Rzecznik Praw Obywatelskich chce zablokować przejęcie Polska Press

Naczelny zwolniony, bo nie chciał wywiadu z Obajtkiem i krytykował Orlen?

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował skargę do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. wyrażenia przez prezesa UOKiK zgody na przejęcie Polska Press przez Orlen. Zgoda ta została wystawiona przez UOKiK w lutym br.

 

RPO uważa, że prezes, wyrażając zgodę, popełnił szereg pomyłek. Jakich?

„W odwołaniu rzecznik zarzucił prezesowi UOKiK naruszenie wielu przepisów, ale główny zarzut dotyczy tego, czego prezes nie zbadał w ramach postępowania. A nie zbadał m.in. wpływu transakcji na konkurencję na rynku mediów. Naszym zdaniem ta kwestia została potraktowana bardzo wąsko. Prezes w zasadzie ograniczył się do analizy rynku reklamowego. Zdaniem RPO ta sprawa ma zdecydowanie szerszy aspekt/ Rzecznik oczekuje, że prezes przeprowadzi to postępowanie w taki sposób, jaki jest konieczny – z uwzględniłem wszystkich elementów – i wyda decyzję zgodną z prawem” – powiedział „Gazecie Wyborczej” Mirosław Wróblewski z biura RPO.

RPO chce teraz, by sąd uchylił decyzję prezesa UOKiK, i wstrzymał jej wykonanie.

We wniosku RPO wskazano także na niebezpieczeństwo ingerowania polityków w pracę redakcji pracujących dla mediów przejętych przez Orlen.

 

„Spółka kontrolowana przez Skarb Państwa – a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę – mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji. W ten sposób mogą przekształcić wolną prasę w zależne od tej władzy biuletyny informacyjne i propagandowe” – napisał RPO.

Na tę chwile nie wiadomo, kiedy sąd rozpatrzy skargę.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl                                                                                                                    

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
6 marca 2021 10:36

Jak napisałem wcześniej, oni są do bólu przewidywalni. Nie rozwijając tego wątku dalej ,mam jedną radę dla dziennikarzy/rek prasy regionalnej: zacznijcie rozglądać się za nową, a choć trochę sensowną pracą. Względnie w oczekiwaniu na nowego naczelnego rozglądajcie się za w miarę neutralnymi tematami typu: „Skup żywca w naszym powiecie: wzrost czy spadek?” lub „Przyleciały pierwsze bociany”