Rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży

Rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży

Są radośni, ale i zbuntowani, bo ten świat im się nie podoba.

Drodzy, młodzi Przyjaciele  –  przywitał w sześciu językach blisko pięćset  tysięcy pielgrzymów kardynał Stanisław Dziwisz – wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat. Na krakowskich Błoniach uroczystą mszą świętą  zainaugurował tym samym Światowe Dni Młodzieży 2016. – Chcemy wam powiedzieć, że pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o dar pokoju dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu. Modlimy się za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych, do jakich doszło w ostatnich dniach, a w sposób szczególny także za kapłana, który poniósł śmierć podczas dzisiejszego zamachu we Francji – powiedział kardynał.

Do stóp ołtarza wniesiono Ogień Miłosierdzia, który będzie towarzyszył pielgrzymom przez wszystkie dni tego spotkania. Przybyli do Krakowa, wszelkimi możliwymi środkami lokomocji, ze 187 krajów kuli ziemskiej  i  od dziś to miasto mówi wszystkimi językami świata. Brnęli do niego w strugach ulewnego deszczu, przy akompaniamencie burz z piorunami, ale dotarli i twierdzą, że są wodoodporni.

Są radośni, ale i zbuntowani, bo – jak mówią –  ten świat im się nie podoba. Oczekują od Franciszka odpowiedzi na pytania o podstawowe wartości, o to, jak sobie radzić w tym świecie, jak radzić sobie ze strachem, szerzącym się złem i niesprawiedliwością.

Nawiązując do obecnej sytuacji młodego pokolenia, kardynał Dziwisz w swojej homilii powiedział m.in. – Postawmy sobie trzy pytania i szukajmy na nie odpowiedzi. Po pierwsze, zapytajmy się: skąd przychodzimy na to spotkanie? Po drugie, zapytajmy się: gdzie dziś jesteśmy, w tym momencie naszego życia? I po trzecie, zapytajmy się: dokąd dalej podążymy i co stąd ze sobą zabierzemy? (…) Przychodzimy „ze wszystkich narodów pod słońcem”, przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w pokoju, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. Ale są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani. Są wśród nas młodzi, pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami. (…) Przynosimy ze sobą nasze lęki i rozczarowania, ale także nasze tęsknoty i nadzieje, nasze pragnienia życia w świecie bardziej ludzkim, bardziej braterskim i solidarnym. Gdzie dziś jesteśmy, w jakim miejscu i momencie naszego życia? Jesteśmy dziś wszyscy tutaj, bo zgromadził nas Jezus Chrystus. On jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemnościach. On jest drogą i prawdą, i życiem.

Jutro przybędzie do nas Piotr naszych czasów – Ojciec Święty, Franciszek. Pojutrze przywitamy go w tym samym miejscu. W następnych dniach będziemy słuchać jego słów i będziemy się z nim wspólnie modlić. Obecność Papieża na Światowym Dniu Młodzieży to również piękna, charakterystyczna cecha tego święta wiary. Otwierajcie na oścież Chrystusowi drzwi waszych serc. Głoście z przekonaniem, jak Paweł Apostoł, że ani śmierć, ani życie, (…) ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym – zakończył kardynał Dziwisz.

Światowe Dni Młodzieży potrwają do 31 lipca. Od środy 27 lipca – będzie im przewodniczył papież Franciszek. Główne przesłania wizyty Ojca Świętego to 1050. rocznica Chrztu Polski oraz Boże Miłosierdzie. Polska gości tę imprezę po raz drugi w swojej historii. Wcześniej odbyła się ona w 1991 roku w Częstochowie, a przewodził jej Jan Paweł II.
(Źródło: tvn24, Onet.pl)

Jolanta Pędziwiatr

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

21
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
15 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Mirosław GalczakMisioKasiaFoxadama Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jurga
Jurga

Dla czego nie powiedzał ilu ludzi zabili tz. chrześcijanie i dla czego za to nie przeprosił teraz jak ktoś zarżnie klechę to go od razu świętym robią

Kasia
Kasia

Poziom komentarza poniżej dna. Prawdę powiedział P. Kukiz…

Jurga
Jurga

Dlaczego nie powiedział ile istnień ludzkich unicestwili tz. chrześcijanie

przemko189
przemko189

Czy Ojciec Święty da się nabrać na obłudę i kłamstwa PiSowskie?

Maciek123454321
Maciek123454321

Bardzo proszę komentujących, aby nie pisali o grzechach chrześcijaństwa, które są znane od setek lat. Franciszek niejednokrotnie już za nie przepraszał, zresztą nie tylko On. Św. Jan Paweł czynił tak samo. Ja rozumiem rozgoryczenie Jurgi, ale rozgoryczenie to wynika – moim zdaniem – z ogromnej niechęci do kościoła w Polsce. Kościoła zamkniętego, ksenofobicznego, często nienawistnego wobec inaczej myślących. Popatrzmy jednak na te tłumy roześmianych, radosnych, młodych ludzi – Polaków również. To zupełnie inne oblicze kościoła, niż to, które znamy na co dzień. Mam ogromną nadzieję, że te tysiące młodych Polaków, które w większości pierwszy raz w życiu stykają się z… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia

No popatrz panie Maćku – a u mnie gościły dziewczyny z Niemiec i były zachwycone naszym radosnym, otwartym Kościołem – dodam Kościołem w Polsce. Dzieliliśmy się przez te kilka dni naszą wiarą i radością. Chyba żyjemy – ja i Pan – w innych światach…

Maciek123454321
Maciek123454321

Tak, jak gdyby Pani nie wiedziała, na jakie szczyty hipokryzji nasi duchowni potrafią się wznieść. Co to szkodzi przez tydzień poudawać, że są otwarci, bezinteresowni, szczerzy itd. Dziewczyny sobie pojadą, ŚDM się skończy i wrócimy do szarej, ponurej rzeczywistości.

Kasia
Kasia

Pozwolę się nie zgodzić. Nasza rzeczywistość nie jest szara i ponura. Tu w Polsce możemy radośnie i bez strachu wyznawać swoją wiarę. Nie wszystkim ludziom na świecie jest to dane – nawet w niektórych krajach europejskich, gdyż teraz zaczął rządzić tam strach…

Maciek123454321
Maciek123454321

Przepraszam, o jakiej wierze Pani mówi? O tej stawiającej miłosierdzie Boże i nakazującej miłować bliźniego jak siebie samego? Czy może o tej wierze, która nakazuje zwalczać to, co nie „polskie” i nie „narodowe”. Innymi słowy – czy ksiądz śp.Jan Kaczkowski, Wojciech Lemański i bp.Tadeusz Pieronek, czy ks.Stanisław Małkowski, Jarosław Wąsowicz czy Jacek Międlar?

Kasia
Kasia

Wiara katolicka jest tylko jedna – w Boga w Trójcy jedynego – Ojca, Syna jego Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego. Mówię o KAŻDYM kto to wyznaje… bez względu na poglądy i zapatrywania polityczne, kolor skóry, pochodzenie.

Maciek123454321
Maciek123454321

Jeżeli jest Pani ślepa na to, co się dzieje w polskim kościele, to współczuję. Proszę posłuchać, co głoszą panowie przebrani za księży: Małkowski, Międlar oraz wielu innych, jak namawiają, żeby głosować na jedną, objawioną partię, bo reszta to są antychrysty, jeżeli ksiądz katolicki pisze na swoim twitterze, że nie można być patriotą nie będąc narodowcem, to wybaczy Pani. Do TAKIEGO kościoła chodzić nie będę. Ja nie potrzebuję takich „pośredników” do rozmów z Bogiem. Ja nie potrzebuję pośrednika w rodzaju rydzyka, która okrada biednych emerytów nie dając w zamian NIC. Niekoniecznie różaniec odmawiać trzeba za pośrednictwem radia maryja. Nie chcę słuchać… Czytaj więcej »

Misio
Misio

Kolego czy ty potrafisz napisac jeden komentarz nie piszac nazwisk Rydzyka i Kaczynskiego????? Masz jakas obsesje, czy co?

Maciek123454321
Maciek123454321

Misiu, nienawidzę dyktatorów, oszustów i hochsztaplerów. A tak na marginesie, do jakiej dziury schował się twój uwielbiany ojciec dyrektor? Bo go coś ni widu, ni słychu.

Misio
Misio

bladego pojecia nie mam, bo to nie jest ani moj ojciec ani moj dyrektor…

adama
adama

Jak mówił Bartoszewski – PiS to dyplomatołki. Wydawało się, że nie da się zmienić we własną klęskę czegoś takiego jak wizyta Obamy na szczycie Nato, a jednak potrafili i teraz prasa w USA obserwuje rząd PPis i go krytykuje. Ciekaw czy ten sam numer uda sie z wizyta Franciszka. Zapowiada sie dobrze – juz sa układane listy tych z którymi może się spotkać a z którymi nie.

Fox
Fox

„Modlimy się za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych, do jakich doszło w ostatnich dniach, a w sposób szczególny także za kapłana, który poniósł śmierć podczas dzisiejszego zamachu we Francji – powiedział kardynał.” Pięknie, ale dlaczego w sposób szczególny modlą się za kapłana? Czy śmierć kapłana znaczy więcej niż śmierć zwykłego człowieka? Czy Jezus stawiał siebie wyżej od innych? Nigdy. http://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/pismo-swiete-rozwazania/art,318,kto-sie-poniza-bedzie-wywyzszony-lk-14-7-14.html „Jesteśmy dziś wszyscy tutaj, bo zgromadził nas Jezus Chrystus. On jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemnościach. On jest drogą i prawdą, i życiem.” Szkoda, że powołując się na Jezusa, kler zapomina o jego przykazaniach. Jezus… Czytaj więcej »

Fox
Fox

PS. Na poparcie moich słów:
„Podczas inauguracji Światowych Dni Młodzieży kard. Dziwisz wygłosił kazanie. Hierarcha powiedział: „Możemy stawić czoło wyzwaniom dzisiejszego świata, w którym człowiek wybiera między wiarą i niewiarą, między dobrem i złem, między miłością i jej zaprzeczeniem”.” Kto nie zrozumiał przesłania znajdzie je w linku.
http://pl.blastingnews.com/felietony/2016/07/buta-kosciola-katolickiego-podczas-sdm-dziwisz-szczuje-wierzacych-na-niewierzacych-001036435.html

Kasia
Kasia

Człowieku – Ty ziejesz nienawiścią. Zamiast wytykać innym, że źle się modlą możesz to zrobić sam. A jeśli tego nie zrobisz, to inni pomodlą się za Ciebie…

Fox
Fox

Kasiu, czytaj ze zrozumieniem. Nikomu niczego nie wytykam. Nie każda wypowie kardynała to modlitwa. Nie każde wezwanie do modlitwy jest moralne czy etyczne. To przywołane nie jest. Nie wolno przeciwstawiać sobie ludzi wierzących i niewierzących. Papież to rozumie, kardynał nie. Kardynał wzywa (w białych rękawiczkach) do nienawiści, (chyba nie zajrzałaś do linku, skoro tego nie dostrzegasz). To, że krytykuję lub dostrzegam fałsz w postępowaniu kleru, nie jest nienawiścią, tylko przestrogą, która wynika z uczciwego podejścia do tematu. Są słowa i są czyny. Powinny być spójne, a nie są. Polski kler mówi o miłości, powołuje się na Jezusa, ale walczy o… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia

No i co? Kościołem jesteśmy my, czyli wspólnota wierzących – świeccy, księża też… Kościół jest święty, ludzie są grzeszni – WSZYSCY…, a grzechy się piętnuje i to właśnie czyni Franciszek. Chyba nie sądzisz, że potępia on tylko grzechy jednych przymykając oko na innych? Potępia wszystkie grzechy nie potępiając człowieka – tego uczył Chrystus.

Mirosław Galczak
Mirosław Galczak

Pani Kasiu !
Rozumiem, że jest pani członkiem polskiego kościoła katolickiego.Przepraszam, że Pani przypominam, kościół katolicki należy do grupy kościołów chrześcijańskich.
Dla czego podkreślam, że polski ?
Po prostu dla tego, że właśnie teraz w trakcie pontyfikatu Franciszka coraz bardziej odstaje On od programu reformatorskiego obecnego Papieża.
Proponuję by znalazła Pani czas i ochotę zrozumienia zamierzeń Franciszka zapoznała się Pani kolejno :
>z historią, oraz rolą jaką odgrywali i odgrywają w kościele katolickim Jezuici.
>z życiorysem Papieża
>z dotychczasowymi postępowaniem jako Papieża