Sprawa byłego księdza Międlara umorzona przez prokuraturę

Śledztwo w sprawie Międlara umorzone, bo „jego wypowiedź miała na celu wzmocnienie postaw patriotycznych”

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo ws. Jacka Międlara, który był podejrzewany o publiczne nawoływanie do nienawiści podczas kazania w 2016 r.

 

Dokładna analiza treści kazania wykazała, że zawiadamiający o przestępstwie nawoływania do nienawiści, którego miałby się dopuścić ówczesny ksiądz Jacek Międlar, posłużyli się wyciętymi z kontekstu cytatami. Zestawienie ich z całym tekstem nie potwierdziło, aby miało dojść do przestępstwa” – podali śledczy.

W komunikacie prokuratury dodano, że kazanie wygłoszone przez Międlara, nie nosiły „znamion znieważenia grup ludzi czy poszczególnych osób”.

 

Wskazuje na to zarówno drobiazgowa analiza prawno-karna, jak i zebrane w śledztwie opinie biegłych z zakresu językoznawstwa, kulturoznawstwa, medioznawstwa i teologii” – uzupełniła prokuratura.

Zostań patronem KODUJ24.PL

To nie pierwsza taka decyzja prokuratury w sprawie skrajnie prawicowego działacza. Również w 2016 r. umorzono śledztwo dotyczące nawoływania nienawiści przez Międlara podczas obchodów 82. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego. Bardziej radykalnie, zachowanie księdza, zostało ocenione nawet przez członków Kościoła katolickiego – w kwietniu 2016 r. dostał on zakaz wypowiedzi w mediach.

We wrześniu 2016 r. ówczesny ksiądz Międlar sam zrezygnował z kapłaństwa, co potem tłumaczył rzekomym zbytnim „liberalizmem” Kościoła katolickiego w Polsce. Obecnie mężczyzna aktywnie uczestniczy w ruchu nacjonalistycznym.

/nt/

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
AntyKaczor
AntyKaczor
23 września 2020 10:49

Ktoś się dziwi?

Maciek123454321
Maciek123454321
23 września 2020 11:49

K…..a k…..ie łba nie urwie.

Maria
Maria
23 sierpnia 2021 19:01

Dlaczego nie podaja nazwisk bieglych na ktorych sie opiera prokuratura umarzajac sprawe? Prawdopodobnie reprezentuja oni srodowiska naukowe, tak koledzy profesorowie, jak i studenci powinni maja prawo je poznac. Chyba biegli nie musza sie wstydzic wlasnych opinii?