Senat wezwał rząd PiS do natychmiastowego wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej

Senat wezwał rząd PiS do natychmiastowego wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej

Senat w specjalnej uchwale wezwał rząd PiS do natychmiastowego wprowadzenia w Polsce stanu klęski żywiołowej. Za uchwałą opowiedziało się 51 senatorów, 49 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Debata nad uchwałą trwała kilka godzin. Sprawozdawca projektu senator Jerzy Wcisła z PO powiedział, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoliłoby zająć się walką z pandemią koronawirusa, a nie przygotowywaniem wyborów. – „Powinniśmy odsunąć termin wyborów o co najmniej cztery miesiące. Do kwestii wyborów należy wrócić, gdy będzie zauważalny długotrwały trend spadku liczby zakażonych” – stwierdził Wcisła.

Senator KO Bogdan Zdrojewski zauważył, że stan klęski żywiołowej powinien był zostać wprowadzony już na początku marca. Podawał też przykłady absurdalnych rozporządzeń rządu PiS. – „Zakaz wstępu do lasu wprowadzono, gdy nie był on potrzebny, a zdjęto go gdy w kraju wystąpiła susza. Kilkadziesiąt osób może przebywać razem w środkach transportu miejskiego, a dwie osoby nie mogą odbyć meczu na korcie tenisowym” – wyliczał Zdrojewski.

 

W uchwale przyjętej przez Senat podkreślono, że w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii, podstawowe prawa i wolności obywatelskie są ograniczane lub wręcz zawieszane. – „To nie są zwykłe środki konstytucyjne, to są środki nadzwyczajne, a Konstytucja na wypadek sytuacji, w których zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, przewiduje możliwość wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na legalne przesunięcie wyborów prezydenckich, co jest niezbędne zarówno ze względu na ciągle istniejące zagrożenie dla zdrowia i życia Polaków, jak i ze względu na niemożliwość przeprowadzenia w najbliższym czasie dobrze zorganizowanych, rzetelnych i uczciwych wyborów” – głosi uchwała.

bt

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments