Początek majstrowania przez PiS w ordynacji wyborczej

PiS przegrywa wybory w Nadarzynie

Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów oczekuje od PiS reformy kodeksu wyborczego. Tworzą je m.in. Józef Orzeł (prywatnie przyjaciel Jarosława Kaczyńskiego), Dorota Kania i Jerzy Targalski (autorzy „Resortowych dzieci”). „RKW uważa reformę systemu wyborczego za jedno z najpilniejszych zadań rządu i większości parlamentarnej i oczekuje reakcji na przedłożone dokumenty” – napisano w komunikacie na stronie ruchkontroliwyborow.pl. Projekt reformy został wysłany do prezydenta, premier, marszałków Sejmu i Senatu oraz prezesa PiS.

Proponowane zmiany byłyby rewolucją: likwidacji uległaby Państwowa Komisja Wyborcza, nie byłoby ciszy wyborczej, a głosowanie miałoby odbywać się za pomocą małych kart o formacie kuponów Lotto. Miałoby do nich być dodane pole „głos wstrzymujący”. Urny byłyby półprzezroczyste. Polacy za granicą mogliby głosować jedynie korespondencyjnie albo przez internet.

Głosowanie w komisjach obwodowych odbywałoby się pod okiem dwóch kamer. Istotną zmianą byłaby również konieczność powtórzenia wyborów w przypadku, gdyby oddano ponad 5 proc. głosów nieważnych.

Co do samego liczenia głosów, odbywałoby się ono publicznie. „Liczenie musi odbywać się w innym miejscu i w innym składzie, bardzo skutecznie przeszkolonym i patrzącym sobie nawzajem na ręce, przy szerokim udziale publiczności – uzasadnia RKW. – „Dostępność taką mogą zapewnić hale sportowe, gdzie „na widownię przychodziliby rodziny kandydatów z dziećmi”.

Nieoficjalnie mówi się, że PiS pracuje nad zmianą ordynacji wyborczej. Rozważane jest wprowadzenie systemu mieszanego – w części proporcjonalnego, w części większościowego w wyborach do Sejmu. Projekt RKW to woda na młyn PiS-u.

bt

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

32
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
21 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
ZgredzinkaWaldemargniewko_syn_rybaMareksmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sławomir
Sławomir

Jeśli ta banda grzebie przy ordynacji, to wiadomo, że jedynie ku chwale reżimu bolszewii pisowskiej i ich Kimdzon-kacza.

Marek
Marek

W kwestii formalnej: Wspomniane przez autora/autorkę proponowane zmiany wyglądają na uporządkowanie/usprawnienie procesu wyborów. Czy tytuł artykułu i sugestia „majstrowania” nie odbiegają od treści? Jeśli tak, to sam artykuł wydaje się być próbą „majstrowania” umysłami czytelników.

waldemar
waldemar

Tytuł całkowicie słuszny, bo jak do tej pory „uporządkowanie/usprawnianie” przepisów służy wyłącznie PiS. Tym bardziej „uporządkowanie” ordynacji wyborczej – wszyscy mają w tyle głowy Węgry Orbana, gdzie zmiana ordynacji przysłużyła się wieloletniemu zabetonowaniu jego władzy. Propozycje tej przystawki pisowskiej to coś w rodzaju próbnego balonika, bo tak naprawdę nie chodzi o to, czy urny będą przezroczyste czy w ciapki. Dodam jeszcze, ze pomysł z publicznym liczeniem głosów rozbawił mnie. Rodziny kandydatów na widowni? Może one powinny liczyć głosy? Teściowa ze szwagrem? No śmieszne są te zabezpieczenia. Może wreszcie powstanie w Polsce RKLM – Ruch Kontroli Logicznego Myślenia? Przydałby się.

Maciek123454321
Maciek123454321

Z siebie to już nie raz zrobiłeś idiotę. Z nas idiotów robić nie będziesz. Wynocha stąd.

Marek
Marek

Wydaje mi się, że w poprzednich dyskusjach stało się jasnym, że w Pana definicji każdy, kto nie podziela Pana entuzjazmu do obalenia legalnego rządu RP propagandą, ściemnianiem, czy też siłą jest trollem. Ponieważ z Pana podejściem nie chciałbym mieć nic wspólnego, przyjmuję z pewną dumą Pana oskarżenie, wulgaryzmy i prostactwo.

Zwinka
Zwinka

To mi przypomina dowcip o pewnym moczącym się jegomościu. Skarżył się był terapeucie, że z powodu tego moczenia się wszyscy z niego nabijają, co z kolei wpędza go w depresję. Terapeuta zlecił odpowiednią terapię, po zakończeniu której zapytał delikwenta: I jak, pomogło ? Przestał się pan moczyć ? Co to, to nie, odpowiedział tenże. Moczę się dalej, ale teraz jestem z tego dumny,
Tak trzymać !!!

Marek
Marek

Zadedykuję Pani dowcip, który kiedyś zadedykowałem Panu Maciek123454321. Przypomina mi się on zawsze, gdy widzę klub (w tym wypadku chyba klubik) wzajemnej adoracji. Przepraszam za angielski – jest to dowcip językowy i nie da się go przetłumaczyć na polski. Dla Pani nie będzie to z pewnością większym problemem. Nie zamieszczam też odnośnika do źródła (moje posty z linkami w przeszłości nie przedzierały się przez moderatora) ale można go znaleźć na Internecie. —– A guy walks into a hillbilly bar and orders a white wine. The bartender says „You aren’t from around here are ya”? The guy says „No, I’m from… Czytaj więcej »

smętek
smętek

Macie określone zadania i chcecie je realizować. Wynocha stąd. Dołącz do swoich! Nie chcą cię, to milcz.

Marek
Marek

Panu również polecam dowcip, który zamieściłem powyżej.

Marek
Marek

Proszę nie wyśmiewać z publicznego liczenia głosów. Proponuję spojrzeć, na przykład, na liczenie głosów i na wyniki ostatnich wyborów samorządowych. Przejrzysty system powinien uciąć wszelkie spekulacje.

Waldemar
Waldemar

Zna Pan tego rodzaju praktyki w krajach o zbliżonej do naszej ordynacji wyborczej czy – szerzej – demokracji parlamentarnej? Jesli tak, proszę mnie oświecić. Wybory samorządowe 2014 to ukochany przykład pisowskich publicystów, ale, jak do tej pory – jedyny. Złożyło sie tu kilka czynników, o których dobrze Pan wie, począwszy od systemu komputerowego, który należało przetestować wcześniej – nie ma sensu wałkować tego tematu. Nie za bardzo wiem, na cholerę miałoby być takie publiczne liczenie głosów. Rozumiem, ze po skonczeniu głosowania urna jechałaby tak przed północą do „hali sportowej”, gdzie wyborcy przez następne godziny przyglądaliby się liczeniu i spisywaniu protokołu.… Czytaj więcej »

Wiesław
Wiesław

pełną „przejrzystość” w liczeniu głosów na dużo mniejsza skalę mieliśmy przy okazji ustawy budżetowej w sejmie. Jeśli tak ma wyglądać ordynacja po „dobrej zmianie” to jestem przeciw

Zwinka
Zwinka

A po kiego publiczne liczenie głosów ? Nie lepiej każdego wyborcę wprowadzać do sali w asyście „Trójki Obywatelskiej” ( nazwa robocza) i kazać mu publiczne podać nazwiska swoich kandydatów ? Prosto i jednoznacznie. Pod koniec dnia byłoby już wiadomo, kto idzie do domu, a kto do pudła.

gboor
gboor

No więc po kolei: likwidacja Państwowej Komisji Wyborczej posłuży do powołania swojej komisji, złożonej z ludzi zależnych od PiS (tak jak wszystkie tego typu zmiany z ubiegłego roku). Wymóg maksimum 5 proc. głosów nieważnych umożliwi łatwe anulowanie wyborów w przypadku niekorzystnych dla PiS prognoz (głosy nieważne można łatwo „dorobić” na dowolnym etapie ich oddawania, transportowania, liczenia). Głosowanie na mikroskopijnych kuponach ma służyć zwiększeniu odsetka liczby głosów nieważnych – nie da się na nich zmieścić nazwisk kandydatów, trzeba będzie posługiwać się jakimiś kodami – starsi i mniej inteligentni ludzie będą się masowo mylić. To samo dotyczy wymogu aby liczącą komisję na… Czytaj więcej »

OlekBolekJacekPlacek syn ryba
OlekBolekJacekPlacek syn ryba

Wyglądają w miarę OK ale to są postulaty jak dojdzie do głosowania ustawy to znowu skończy się zamieszkali. Bo PiS to banda Kaczystow sluchajacych tylko małego z Żoliborza.

smętek
smętek

To już było przecież uporządkowane i głosowali jak chcieli a wybrali kogo trzeba, czyli kogo Kaczyński wskaże.

Maciek123454321
Maciek123454321

Szykuje się „powtórka z rozrywki”. PISuary wiedzą, że „propozycja” wywoła bardzo gwałtowny sprzeciw społeczny. dlatego uruchomili jakiś „Ruch kontroli”. Będą znów zbierane podpisy, przy gorliwej pomocy sukienkowych uzbiera się 100 tys. podpisów, spoko. Potem wejdzie to śmierdzące gówno pod obrady, tak jak projekt „mordo iuris” o zakazie przerywania ciąży. Jak naród zaprotestuje, to pisuary zrobią hop w tył, a potem będą pie…….lić, że to nie ich pomysł itp. itd. LUDZIE, PATRZCIE CAŁY CZAS TYM BYDLAKOM NA RĘCE, bo zaraz będziemy mieć tu faszyzm pełną gębą.

znakzorro
znakzorro

Proponuję wnieść zmianę polegającą na tym,że uprawniony do głosowania jest wyłącznie polski obywatel płacący podatki w Polsce. Nie chcę aby na moje warunki życia mieli wpływ ludzie mieszkający w innych krajach, mający z moim krajem jedynie związek sentymentalny…

puma
puma

Jeszcze są obywatele niepolscy płacący podatki w Polsce. Nie mają prawa do głosowania w wyborach prezydenckich i do polskiego parlamentu. Obywatele UE zamieszkali w Polsce mogą głosować jedynie w wyborach do rad gmin i osiedli oraz do parlamentu EU. Tworzą polski produkt narodowy. Fakt, że polski obywatel zamieszkały za granicą nie tworzący polskiego PKB ma prawo głosu to kompletny nonsens i niesprawiedliwość.

magdalena
magdalena

Już mamy stalinokaczy reżim i wodza narodu. Dławią demokrację, a teraz chcą grzebać w ordynacji wyborczej. Wyprali mózgi starym ludziom, chcą też wychować młodzież w duchu miłości do jedynej słusznej władzy i wodza narodu, ale to przeminie, wszystko mija. Starzy wymrą, a ludzie już ich nie poprą z wyjątkiem sługusów, których kupili za kacze srebrniki. Nikt zdrowy na umyśle nie poprze popaprańców. Cóż to za władza co musi kupować poparcie. Szkoda że za nasze, a nie za swoje.

Zgredzinka
Zgredzinka

Jakby tak prosto było pozbywać się tych „popaprańców”, to nie byłoby na świecie dyktatur.
Najpierw ich wybieramy w demokratycznych wyborach, a jak się umocnią przy władzy, to zaraz zaczynają niszczyć te reguły dzięki którym wypłynęli, by nie przeszkadzały im w jak najdłuższym jej utrzymaniu.
Popatrz co dzieje się na wschodzie.
Ta zaraza rozprzestrzenia się.

Rebeliancik
Rebeliancik

Na pierwszym posiedzeniu po wygranych wyborach przez dzisiejszą zjednoczoną opozycje proponowałbym zatwierdzenie nowego ustroju po PiS, w 8 punktach jak następuje:. 1.Przywraca się świeckie państwo, żadne jego organy i partie polityczne nie mogą wchodzić w jakiekolwiek interakcje ze wspólnotami wyznaniowymi, które są finansowane wyłącznie przez członków takiej wspólnoty. 2.Wszystkie organy państwa (Sejm, Sądy i Rząd ) podlegają wyłącznie zapisom Konstytucji i kierują się wyłącznie zapisami Konstytucji. 3.Tracą moc wszystkie akty prawne wydane przez Sejm i władzę wykonawczą, które są sprzeczne z Konstytucją, 4.W gospodarce przywraca się prawa ustanowione ustawą podobną do ustawy Wilczka (max. 20 stron A4). Wszystkie osoby/przedsiębiorstwa płacą… Czytaj więcej »

Marek
Marek

Jedna z niewielu demokratycznych sugestii, jakie widzę na koduj24.pl. Gratuluję!

Maciek123454321
Maciek123454321

Zanim rozmontują ordynację wyborczą, trzeba rozmontować ICH.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Te wszystkie pomysły to prawdziwy zamach na demokrację i kolejny krok do dyktatury !!! No pasaran !!!

Ew.
Ew.

RKW mówi o projekcie. Tymczasem do naszej szkoły (w której jest lokal wyborczy) kilka tygodni temu przywieziono… przezroczyste urny! Urny w tym projekcie to może najmniej istotny szczegół, ale skoro jest to jakoby dopiero projekt to dlaczego urny są już?!

Zgredzinka
Zgredzinka

A to bardzo ciekawe !!!
Chyba już powinniśmy zacząć się bać.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

A jakie wybory mają się odbyć w twojej szkole i kiedy ?

Andrzej
Andrzej

Trochę to niezręczne wnioskować do siebie samego o zmianę ordynacji wyborczej dzięki której otrzymało się przywilej zarządzania tym krajem. Ale cóż, w artykule „Czy świat będzie należał do prostaków?” w zasadzie jest zawarta odpowiedź.

smętek
smętek

Większość kochanych rodaków myślała, że Kaczyńskiemu wystarczy już tego psucia. A tu proszę! On wymyśli sposób żeby zmienić konstytucję i będzie jak w Portugalii Salazara bądź Korei Płn. Czy naprawdę Polakom marzy się zamordyzm?

Waldemar
Waldemar

No więc wlasnie. Ja też się nad tym zastanawiam. Za mało było tych 45 z grubsza lat PRL-u? Potrzebny nowy I Sekretarz i Politbiuro i nowy FJN? I to wszystko bez pomocnej dłoni dawnego Kraju Rad?

Zgredzinka
Zgredzinka

To jest doprawdy szokujące, żeby dać się „zamordować” na własne życzenie.