Sasin: Trzeba będzie zamykać kopalnie. To nie jest moje widzimisię, to jest twarda konieczność

Problemem nie jest koronawirus, problemem są lekarze! – Mówi Sasin

We wtorek odbyło się spotkanie ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z przedstawicielami górniczych związków zawodowych i władzami Polskiej Grupy Górniczej. Sasin miał podczas niego przedstawić plan naprawczy Polskiej Grupy Górniczej. Ostatecznie do tego nie doszło, ponieważ rząd wystraszył się ostrej reakcji związkowców. Program zakłada bowiem zamknięcie kopalń – czytamy w portalu gazeta.pl.

 

Resort uległ presji związków zawodowych, gdyż szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz zapowiadał protesty, które porównywał do powstań śląskich. Jednak minister Sasin znów powrócił do sprawy. W programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News minister aktywów państwowych mówił o konieczności zamykania nierentownych kopalń. – Nikt nie chciałby uczestniczyć w takim procesie jak zamykanie kopalń. To nie jest moje widzimisię, to jest twarda konieczność wobec tego, co dzieje się wokół Polski, wobec polityki klimatycznej, tego, że przechodzimy przyspieszony proces transformacji energetycznej wymuszony na nas przez instytucje europejskie – przyznał.

Wicepremier zapowiedział, że rozmowy dotyczące zamykania kopalń mają ruszyć we wtorek 4 sierpnia. – Będziemy szukać najlepszych rozwiązań. Przede wszystkim takich, które znajdą społeczną akceptację – podkreślił. Minister dodał, że jego pogląd w tej sprawie podziela szef rzędu Mateusz Morawiecki.

 

Wśród założeń planu naprawczego znalazła się likwidacja kopalń Wujek oraz Ruda, składającej się z ruchów Bielszowice, Halemba, Pokój, a także zawieszenie na trzy lata wypłat tzw. czternastej pensji i uzależnienie 30 procent wynagrodzeń górników od efektywności pracy.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Realizacja tych założeń naprawczych ma kosztować blisko pięć miliardów złotych, z tego 1,5 miliarda złotych to koszty odpraw socjalnych – urlopów przedemerytalnych dla pracowników dołowych oraz zakładów przeróbki węgla, a także jednorazowych odpraw w wysokości 12-krotności wynagrodzenia pracownika. Przypomnijmy: kopalnie Ruda i Wujek zatrudniają łącznie około 7,7 tysiąca osób.

mpm

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
PiotrJrekdarooZwinkasmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Panie Sasin, masz pan twardą dupę? Bo mózg to betonowy. Szykuj się gościu na złojenie dupska, i to niebawem.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Partacze u władzy c.d. Fajnie było doić państwową kasę, kiedy było co doić, ale teraz czas się zmierzyć z poważnymi sprawami, a to jest sprawa na miarę Margaret Thatcher, której pan Sasin ani nikt w tym nie-rządzie jako żywo w niczym nie przypomina. Oj, będzie dym.

erwinek
erwinek

Jaka jest różnica między likwidacją stanowiska pracy w zwykłym zakładzie a likwidacją kopalni. Taka że likwidacja kopalni to SOWITE ODPRAWY DLA ŚWIĘTYCH KRÓW za które my wszyscy zapłacimy a w zwykłym zakładzie trzymiesięczna odprawa i kop w d…ę..I niech nie piszą że zawód górnika to ciężki zawód i duża śmiertelność bo na drogach w ciągu miesiąca ginie więcej ludzi niż w kopalniach za cały rok. A rodzinom ofiar wypadków NIKT nie pomaga nie otacza ich nadzwyczajną opieką musza radzić sobie same ot cała prawda o górnikach

smętek
smętek

Rząd premiera Buzka też przeznaczył olbrzymie, jak na polskie warunki, środki na socjal dla zwalnianych górników. Nawet mieli się przekwalifikować. To była jedyna grupa zawodowa tak dopieszczana. Pracownikami PGR-ów nikt się aż tak nie przejmował. Minęły lata i sprawa zwolnień górników wraca jak bumerang. Żałosne są takie wypowiedzi niby ministra. Toż niedawno D..a i Pinokio zapowiadali, że węgiel to nasz skarb i będzie z nami do końca świata a my z nim.

Zwinka
Zwinka

Górników się boją i tyle. Nauczyciele i inni lekceważeni z kilofami i mutrami na nich nie ruszą.

daroo
daroo

Oj coś mi mówi że Sasinowi górnicy tak wyfedrują pewną część ciała , że jesień średniowiecza to przy tym będzie niewinna igraszka ***** . *** 🙂

Piotr
Piotr

bo to będzie fedrowanie plus!!

Jrek
Jrek

Taki nieudacznik co nie potrafi utrzymać Polskiej gospodarki w należytym stanie , nie ma tam co szukać . Ile w tym czasie wybudował? OOOOOO. Do dymisji .Dość takich rządów .Gdzie te obiecanki o zamykaniu kopalń.