Prokuratorzy maszerowali w togach. Święczkowski: „Przeprowadzamy analizę, czy to już nie jest element przywłaszczenia”

Walka o prywatność sędziów i prokuratorów.

„Gazeta Wyborcza” dzieli się z czytelnikami absurdalną informacją. Prokurator krajowy szuka paragrafu na prokuratorów, którzy uczestniczyli w Marszu Tysiąca Tóg. Urzędnik planuje oskarżyć ich o… kradzież służbowego stroju.

 

11 stycznia bieżącego roku ulicami Warszawy przeszedł Marsz Tysiąca Tóg. Demonstranci chcieli pokazać swój sprzeciw wobec PiS-owskiej deformy sądownictwa i wesprzeć idee demokratycznego państwa prawa. W zgromadzeniu udział wzięli m.in. sędziowie, adwokaci i prokuratorzy.

Tych ostatnich pod lupę wziął Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy, który rozważa ściganie ich za to, że rzekomo przywłaszczyli sobie służbowe okrycia.

 

Działania Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” (uczestników Marszu Tysiąca Tóg – przyp. red.) pogłębiają się i musimy pewne sprawy rozpatrywać w kategorii przestępstw. Chodzi tu choćby o używanie przedmiotów należących do państwa niezgodnie z ich przeznaczeniem, czyli tóg. Przeprowadzamy analizę, czy to już nie jest element przywłaszczenia” – ogłosił Święczkowski w jednym z programów publicystycznych prawicowej i prorządowej Telewizji Republika.

Groźby Święczkowskiego zostały wyśmiane przez użytkowników Twittera, w tym znanych prokuratorów i działaczy na rzecz normalnego wymiaru sprawiedliwości.

Proponuję PK (prokuratorowi krajowemu – przyp. red.), aby zlecił przeanalizowanie kwestii użycia tóg w #Marsz1000Tóg nie tylko przez pryzmat przywłaszczenia, ale też innych czynów zabronionych. Podpowiadam. Może to być usiłowanie uszkodzenia lub zmuszanie do określonego zachowania. Po co się ograniczać?” – zażartował prokurator Jarosław Onyszczuk ze Stowarzyszenia „Lex Super Omnia”.

Katarzyna Szeska, inna działaczka „LSO”, zasugerowała natomiast, aby oskarżyć prokuratorów o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sytuacja może byłaby zabawna, gdyby nie to, że zupełnie na serio zajęła się nią Małgorzata Ziółkowska-Siwczyk – zastępczyni rzecznika dyscyplinarnego prokuratora generalnego.

Ziółkowska-Siwczyk wezwała już do złożenia wyjaśnień trzech prokuratorów, którzy na początku stycznia przemaszerowali ulicami stolicy.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nihil
Nihil
3 lutego 2020 21:00

Orwell, Kafka… „Nowy lepszy świat”? Nie wiem już gdzie żyjemy. Włączając internet boję się tego co te świry wymyślił. Drobnymi krokami wbijają nas do swojego bagna. Obyśmy dali radę utrzymać usta na świeżym powietrzu

Maciej
Maciej
4 lutego 2020 08:58

Powinni też prześwietlić protesty górników, oni też występowali w strojach służbowych – drelichy i kaski…
Zapomniałem o protestach mundurowych i służby zdrowia