Spokojnie, to tylko dyktatura…

To będzie dzieło warte Oskara

Konstytucja z powydzieranymi kartkami nabita została na gwóźdź w toalecie na Nowogrodzkiej

Ostatnie wydarzenia mocno rozgrzały widownię, a szczególnie licznych narratorów polskiej sceny politycznej. Trudno powiedzieć, dlaczego. Nie stało się przecież nic szczególnego, a już na pewno nic, co mogłoby zaskoczyć przeciętnego obserwatora wydarzeń pięciu już prawie lat życia publicznego.

Od kilku dni słychać donośne głosy oburzenia, że oto dwóch zwykłych posłów, niepełniących żadnych funkcji państwowych, uznało się źródłem prawa i ot tak, odwołało sobie wybory. Emocje podgrzewa decyzja obu panów, że Sąd Najwyższy, który zgodnie z Konstytucja orzeka o prawidłowości WYBORU konkretnego kandydata, tym razem ma stwierdzić, że całe WYBORY są nieważne. Tym samym więc zostało ustalone, że SN oceni coś, co w ogóle się nie zdarzyło, chociaż równie dobrze najwyższy trybunał mógłby orzec nieważność również przyszłych wyborów parlamentarnych, które też się przecież nie zdarzyły. Dodatkowo bulwersował fakt, że dwaj Jarosławowie decydowali o dacie i sposobie wybrania wspólnego jednak kandydata na prezydenta, a różnica między nimi była tylko w metodzie – czy te wybory przeprowadzić na rympał, czy klucząc pokrętnie między przepisami prawa wyborczego i Konstytucji…

 

Rozumiem oburzenie, ale zaskoczenie – przepraszam, czym? Nie powinno dziwić ani antycypowanie decyzji Sądu Najwyższego przez „szeregowych posłów”, ani decyzja ministra Sasina, który na tej samej zasadzie, czyli „spodziewając się” ustawy, bezprawnie wydał miliony na karty do głosowania.  I nie powinno bulwersować kreowanie wydarzeń nieistniejących. Od dnia katastrofy smoleńskiej, a i wcześniej przecież, rządzący wciskali Polakom zmyślone historyjki okraszone niebyłymi faktami.  A ileż to razy PiS anonsował wydarzenia, które się potem nie zdarzyły? Ostatnio Polskie Radio zapowiedziało wystąpienie marszałek Witek z ważnym orędziem, którego nie tylko nie było, ale nawet go nie odwołano, tak jak nie odwołano nieistniejących wyborów prezydenta. To kolejny dowód lekceważenia wyborców, a w szczególności braku szacunku dla „ciemnego ludu”, który łyknie każdą zmyśloną przez PiS opowieść, a w końcu i tak zagłosuje tak, jak mu prezes i proboszcz każą.

Czy warto roztrząsać banalny gwałt na regułach demokracji, który tym tylko różni się od dotychczasowych, że o sprawie ważnej dla Polski decyduje dwóch, a nie jak dotychczas jeden samozwańczy naczelnik państwa? Jakie znaczenie ma fakt, że ten drugi, dotychczas lojalny wspólnik bezprawia, postanowił nagle przyodziać się w rozdartą koszulę Rejtana i udawać, że pali za sobą mosty, skoro od dawna wiadomo, że owszem pali, ale się nie zaciąga? Czy wcześniej nie byliśmy świadkami wielu jeszcze bardziej bezprawnych działań człowieka okrzyczanego krynicą wszelkiej mądrości? Ile już razy ten wodzuś zaczadziały władzą właził w buty prezydenta, premiera czy marszałka Sejmu? I czy nie zdarzało się już wcześniej, że funkcjonariusze Kaczyńskiego podejmowali decyzje w sprawach nieistniejących? A ile było poczynań prezesa i jego szajki „bez żadnego trybu”? A ułaskawienie przez prezydenta ludzi nieskazanych prawomocnie, czyli niewinnych? A mianowanie prezeską TK mgr Przyłębskiej, na podstawie uchwały kolegium sędziowskiego Trybunału, której nie było?

Również ta pani jest ostatnio obiektem oburzonych komentarzy. Oto bowiem magister Przyłębska, skierowana do zadań specjalnych na odcinku zarządzania TK, zdecyduje za chwilę, że nadzorująca Sejm pani Witek ma prawo wbrew Konstytucji ogłosić taką datę wyborów, na której zależy prezesowi PiS. Owszem, to wkurzające, ale cóż w tym nadzwyczajnego? Przecież ta prosta pani magister, utalentowana jedynie kulinarnie, lojalna wobec prezesa do nieprzytomności i gotowa nawet uznać konstytucyjność mianowania jego kota senatorem, od dawna lekceważy Konstytucję, od lat rozstawia po kątach profesorów o uznanym dorobku prawniczym i za nic ma wyroki SN, TSUE oraz TK w poprzednim składzie.

Kolejną wątpliwą sensacją jest sprawa milionów kart do głosowania, wydrukowanych bez podstawy prawnej, za co minister Sasin nie poniesie odpowiedzialności, bo nie podpisał żadnej decyzji w żadnej sprawie związanej z wyborami, a sam zapobiegliwie domagał się, by wszelkie wydawane mu polecenia sformułowane były na piśmie. Dziś minister obiecuje, że pakiety zostaną jednak wykorzystane w wyborach, jakby nie zauważył, że karty wyciekły już na ulicę i że każdy wyborca może sobie wydrukować (a potem wrzucić do urny) dowolną ich ilość z PDF zamieszczonego w sieci. Tylko co w tym bulwersującego? Dlaczego mam opłakiwać akurat te kilka milionów złotówek, zmarnowanych na bezprawny druk nielegalnych, bo niezatwierdzonych przez PKW, kart do głosowania, skoro w czasie partackich rządów PiS z kasy państwa wyciekły już grube dziesiątki miliardów na nietrafione inwestycje, nieprzemyślane projekty, parasocjalne kiełbasy wyborcze i sute premie, które należą się swoim? Przy okazji ciekawostka: w miniony czwartek jedna z wielkopolskich drukarni odkryła, że zrealizowane już przez nią zamówienie na „druki biurowe”, to w rzeczywistości 4 tysiące kart do głosowania, identyczne z tymi, które przygotowano na wybory. Druk zleciła spółka „Srebrna”, a odbiorcą ma być wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.  Mimo wielu dowodów koncertowego partactwa obecnej władzy i licznych fuszerek organizacyjnych ministra Sasina trudno przypuszczać, żeby to on zlecił druk nielegalnych materiałów wyborczych. Jednak bez wątpliwości sprawa ta potwierdza tezę, że głosowanie korespondencyjne bez przygotowania solidnych zabezpieczeń, to otwarcie drzwi dla szwindli i oszustw. Trudno, by z takiej okazji nie skorzystali ci, którzy od lat wprawiają się w kantowaniu, pomawianiu i masowej dezinformacji.

 

W zawłaszczonych przez PiS mediach publicznych obowiązuje narracja, którą streścić można tak: Polacy oczekują szybkich wyborów, więc PiS chce je przeprowadzić w terminie konstytucyjnym, ale opozycja dąży do złamania konstytucji i bojkotuje te starania, Senat wręcz uprawiał sabotaż, a ponieważ wprowadzenie stanu wyjątkowego jest prawnie niemożliwe, to w konsekwencji bezprawne działania opozycji grożą paraliżem państwa i kraj bez prezydenta zmierza ku przepaści. Taka jest oficjalna narracja mediów rządowych i wspierających PiS gazet. Jedno zdanie – siedem kłamstw. Nic dziwnego, że w ostatnim rankingu wolności prasy Reporterów bez Granic „World Press Freedom Index 2020” Polska znalazła się na 62. miejscu, tracąc 46 pozycji od 2015 r., gdy władzę objął PiS. Równocześnie amerykański think tank Freedom House wykluczył właśnie Polskę z listy krajów o pełnej demokracji i ogłosił, że USA powinna uczyć się od Polski, jak NIE przeprowadzać wyborów. – Módlcie się za Polskę… – zatweetowała Krystyna Pawłowicz, całkowicie apolityczny sędzia TK. Niezależnie od jej intencji – ma to coraz głębszy sens.

***

Niemal każdego dnia pochylamy się nad kolejnymi nieprawościami rządzących. Dziwimy się, bulwersujemy, irytujemy, oburzamy. Mówimy o postępującym osłabianiu demokracji, o stopniowym demontowaniu konstytucyjnych reguł i zabezpieczeń, o grożącym Polsce autorytaryzmie, o dyktatorskich zapędach Kaczyńskiego. Mam wrażenie, że bawimy się w jakąś mroczną zgadywankę. Od ilu naruszeń Konstytucji zaczyna się bezprawie? Czy wystarczy dziesięć bezprawnych decyzji, czy trzeba stu, a może tysiąca, żeby zaliczyć Polskę do państw autokratycznych? Ilu opozycjonistów musi pobić policja, żeby można mówić o reżimie? Tymczasem w moim pojęciu prawda jest taka, że demokracja skończyła się z chwilą pierwszego świadomego pogwałcenia przez rządzących ustawy zasadniczej. A dokładnie w momencie, gdy okazało się, że społeczeństwo nie przeciwstawiło się skutecznie temu bezprawiu. Dlatego nie jesteśmy już krajem demokratycznym, Konstytucja z powydzieranymi kartkami nabita została na gwóźdź w toalecie na Nowogrodzkiej, a Kaczyński jest dyktatorem pełną, szyderczo uśmiechniętą gębą. I tak będzie długo. Tak długo, dopóki Polacy się nie obudzą. Obyśmy tylko zdążyli przed polexitem.

Andrzej Karmiński

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
andrzej
andrzej
10 maja 2020 21:35

kultura polityczna jest w naszym kraju w wielkiej biedzie.Wydaje się czasem,że Bóg rozum ludziom odebrał. Najgorsze w tym wszystkim jest obrzydliwe chamstwo. Chciałbym jeszcze tylko wiedzieć jaki udział w tej jawnej destrukcji Państwa mają zagraniczni mocodawcy.

paragraf22
paragraf22
11 maja 2020 09:01
Reply to  andrzej

Mocodawcy ze wschodu. To pewne jak dwa razy dwa.

Sara
Sara
10 maja 2020 22:34

co za głupoty

Zgredzinka
Zgredzinka
11 maja 2020 13:18
Reply to  Sara

Pogięło Cię, czy pomyliłaś portale?
Siostry Karnowskie przyjmują pod innym adresem.

Marek
Marek
11 maja 2020 17:26
Reply to  Sara

Niesamowicie treściwy, poparty tuzinem argumentów, merytoryczny, przekonujący i do tego napisany prostym językiem i pięknym stylem komentarz godny największych geniuszy pisu czy nawet całej wspaniałej prawicy, tej zjednoczonej i tej drugiej. Brawo.

MIkael
MIkael
11 maja 2020 07:15

Od dawna twierdzę, że przywiązanie Polaków do wolności to mit. Chyba że mamy na myśli wolność grillowania, bluzgania na mniejszości (wolność słowa wg Ziemkiewicza!), upijania sie na wolnym powietrzu, nieszczepienia się czy przekraczania limitów prędkości.
Polacy zapomnieli jednak, że tzw. cywilizacja zachodnia to nie tylko praworządność, tolerancja czy wolność, ale też względny dostatek. Pis prowadzi nas na wschód, czyli ku biedzie. Jak się suweren w tym połapie, epoka dobrej zmiany gwałtownie się skończy.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
13 maja 2020 20:50
Reply to  MIkael

Słupki poparcia dla PiS-u (o ile są prawdziwe) świadczą o tym, że jesteśmy nadal społeczeństwem warchołów i że dalej imponuje nam sobiepaństwo i warcholstwo, którego jaskrawe przykłady dają rządzący na każdym kroku. A szacunku dla sądów mamy tyle, co sienkiewiczowski pan Łaszcz, który kondemnatkami (wyrokami skazującymi) kazał swoje futro podbijać.

Maria
Maria
11 maja 2020 09:43

Tak od pierwszego posiedzenia sejmu do godz ok 4,30 i ataku na Trybunał Konstytucyjny

Marek
Marek
11 maja 2020 09:53

Ależ PiS z Kaczyńskim nawet porządnie dyktatury wprowadzić nie potrafią! I z tego należy się cieszyć. To co oglądamy to zwyczajna fuszerka w wykonaniu bandy nieudaczników, to chaos albo jak to słusznie nazwano w jednym z felietonów na „Koduj 24″ zwykły burdel. Na naszych oczach rozprysł się mit o ” nieomylnym prezesie tysiąclecia, wielkim architekcie zmian, o dobrej zmianie…… Każdy kto choć trochę użyje szarych komórek, już wie że jedyne co potrafi Kaczyński to wprowadzanie chaosu i liczenie na krótkoterminowe zyski. Swoich zwolenników kupuje stanowiskami, a tych na dole mitem o państwie socjalnym. W całym bałaganie który tworzy Kaczyński i spółka na pewno nie ma żadnego pomysłu na Polskę w UE, czy na poprawę życia Polaków, fundując nam drogę w kierunku Białorusi, Turcji i Rosji Po całej wyborczej awanturze która mieliśmy okazję oglądać, najsmutniejsze jest to ze nadal aż 37% moich rodaków nadaj chce głosować na tych nic dobrze nie potrafiących zrobić nieudaczników. Wyborcy PiS nadal niestety nie potrafią zrozumieć że są traktowani przez Kaczyńskiego i jego propagandystów, jak ciemna masa której każdy kit można wcisnąć. I wciskają tym razem to że winna za brak wyborów prezydenckich spada na opozycję (!!!).

Zgredzinka
Zgredzinka
11 maja 2020 13:23
Reply to  Marek

Bo to same „kryształy” są.

smętek
smętek
11 maja 2020 11:09

Szanowny Panie Redaktorze, bardzo dziękuję w imieniu własnym i moich bliskich, za ten artykuł. Jest to ocena stanu Polski jaką nasza, 7.osobowa trzódka, w tym dwoje małoletnich, przewidywała po wydarzeniach roku 2016. Narastał w nas smutek i zniechęcenie. Smutek bo nestorzy Rodziny uznali, że ich boje z PZPR o wolną Polskę, skończyły się fiaskiem. Zniechęcenie do udziału w dalszych „bojach” przyszło po skonstatowaniu, że w protestach uczestniczą głównie osoby w wieku 60+ i troszeczkę młodsze. Nas czworo z 2. Panienkami było rodzynkami wśród zgromadzonych. Młodzi uznali, że najważniejsze jest mieć kolejne gadżety, samochody, kredyty, wakacje w egzotycznych krajach. Ustrój państwa to sprawa nieistotna. Pożyjemy. Zobaczymy jakie przyjemności zgotuje nam wszystkim dyktator.

Iwona
Iwona
11 maja 2020 14:32
Reply to  smętek

Ustrój pañstwa to rzecz fundamentalna. Także w drodze do dobrobytu obywateli. Wystarczy zajrzeć do historii upadku dyktatur. Upadek zaczyna się od zapaści ekonomicznej państwa nieudolnego satrapy i jego pomagierów. Tak samo będzie u nas. Ale to potrwa. Jak nas wywalą z UE i młodzi zobaczą konsekwencje, to podejmą walkę, bo posmakowali już życia w lepszych czasach. I zobaczą co stracili. Pewnie też „podziękują” rodzicom i dziadkom głosującym na PiS.
Jak dotąd tylko pełna demokracja zapewnia możliwość dojścia do dobrobytu. Jest ułomna w wielu punktach, ale nikt nie wymyślił jeszcze niczego lepszego.

Wolnościowiec
Wolnościowiec
12 maja 2020 18:29
Reply to  smętek

Nie wrzucaj wszystkich młodych do jednego worka! Ja też jestem młody i zależy mi na tym aby Polska była dobrym i normalnym krajem.

Iwona
Iwona
15 maja 2020 12:24
Reply to  Wolnościowiec

Cieszę się i wiem, że są i tacy młodzi ludzie. Niestety większość nie chce się angażować. Zareagują gromadnie dopiero jak coś stracą. Tak było np. w sprawie ACTA. I mają siłę żeby osiągną swój cel. Tyle, że w walce o praworządność nie są zbyt zaangażowani.