Skargi na manipulacje w „Wiadomościach” TVP

Skargi na manipulacje w „Wiadomościach” TVP

PiS-owskie „Wiadomości” telewizyjne nie miały dobrej passy w 2016 r. Jak podaje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ów główny „przekaźnik” informacyjny telewizji publicznej nigdy jeszcze dotąd nie spotkał się z taką falą krytyki. W ciągu minionych 12 miesięcy na „Wiadomości” wpłynęło aż 87 oficjalnych skarg. Wraz z nową obsadą na stanowiskach prezenterów, operatorów, wydawców i dziennikarzy pojawiło się też zupełnie nowe spojrzenie na rzeczywistość. Po „nowemu” więc „Wiadomości” prezentują wydarzenia, wiele przemilczając i niewiele pokazując. Odbiorcy wnoszą skargi, naiwnie licząc na poprawę.

Z zarzutami i prawdziwym oburzeniem widzów spotkał się np. lipcowy materiał o szczycie NATO w Warszawie. Autorzy skargi nie bez racji uznali, że był on zmanipulowany. Przemilczano rolę Lecha Wałęsy, Bronisława Geremka, Aleksandra Kwaśniewskiego w doprowadzeniu do członkostwa Polski w Sojuszu, a podkreślano zasługi liderów PiS. W wersji TVP pomysł członkostwa „jako pierwszy sformułował Krzysztof Czabański na łamach „Tygodnika Solidarność”, którego redaktorem naczelnym był Jarosław Kaczyński”. Do przeciwników wejścia Polski do NATO „Wiadomości” kłamliwie zaliczyły np. szefa MSZ Krzysztofa Skubiszewskiego, a do środowisk najbardziej niechętnych współpracy z Paktem Północnoatlantyckim w 1992 r. – działaczy Unii Demokratycznej i dziennikarzy „Gazety Wyborczej”.

Na dodatek nazajutrz „Wiadomości” przekręciły sens wystąpienia prezydenta USA Baracka Obamy na owym szczycie. Autorzy skargi na ten materiał zwrócili uwagę na to, że prezydent USA mówił o „zaniepokojeniu pewnymi działaniami i impasem wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego” oraz wezwał „wszystkie strony do utrzymania polskich instytucji demokratycznych”. W wersji TVP 1 amerykański prezydent „wyraził nadzieję, że krzewienie wartości demokratycznych w Polsce na pewno się nie zmieni”. „Wiadomości” nie zacytowały słów Obamy, że o jakości demokracji decydują „rządy prawa, niezależne sądy i wolne media”. Poinformowały natomiast, że amerykański prezydent „jest spokojny o przyszłość polskiej demokracji”.

Prawdziwie gorszącym w odbiorze był materiał o redaktorze naczelnym „Gazety Wyborczej” Adamie Michniku, przygotowanym na jego 70. urodziny. Nie spełniał standardów dziennikarskich, było tam wiele półprawd, manipulacji i przemilczeń. KRRiT ze skarżącymi nie zgodziła się. Zasugerowała, że… Michnik powinien być świadomy, że jako osoba publiczna może być narażony na krytykę za „wszystko, co robi dziś i co robił w przeszłości”.

Swoje skargi na materiały emitowane przez Wiadomości wystosowały też Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych czy Forum Darczyńców. Dotyczyły one działalności organizacji pozarządowych. W „Wiadomościach” wyraźnie sugerowano niejasne powiązania i usiłowano dyskredytować te organizacje w oczach opinii publicznej.

Ostatnia skarga wpłynęła całkiem niedawno i dotyczyła materiałów na temat trwającego kryzysu parlamentarnego. Wpisując się wiernie w wersję PiS, „Wiadomości” twierdziły, że to opozycja popełniła przestępstwo, zachowuje się jak Samoobrona i uniemożliwia pracę Sejmu. Z tego powodu marszałek Marek Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej. Udowodniały, że nie ma żadnych podstaw prawnych do reasumpcji głosowania. W odpowiedzi na skargę poinformowano, że Rada planuje przeprowadzenie analizy pod kątem sposobu relacjonowania wydarzeń w Sejmie, treści audycji informacyjnych trzech głównych nadawców telewizyjnych (TVP, TVN, Polsat).
(Źródło: Gazeta Wyborcza)

j

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

31
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
22 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
gniewko_syn_rybawaldemarZgredzinkaMarcMisio Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rebeliancik
Rebeliancik

Popieram Domowy Strajk Generalny (DSG) :
Domowy Strajk Generalny = nie podejmujemy pracy przez 3-5 dni, pozostajemy w domu, start z dniem strajku nauczycieli.
Wszystkich nas nie zwolnią to jakieś 10 mln ludzi a zmieciemy PiSbolszewie i Kaczora.

Piotr
Piotr

Właśnie ,każdy o tym wie, w Toruniu jest taka szkoła medialna.Właścicielem jest podobno Tadziu,tak mówią na mieście.Są tacy,którzy nazywają tę szkołę kuźnią kadr a to pewnie schlebia Tadziowi,wiadomo,że ma już jedną tv i jedno radio,ale jak znam życie na tym się nie skończy.Poziom tych mediów zrobił się podobny,czyli abordaż To mi tak wygląda jak by to drugi aktor uzurpator był. Teraz z naszego podwórka,mamy tu takich:Marka,Janusza Gniewka itp.są bardzo aktywnie agresywni w PRL-u był taki ukryty aktyw robotniczy do rozbijania strajków.Pasuje mi to jak po kalce, bo jak im się tak bardzo i tak aktywnie nie podoba to czego tu… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Panie Piotrze, widzę, że „interpunkcja” to dla pana obce i trudne słowo… 😛 To mi się rzeczywiście „aktywnie nie podoba”, podobnie jak obraźliwe dla mnie analogie do „aktywu robotniczego”…

krakus
krakus

Cóż za traf i zbieg niewyjaśnionych okoliczności. Rada Radiofonii i Telewizji, którą w całości obsiadło służalcze towarzystwo pis, wszystkie skargi odrzuciło.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Fałszywy krakusie, jeszcze ciekawszym trafem i zbiegiem niewyjaśnionych okoliczności jest fakt, że autorką prawie wszystkich skarg opisanych w tekście jest… red. Agnieszka Kublik, oczywiście z Gazety Wyborczej… ;))) Równie dobrze ja mogę napisać 1000 skarg na cenzurę na portalu KOD do Rady Etyki Mediów, a potem na wPolityce pojawi się artykuł „Rekordowa ilość skarg na media KOD”… ;))) Co nie znaczy, że jestem jednym z autorów wPolityce (uprzedzam tutejszych geniuszy dedukcji)… ;))) Jednak tego nie zrobię bo brzydzę się tego typu manipulacją…

Monk
Monk

Porównujesz sytuację na „narodowej” do tego portalu?
Zaiste, twój sort pojmuje świat w specyficzny sposób.
Zapewne, z uwagi na nadmiar geniuszy dedukcji.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Nie – są absolutnie nieporównywalne. Mój sort pojmuje świat takim, jakim jest, a nie takim, jakim opisuje go GW, czy ten portal…

smętek
smętek

No i proszę, najpoważniejsi uczeni zastanawiają się co dzieje się z naszą rzeczywistością, w jakim kierunku to wszystko pójdzie, a tu proszę. Do was powinni się zwrócić i wyłożycie im jaki ten świat jest.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

A nad czym się tu zastanawiać ?… Przecież wiadomo, że „to wszystko” zmierza w kierunku entropii… 😛

„Then star nor sun shall waken,
Nor any change of light:
Nor sound of waters shaken,
Nor any sound or sight:
Nor wintry leaves nor vernal,
Nor days nor things diurnal;
Only the sleep eternal
In an eternal night.”

Zgredzinka
Zgredzinka

Łoj !!! …. jaki etyczny !!!
Pomyślałby kto.
To co tu tak jadzisz?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Gdzie ?

Zgredzinka
Zgredzinka

No ,,, na tym portalu.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Ale gdzie konkretnie na tym portalu ?

Zgredzinka
Zgredzinka

Wszędzie.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

To całkiem tak jak ty…

Zgredzinka
Zgredzinka

Niech ci będzie.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Czyli też jadzisz… ;)))

Zgredzinka
Zgredzinka

Słuchaj, nie chce mi się przebijać przez wszystkie dotychczasowe wpisy, w poszukiwaniu tych treści, które ci zarzucam. Już sama twoja obecność tutaj, świadczy o złych intencjach i zamiarze siania zamętu. Jeżeli nie robisz tego na czyjeś zlecenie, a z przekonania, to tym gorzej, bo wystawiasz sobie tym samym świadectwo naiwności. Już kiedyś zadałam ci pytanie, czy przypadkiem nie szkoda ci czasu na przekonywanie przekonanych? Komuś udało się ciebie nawrócić? Pewnie sam doszedłeś do swoich przekonań, być może w oparciu o osobiste nie najlepsze doświadczenia. Mam nadzieję, że chociaż wyznajesz zasadę, iż …. tylko krowa nie zmienia poglądów. Oczywiście po tym,… Czytaj więcej »

Sławomir
Sławomir

Czy koalicjant reżimu, cielec z Torunia, finansowany obecnie z pieniędzy wszystkich Polaków zalewa Polskę papką nienawiści z ruskich nadajników?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Sylwestrowe drinki z alpagi i nektaru bananowego (hit w naszej gminie) już ze mnie zeszły, bardzo przepraszam za bzdury, które napisałem powyżej. Nikt mnie na koduj24 nie cenzuruje (choć pewnie powinni, na niezaleznej czy na w sierści wpisy niezgodne z linią partii są szybko kasowane). O matko, ale mnie łeb nap……la.

Maciek123454321
Maciek123454321

KUR-wizja. No comments.

Żaneta
Żaneta

Zamiast posać skargi na Berdyczów wystarczy przestac ogladać tę pisowską szczekaczke i nie płacić abonamentu na ten szmatławiec

Misio
Misio

Buhahahaha, pusty smiech mnie ogarnia na te wypociny majac swiezo w pamieci przekaz medialny za PO. Tam to nawet kelnerzy byli winni skandalu afery podsluchowej, a nie osoby rozmawiajace….

Waldemar
Waldemar

Skargi do KRRiT są bez sensu.To wygląd tak, jak gra w dupniaka w „Rejsie” Piwowskiego. KRRiT jest kolejną dekoracją zbudowaną przez PiS, imitującą „ciało niezależne”. Jedyne, co można zrobić to po prostu nie oglądać – konsumpcja programów TVPiS to zajęcie dla masochisty, a nie każdy lubi tego typu zajęcia. Przy okazji wyrazy podziwu dla pana Gniewka za ogromną aktywność na tym portalu. Wygląda na to, że właściwie jest to Pański etat, no bo co można innego robić, gdy tak intensywnie klepie się w kompa? Pełen szacun.

Marc
Marc

(Źródło: Gazeta Wyborcza) I wszystko jasne 🙂 Zresztą kto dziś to czyta? Gazeta pana Michnika leci „na łeb, na szyję”.

waldemar
waldemar

Co do KRRIT to oczywiście wszystko jasne. Co do „Gazety” to nie wszystko, to mimo wysiłków Pańskiej partii i jej rozmaitych agend, nakład wersji papierowej i elektronicznej jest o zgrozo, stabilny i jak mawiał Bernard Shaw pogłoska o jej śmierci jest przesadzona.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

To skąd te histeryczne żale Ojca Nadredaktora ?… ;)))

waldemar
waldemar

Jakos tych Michnikowych żali nie spotkałem, ale przecież nie czytam i nie oglądam wszystkiego. Oczywiście, ze „Gazeta” ma się gorzej, bo reklamy płyną teraz struga obfitą do pism PP. Karnowskich, Sakiewicza i Lisickiego, ale myslę, że niepotrzebnie martwi się Pan, panie Gniewko, na zapas. Gdyby było tak źle, to nasi dzielni „narodowcy” nie proponowaliby na swoich portalach zasłaniania „Gazety” innymi pismami. Przy okazji zycze zdrowia i unikania kontaktu z drinkami z alpagi, bo faktycznie niezbyt zdrowe.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Cyt.: „To nas straszliwie walnęło po kieszeni. Oni chcą nas zniszczyć metodą najprostszą: jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze” (na wiecu w Koszalinie). Cyt.: „Rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej”, wydawanej przez Agorę, wyniosło w sierpniu (2016) 151,1 tys. sztuk i było o 13,49 proc. niższe niż rok wcześniej. W porównaniu z poprzednim miesiącem wynik jest z kolei o 6,1 proc. niższy – wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.” Do tego dodajmy masowe zwolnienia (190 dziennikarzy) i cięcia w oddziałach terenowych… Więc skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle ?… ;))) A co do… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Aha, za życzenia dziękuję (i oczywiście odwzajemniam) – póki co, nie narzekam… 🙂 Ale drinki z alpagi to domena mojej podróby…

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Widzę, że cenzura obudziła się po Sylwestrze, więc drugie podejście (oczywiście archiwizowane):

To skąd w takim razie histeryczne żale Ojca Nadredaktora ?…