Poseł Szczerba złożył skargę do Trybunału w Strasburgu

Poseł Szczerba złożył skargę do Trybunału w Strasburgu

W związku z wykluczeniem z obrad Sejmu 16 grudnia ubiegłego roku, poseł PO Michał Szczerba złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zdaniem Szczerby, marszałek Sejmu wykluczając go z posiedzenia, naruszył jego prawo do swobody wypowiedzi.

Szczerba podkreślił, że jest to pierwsza w historii członkostwa Polski w Radzie Europy, skarga złożona przez polskiego parlamentarzystę, która dotyczy wolności wypowiedzi podczas wykonywaniu mandatu poselskiego. – „16 grudnia doszło do naruszenia mojego prawa do swobody wypowiedzi, gwarantowanego przez art. 10 Europejskiej Konwencji. Do naruszenia doszło na skutek wadliwego i nieuzasadnionego podjęcia przez Marszałka Sejmu RP decyzji o wykluczeniu mnie z obrad. Marszałek odebrał mi możliwość wykonywania mandatu poselskiego i reprezentowania moich wyborców” – podkreślił poseł Platformy.

Poseł PO ocenił, że jego wykluczenie to także ograniczenie swobody debaty parlamentarnej i pluralizmu politycznego. – „Tę skargę złożyłem w imieniu całej zjednoczonej opozycji, która wyraziła swój sprzeciw wobec mojego wykluczenia z obrad”. Szczerba ma nadzieję, że skarga pozwoli zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości i przypomni polskim władzom, jakie standardy obowiązują w demokratycznym państwie europejskim.

Przypomnijmy: 16 grudnia, tuż po rozpoczęciu głosowań nad ustawą budżetową, posłowie opozycji protestowali przeciwko planowanym przez marszałka Marka Kuchcińskiego zmianom zasad pracy dziennikarzy na Wiejskiej. Tę kwestię poruszył również w swym wystąpieniu Szczerba, a później – zaczynając swoją wypowiedź od słynnych już słów: „Panie marszałku kochany, muzyka łagodzi obyczaje” – chciał zadać pytanie o poprawkę do budżetu dotyczącą środków na rozbudowę siedziby Filharmonii Symfonia Varsovia. Marszałek Sejmu przerwał mu jednak, po czym wykluczył z głosowań.
(Źródło: pap.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
pasztet wigilijnyMariolaAndrzejJankaNihil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nihil
Nihil

Trzeba walczyc z Lisowska banda na każdym polu.Trzeba im wytykać nawet najmniejszy przejaw łamania prawa
…Od ziarnka do ziarnka uzbiera się miarka…

Nihil
Nihil

Moja literówka.Oczywiście miało być z PISOWSKA.
Nie miałem zamiaru obrazić Tomasza Lisa,jak i wszystkich innych noszących to nazwisko.Sorry

Janka
Janka

No i słusznie Panie Pośle, tak trzymać! Gdyby marszałek Kuchciński został odwołany, to sprawa by przycichła, ale skoro zwykły poseł tak go broni, to niech się teraz tłumaczą przed Unią. Kuchcińskiemu to się już nazbierało, bo od początku rządów pisu paraliżuje funkcjonowanie Sejmu, nie po raz pierwszy odbierając głos posłowi opozycji.

Andrzej
Andrzej

Za łamanie prawa Kuchciński powinien trafić do więzienia.

Mariola
Mariola

Pan poseł ma rację, weźmy z niego przykład, Europejska Konwencja Praw Człowieka rozpatrzy każdą NASZĄ indywidualną i zbiorową skargę o pozbawienie (ograniczenie) praw obywatelskich zagwarantowanych nam w Konstytucji RP., a z tym przecież mamy do czynienia.

pasztet wigilijny
pasztet wigilijny

Gdyby to młodzi ludzie jak Pan Poseł Szczerba chwycili za stery w PO – podczas protestów sejmowych, właśnie oni pokazali, że demokracja nie ma dla nich ceny i gotowi są wszystko dla demokracji poświęcić.