Schetyna: PiS zawłaszcza i fałszuje historię

Schetyna kontra Morawiecki – jest pozew o kłamstwa premiera

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział w sobotę w Gdańsku, że jego partia „nigdy nie zgodzi się i nie pozwoli na to, żeby historia została zawłaszczona, czyli sfałszowana” przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. – „Historia jest jedna. Nie pozwolimy na to, żeby prezes PiS Jarosław Kaczyński, politycy PiS, mogli pisać kłamliwą narrację historii i wybierać fakty, które są wygodne dla ich politycznej narracji, wygodne dla polityki PiS” – podkreślił Schetyna.

„Polityka historyczna jest zawłaszczana przez PiS. Minister kultury tak naprawdę narzuca kulturalną, historyczną narrację tworząc nową rzeczywistość. Jesteśmy tego świadkami od wielu miesięcy”. Zdaniem Schetyny, ofiarą takiej polityki jest Gdańsk i Muzeum II Wojny Światowej. Zapowiedział, że PO będzie bronić „niezależności historii”.„W tym wypadku niezależności naukowego spojrzenia na trudną rzeczywistość II wojny światowej i na wielki dorobek naukowy tych wszystkich ludzi, którzy razem z dyrektorem Pawłem Machcewiczem stworzyli tę wielką konstrukcję, wielki obraz Muzeum II Wojny Światowej” – powiedział Schetyna.

„Nie może być i nie będzie nigdy zgody na fałszowanie historii w taki sposób, dokonywane przez urzędników państwowych w świetle istniejącego prawa. Połączenie muzeów i cała konstrukcja, którą oni przygotowują ma ukryć tak naprawdę prawdziwe intencje. Dla nas to zawsze będzie symbol wolnego słowa. Wszyscy, którzy w Gdańsku mieszkają muszą zawsze czuć wsparcie całej Polski w tej sprawie, bo to jest symbol historycznej prawdy” – mówił lider PO.

W ubiegły czwartek wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podjął decyzję o połączeniu muzeów II wojny oraz Westerplatte; w związku tym powstało nowe Muzeum II Wojny Światowej. P.o. dyrektora placówki został historyk dr Karol Nawrocki. Wcześniej Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
(Źródło: pap.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Anna E.Sławomir Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sławomir
Sławomir

Wszystkie łajdactwa będą rozliczone.

Anna E.
Anna E.

Schetyna ma całkowitą rację, i brawo za niechowanie głowy w piasek, za sprzeciwianie się tym, jak to inny rozmówca nazwał, łajdactwom. Nie mogę jednak zapomnieć słów Schetyny dotyczących wyzwolenia obozu w Oświęcimiu. Były równie nieprawdziwe (Schetyna to podobno historyk!), co podłe.