Samorządowcy zawiązali komitet protestacyjny i apelują do rządu

Samorządowcy zawiązali komitet protestacyjny i apelują do rządu

„Apelujemy, aby w Polsce były respektowane postanowienia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz wiążące nasz kraj prawo międzynarodowe, w tym Europejska Karta Samorządu Lokalnego. Członkowie społeczności lokalnych powinni mieć zagwarantowane prawo decydowania o najważniejszych sprawach dotyczących ich wspólnot samorządowych, w tym o wyborze osób wchodzących w skład organów jednostek samorządu terytorialnego”– to fragment apelu przyjętego w czwartek na Forum Samorządowym w Warszawie, pod którym podpisało się ponad 1600 lokalnych polityków z całego kraju. Podczas obrad samorządowcy wyrażali swój sprzeciw wobec publicznie formułowanych zarzutów, nie potwierdzonych żadnymi dowodami, a dyskredytujących dorobek wspólnot samorządowych i ich działania podejmowane na przestrzeni ostatnich 27 lat. Protestowali w swoich wystąpieniach przeciwko wprowadzanym i planowanym przez PiS zmianom prawa w Polsce uznając, że działania te są niekonstytucyjne i prowadzą do pozbawienia członków społeczności lokalnych przysługujących im uprawnień.

Z ostrą krytyką spotkały się zapowiedziane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej. Pomysł wprowadzenia dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów, stanowić może ograniczenie wielu kandydatom możliwości startu w wyborach. Jest to niedemokratyczne – uważają uczestnicy warszawskiego forum. Ponadto jasne jest dla wszystkich, że PiS chce w taki sposób zwiększyć swoje szanse na przejęcie nieprzychylnych mu samorządów.

Oprócz apelu zebrani przyjęli „Kartę Samorządności”, a także powołali Samorządowy Komitet Protestacyjny. Ogłoszono, że na początku maja planowana jest demonstracja w Warszawie w obronie samorządu.

„Odnieśliśmy pierwszy sukces” – powiedział do zgromadzonych uczestniczący w forum Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska: „zebraliśmy się, przygotowaliśmy apel, przygotowaliśmy kartę. Powołaliśmy komitet protestacyjny.”  Adamowicz podkreślił, że mobilizacja nie jest jednak aktem jednorazowym. Uważa, że bardzo ważne jest teraz, by opowiadać ludzkim, przystępnym językiem o zagrożeniach wynikających z ataku na samorząd terytorialny.  „Musimy budować jedność” – nawoływał w Warszawie prezydent Gdańska.

Wtórował mu Jacek Karnowski – prezydent Sopotu. W rozmowie z Onetem powiedział, że nic tak nie zjednoczyło samorządowców jak działania PiS. Karnowski, podobnie jak większość samorządowców, boleśnie odczuwa jak krok po kroku rząd niszczy na wszystkich szczeblach demokrację. Samorządom zabiera kompetencje i pieniądze. Powołany w czwartek Komitet Protestacyjny ma pokazać rządzącym w Polsce, że samorządy mają dosyć psucia państwa, i że nie ma na to zgody. Samorządowcy zapowiedzieli, że będą razem się temu głośno sprzeciwiać.
(Źródło: Onet. pl)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
smętekmędrkowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mędrkowski
mędrkowski

Brawo. Krople drążą skałę. Po sukcesie Tuska, w głosowaniach internetowych widać tendencje zwyżkowe dla opozycyjnych partii. Wizerunek dobrej zmiany „egregor” pisowski dostał czkawki. Tylko wspólne działanie opozycyjne może być przeciwwagą na zakusy zmiany ordynacji wyborczej. I więcej podobnych akcji. Kropla do kropli, a następnie będzie rzeka, a w końcu tsunami.

smętek
smętek

Mam nadzieję, że to dobry początek współdziałania. Łączyć swoje wysiłki muszą wszyscy zdrowo myślący ludzie żeby dać odpór tym niszczycielom.