Polowanie z nagonką na sędziego Tuleyę

Sędzia Tuleya: „Do zła nie można się przystosowywać. Ze złem trzeba walczyć”

Postępowania wobec niego mogą zakończyć się dyscyplinarkami.

Sędzia Igor Tuleya to jeden z bardziej rozpoznawalnych sędziów. Bardzo nie pasuje władzy PiS, gdyż zachowuje swoją niezależność. Zaliczany jest do niewielkiego grona 284 „sędziów wolności”, którego listę publikuje Archiwum Osiatyńskiego w dziale „Alfabet buntu”.

Służby podległe Zbigniewowi Ziobrze urządziły na sędziego Tuleyę dosłownie polowanie z nagonką. Tuleyi trafiła się w Sądzie Okręgowym w Warszawie sprawa wg przydziału normalnego obiegu, tj. alfabetycznego. Ale za to sprawa spektakularna, która wejdzie do podręczników politologii.

W grudniu 2016 roku doszło w Sejmie do wykluczenia posła PO Michała Szczerby, po czym marszałek Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej, do której nie wpuszczono posłów opozycji, a głosowano wówczas nad jedną z najważniejszych uchwał – budżetową. Istniało domniemanie, iż nie było kworum podczas głosowań, czyli budżet został najprawdopodobniej uchwalony niezgodnie z prawem.

Odbywał się wówczas protest obywateli pod Sejmem, a Jarosław Kaczyński wyjeżdżał z gmachu parlamentu z charakterystycznym uśmieszkiem na swej twarzy, który narracyjnie należy odczytać: „ale zrobiłem z was wałów”. Później sekwencję tych zdarzeń przyciężkie umysły pisowskie nazwały „puczem”.

Opozycja złożyła zawiadomienie do prokuratury, ta jednak podległa Ziobrze nie dopatrzyła się żadnych uchybień i sprawę umorzyła. Jednak trafiła ona do sądu i rozpatrzył ją sędzia Tuleya, który uchylił decyzję prokuratury i nakazał wznowienie śledztwa.

No i się zaczęło. Od kilku miesięcy specjalny wydział w Prokuraturze Krajowej sprawdza decyzję Tuleyi. Przesłuchiwani są pracownicy sądu i sędziowie oraz prezes Sądu Okręgowego w Warszawie. Ten wydział wewnętrzny  został utworzony przez PiS do specjalnego ścigania sędziów i prokuratorów.

W tym aspekcie jest to przykład ewidentnego państwa policyjnego. Niczego na Tuleye nie znaleziono, bo ten zachował szczególną staranność proceduralną. Nawet nominant Ziobry zastępca prezesa sądu Dariusz Drajewicz wzywał Tuleye na dywanik i co charakterystyczne dla tej władzy, zrobił to, gdy prezes sądu była na urlopie.

To jest polowanie na Tuleyę z najwyższej półki prokuratorskiej (ambony), bo Prokuratury Krajowej. Nagonkę zaś prowadzi rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych. W tej chwili przeciw Tuleyi odbywa się 7 postępowań, w których jest wymieniony z nazwiska.

Postępowania mogą zakończyć się dyscyplinarkami. I chyba tak się stanie. Tuleya jeszcze się trzyma, nie daje zaszczuć, ale każdy ma swoją wytrzymałość. W tym aspekcie w ogóle nieznanym publiczności polskie sądownictwo zostało rozłożone, gnije, toczy je nowotwór bezprawia i służalczości. Togi sędziowskie zamienione zostały na liberie. Na czele ministerstwa sprawiedliwości i prokuratury stoi osobnik Ziobro, niezbyt kumaty magister prawa.

Waldemar Mystkowski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
smętek
smętek
19 grudnia 2018 20:09

Ziobro prawa nie zna ale jest mściwy i zawistny. Razem z Kaczyńskim niszczą polski wymiar sprawiedliwości. A dla Paana Sędziego Tulei wyrazy szacunku za jego postawę.

Janik
Janik
19 grudnia 2018 22:59

Za jakiś czas, po dzisiejszej erze, Pan Tuleya będzie wymieniany w książkach historycznych i podawany jako przykład cnót obywatelskich. A osobnicy szukający dziury w całym nie będą nawet wspomniani. Nawet nie jako ci, którzy przespali.
Proszę pamiętać, że nawet reżim bardziej sprawny od PiS’u trwał tylko 12 lat.

Zgredzinka
Zgredzinka
29 grudnia 2018 00:38
Reply to  Janik

Jaki reżim miałeś na myśli, bo o ile sobie dobrze przypominam, to chociażby tylko faszystowska dyktatura generała Franco w Hiszpanii trwała 36 lat (1939 – 1975)

Joanna
Joanna
20 grudnia 2018 07:43

Wyrazy ogromnego szacunku i wsparcia dla sędziego Igora Tulei. Swoją postawą daję Pan siłę zwykłym obywatelom. Dziękuję.

Joanna
Joanna
20 grudnia 2018 08:02

Sędzia Igor Tuleya zasługuje na najwyższy szacunek. Podziwiam jego odwagę.

Iwona
Iwona
20 grudnia 2018 15:12

Panie Sędzio, prosimy w imieniu wszystkich szanujących prawo, w tym szczególnie Konstytucję, być sobą, wspaniałym, bezkompromisowym i odważnym prawnikiem. W razie czego prosimy na nas liczyć. Nie damy Panu zrobić krzywdy. Pomożemy.

Anna
Anna
22 grudnia 2018 12:28

Wyrazy szacunku Szanowny Panie Sedzio !!!!!!!