Sąd skazał ochroniarza, który kłamał po śmierci Pawła Adamowicza

Sąd skazał ochroniarza, który kłamał po śmierci Pawła Adamowicza

Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał na rok więzienia – w zawieszeniu na trzy lata – 37-letniego Dariusza S., pracownika ochrony finału WOŚP Gdańsku, podczas którego w styczniu 2019 r. w doszło do zamachu na życie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Sąd wymierzył mu też 7,5 tys. złotych grzywny oraz obciążył kosztami procesu w kwocie ponad 32 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

 

Dariusz S., pracownik Agencji Ochrony Tajfun, tuż po zdarzeniu zeznał, że nożownik, który zaatakował Adamowicza, wszedł na scenę posługując się plakietką z napisem „Media”.

Okazało się jednak, że ochroniarz kłamał i na dodatek nakłaniał do kłamstwa kolegę z agencji ochroniarskiej. W trakcie śledztwa Dariusz S. przyznał jednak, że historia o plakietce „Media” była nieprawdziwa.

 

„Tenże identyfikator znalazła na ziemi świadek Daria O., idąc w kierunku sceny. Ten identyfikator dotarł ostatecznie do oskarżonego, który był przełożonym pracowników ochrony. Następnie, oskarżony identyfikator przekazał funkcjonariuszowi policji, mówiąc mu, że miał go na sobie sprawca podczas zdarzenia. Dlaczego oskarżony na tym etapie skłamał? W ocenie sądu, działał pod wpływem bardzo silnych emocji. On się czuł moralnie odpowiedzialny za ochronę” – mówiła w piątek sędzia Danuta Blank w uzasadnieniu wyroku.

Sąd ocenił, że sposób działania oskarżonego Dariusza S. był „daleki od racjonalnego i wykalkulowanego”.

„Oskarżony działając pod wpływem bardzo silnych emocji w tych swoich kłamstwach się pogubił. To nie było ani zaplanowane, ani popełnione z premedytacją. To było coś co ad hoc wymyślił. I to jest okoliczność łagodząca. Gdyby to przemyślał, to nigdy by tego nie zrobił. To było kompletnie bez sensu. On nie miał z tym żadnego interesu, żeby kłamać w sprawie identyfikatora. Żadnej korzyści z tego nie osiągnął. Wręcz przeciwnie, gdyby na chłodno na kalkulował, to w życiu tego by nie zrobił” – dodała sędzia.

/p/

Źródło: dziennik.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o