Polacy postawili na autorytaryzm i pacynkę w roli prezydenta

Polacy postawili na autorytaryzm i pacynkę w roli prezydenta

Na chwilę obecną wydaje się, że już pozamiatane. Andrzej Duda wygrał. Zagłosowało na niego 50,4%. Wprawdzie to tylko wyniki wstępne. Pamiętajmy, jeśli błąd pomiaru będzie podobny jak po I turze, to tak naprawdę jeszcze może być różnie. Kolejna korekta wyników ma być ok godziny 24.00, a potem jeszcze doliczone zostaną głosy Polonii.

Przyjmując jednak, że faktycznie Andrzej Duda wygrał to nie zapominajmy, że jego kampania wyborcza, ciągnęła się ponad pół roku, miał ogromne wsparcie ze strony mediów publicznych i tych, wiernych PiS, Kościoła oraz Solidarności, która już całkowicie odcięła się od swoich korzeni. Naród większością tych, którzy poszli na wybory, postawił na populizm, manipulacje polityczne. Przez kolejne 5 lat twarzą Państwa Polskiego będzie człowiek bez charakteru, osobowości, uległy, oddanego interesowi własnej partii, który sprzedał duszę i serce prezesowi.

Wychodzi na to, że Jarosław Kaczyński może już spać spokojnie, bo raczej wątpliwe, by ostateczny wynik wyborczy nagle przechylił szale zwycięstwa na stronę Rafała Trzaskowskiego. Teraz będzie mógł wreszcie zakończyć demolkę państwa, resztki demokracji wyrzucić do kosza i poczuć się wodzem, „ojcem narodu”.

Wreszcie będzie mógł wykończyć do końca niezależny wymiar sprawiedliwości, co Ziobro już zapowiadał kilka dni temu. Niepokorni sędziowie zostaną wyrzuceni z pracy, a ich miejsce zajmą ci, co to w normalnych warunkach nie mogli się wykazać czy też nie przeszliby sita egzaminacyjnego, bo zdolności i umiejętności im nie starczyło. Będzie mógł wziąć się ostro za Senat, próbując przeciągnąć co niektórych senatorów na swoją stronę. Wreszcie cała władza wykonawcza, sądownicza i ustawodawcza znajdzie się w rękach PiS.

Spokojnie też partia rządząca ruszy na media niezależne. Już nie na wariata, już zgodnie z opracowanym planem, bo przecież czas jej nie goni. Prezes mówił o tym, gdy podskoczył do Torunia i spotkał się z słuchaczami ojca Rydzyka. Jaki będzie los Gazety Wyborczej, Newsweeka oraz portali oko.press, natemat czy koduj24? Pewnie w którymś momencie przejdą do podziemia, licząc tylko na wsparcie opozycji obywatelskiej. Bez jej pomocy nastanie cisza po naszej stronie Polski.

Tak. Andrzej Duda prezydentem RP. Jak to możliwe, że przez 5 lat opozycja nic nie zdziałała? Na to, i zapewne na inne pytania, będzie się teraz ostro szukało odpowiedzi. Ot, takie „polowanie na czarownice” nas czeka i zapewne będzie bardzo gorąco. Tyle przecież opozycja zrobiła, tyle manifestacji, protestów itp. itd., a jaki jest tego efekt, każdy właśnie dzisiaj zobaczył. Będą więc trwały nieustające na forach społecznościowych dyskusje, szukanie winnych, głębokie analizy wzdłuż i w poprzek.

Podobnie będzie też się działo w partiach opozycyjnych. Pytanie tylko, czy będą umiały stanąć twarzą w twarz z własną nieudolnością. Będą chciały przegrupować siły, przestawić całkowicie priorytety, wyjść poza te skostniałe ramy, w których wciąż tkwią. Czy też znowu skończy się na wielkich słowach, kilku winnych postawionych pod pręgież publiczny i dalej nic.

Wiem i rozumiem, warto stanąć obok, by dostrzec popełnione błędy, ale niech to nie przesłoni nam faktu, że za trzy lata kolejne wybory i o tym już trzeba myśleć. No chyba, że znowu zmarnotrawimy czas na jałowe dyskusje, kłótnie o wizję i działania, które, jak się właśnie okazało, są mało skuteczne.

Tak jak i nie czas dzisiaj na jakąś załamkę, wpadanie w depresję i wylewanie żalu. Trzeba wziąć się w karby i ostro wziąć się do roboty. Mamy tylko trzy lata. Jeśli znowu zajmiemy się przegadaniem problemu, będziemy tworzyć pododdziały opozycyjne, wzajemnie zwalczające się, bo potem może okazać się, że jesteśmy ugotowani na lata.

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

30
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
25 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
KaśkaPytiaszary człowiekRyszard ChicagoTamara Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
daroo
daroo

Z całym szacunkiem pani Tamaro ale w sytuacji gdy partie opozycyjne użalają się nad soba i „strzelają focha” dalsze zachęcanie do współpracy mija się po prostu z celem. Po ostatnich wyborach wiele było obietnic jak to się skonsolidują i co ? i nic .Cały program opozycji można zamknąć w jednym punkcie …odsunąć PiS od władzy…. i nic konstruktywnego poza tym . W ten sposób nigdy nie pozbędziemy się sitwy która nami rządzi bo Kaczyński (niestety) jest świetnym strategiem i cały czas wyprzedza resztę o dwa kroki. Większość tych którzy mogli „zaważyć” na wyniku wyborów wyjechała z tego grajdołu badź szykuje… Czytaj więcej »

Jerzy
Jerzy

Ogromnie się cieszę, że Polska uniknęła katastrofy i serdecznie gratuluję Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie!

Chermes
Chermes

Katastrofa dopiero nadchodzi. Wielkimi krokami nadchodzi. Witamy w Białorusi+. 🙂

Jerzy
Jerzy

Chermes, mówisz tak od 2015 r. i co? Katastrofa nadchodzi, ale jakoś nie może nadejść. A tu, cholender, stan Polski jest co raz lepszy, co znajduje odbicie w wynikach wyborów.

Zgredzinka
Zgredzinka

Chłopie, tyś się chyba szaleju najadł.

Pytia
Pytia

…a potem dalej, w stronę Kirgistanu…

Zgredzinka
Zgredzinka

Tylko czemu akuratnie w tym miejscu?
Myśli Pan, że PAD jest tak omnipotentny, że i tu zagląda?
Śmiem wątpić.

szary człowiek
szary człowiek

Cytując klasyka, teraz to „dyktatura ciemniaków”

Marek
Marek

Tak z ciekawości, czy autorka uważa, że nazwanie Prezydenta RP „pacynką w roli prezydenta” nie kwalifikuje się jako jego znieważenie? Z pewnością nie postrzegam tego jako wyraz szacunku do jego wyborców, a więc ponad połowy głosujących, czy tez około 35% uprawnionych do głosowania Polaków. Dzielenie Polaków na lepszych (czyli tych, którzy myślą tak jak ja) i gorszych (czyli tych, którzy myślą inaczej)? Nasuwa mi się na myśl sienkiewiczowskie „Kali komuś ukraść krowę”.

daroo
daroo

Bądź konsekwentny i wspomnij o ..”gorszym sorcie, elementach animalnych ojkofobach itd. itp o zdradzieckich mordach nie wspomnę przez uprzejmość. ” a na koniec przypomnij wszystkim kto jest autorem tych wypowiedzi .Wtedy i tylko wtedy możesz wysuwać twierdzenia o dzieleniu na lepszych i gorszych. BTW zawsze możesz spróbować swoich sił w sądzie jeśli uważasz że słowo pacynka jest obraźliwe

Marek
Marek

Mam nadzieję, że UOP monitoruje fora internetowe i że, jeśli uzna powyższy artykuł za znieważenie Prezydenta RP, zgłosi sprawę do prokuratury. Ja nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i też nie mam nawyku donoszenia. Pana/Pani odnośnik do „gorszego sortu Polaków” nawiązuje do wywiadu Jarosława Kaczyńskiego dla Telewizji Republika (program „W Punkt”), 11 grudnia 2015 roku. Aby móc się do niej odnieść, muszę zacytować pełną wypowiedź: „To powrót do metod z lat 2005 – 2007, ale także z czasów rządu Jana Olszewskiego, czyli też naszych, bo to był też rząd Porozumienia Centrum. To się powtarza. Ten nawyk donoszenia na Polskę za… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Jeżeli po tym co się stało ktoś jeszcze wierzy w uczciwe wybory za trzy lata, to chyba „lewituje”.
Przecież ta zorganizowana grupa przestępczą nie po to obsadzała wszystko swoimi, żeby kiedykolwiek dać się jeszcze wykolegować.
Teraz to nie do następnych wyborów trzeba się przygotowywać, a do walki podziemnej.

מְנֵא
מְנֵא

A na czym ta walka podziemna miała by polegać ? Zamachy, wysadzanie pociągów, czy tylko „bibuła” i radio „bum, bum” ? Prosiłbym o jakieś konkrety, bo mi powielacz zdzewieje.

Zgredzinka
Zgredzinka

Panie „Krzaczkowy” metody będą bez wątpienia dobierane do okoliczności.
Walczy się tak, by być jak najbardziej skutecznym.
Pewnie słyszałeś o tym, że zabić można nawet śmiechem.

מְנֵא
מְנֵא

Proszę nie obrażać znaków pisma hebrajskiego, bo to stawia Szanowną Panią w jednym szeregu z takimi przystojnymi blondynami w czarnych uniformach od Hugo Bossa, którzy te znaki jednego z najstarszych pism świata, nazywali dokładnie tak samo. Gratuluję towarzystwa Szanowna Konspiratorko.

Marek
Marek

W jaki sposób te wybory były nieuczciwe?

Zgredzinka
Zgredzinka

Z gruntu były nieuczciwe.
Przeprowadzone w nieprzepisowym terminie, z naruszeniem czynnego prawa wyborczego Polonii, i nie tylko, oraz rozlicznymi „cudami” nad urną.
Jako wisienka na torcie jawi się trzydniowy okres na składanie protestów wyborczych.

Marek
Marek

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wybory były nieuczciwe dlatego, że wygrał nie ten, kto powinien :-).

daroo
daroo

Zgredzinko odpuść sobie, kopiesz się z koniem do tego typa nie dotrzesz z żadnym argumentem on po prostu wie i już, w myśl zasady ” nam nikt nie wmówi że czarne jest czarne a białe jest białe” nawet jeśli fakty podejdą i kopną go tyłek to tym gorzej dla faktów. To zwykły troll który przyplątał się tutaj i jątrzy dla zabawy

Marek
Marek

Oficer polityczny :-)? Jeśli nie, to wyjątkowo twardogłowy. Proszę zreflektować się – czy opisując domniemanego trolla, nie pisze Pan o sobie?

Zgredzinka
Zgredzinka

Faktycznie, sama powinnam na to wpaść i zamiast marnować czas, zająć się czymś przyjemniejszym.
Dzięki za radę.

Jerzy
Jerzy

Weź, Zgredzinka, pod uwagę, że obecny szef MSWiA w początku lat 80-tych działał w podziemiu i świetnie zna metody walki podziemnej, więc jak będziecie próbować organizować coś antypaństwowego, to wyłapie was jak pluskwy. I tak to się skończy – ta cała walka podziemna.

Zgredzinka
Zgredzinka

I jak skończył? … jako zamordysta.
Więc po co była ta fatyga, skoro teraz znowu przyjdzie nam walczyć o wolność, tylko tym razem z wrogiem wewnętrznym.
Skoro walczył to wie jaka w nas Polakach siedzi rogata dusza.
Każda cierpliwość się kiedyś kończy.
A młodzi i zdolni na pewno nie będą marnowali życia na użeranie się z buractwem.
W przecieieństwie do nas, mają pootwierane granice i paszporty w kieszeniach.

Ryszard Chicago
Ryszard Chicago

jaki z cb Polak? żaden lewak to nie Polak!

Kaśka
Kaśka

O matko jedyna! Jestem starą babą a przez całe życie nie nałożyłam (sumarycznie) na twarz tyle fluidu ile Pan Prezydent w tydzień. To się nazywa dźwigać na barkach brzemię władzy! Współczuję serdecznie. Całę szczęście że ja jestem chamską hołotą i mogę sobie chodzić bez makijażu bo nie mam czego ukrywać.