DGW ma strzec popiersia L.Kaczyńskiego, który poległ w obronie Rzeczypospolitej

Stołeczny Garnizon ma strzec popiersia L. Kaczyńskiego, który poległ w obronie Rzeczpospolitej

Podczas środowych obchodów święta Dowództwa Garnizonu Warszawa szef MON Antoni Macierewicz powiedział: „Na żołnierzy stołecznego garnizonu spada wielki obowiązek strzeżenia popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który poległ w obronie Rzeczypospolitej”. Następnie dziękował żołnierzom Dowództwa Garnizonu Warszawa (DGW) za to, że są twarzą Wojska Polskiego oraz strażnikami i gospodarzami pl. Piłsudskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, który – jak mówił minister – jest sercem Polski i sercem stolicy. Przypomniał, że tradycje DGW sięgają powstania kościuszkowskiego i „walki z najazdem moskiewskim w 1794 r.” Dodał: „Tam jest źródło waszej pamięci historycznej, ale tam jest także źródło waszej zdolności bojowej, waszego żołnierskiego honoru. I cieszę się, i chcę podziękować dowódcy DGW gen. Robertowi Głąbowi, podobnie jak wam wszystkim, że potwierdziliście to raz jeszcze w ostatnich dniach, fundując i wystawiając na tym placu, w witrynie siedziby garnizonu warszawskiego popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które na zawsze będzie tutaj już na tym placu świadczyło o dniach wielkości i dramatu Rzeczpospolitej Polskiej” – powiedział szef MON.

Podczas uroczystości kilku oficerów odebrało odznaczenia państwowe i resortowe oraz awanse na wyższe stopnie. Z okazji święta DGW w różny sposób zostało wyróżnionych ok. 150 służących tam żołnierzy i pracujących w dowództwie cywilów.

DGW odpowiada m.in. za ceremonialną oprawę uroczystości państwowych, zapewnienie transportu i ochrony głównym instytucjom wojska oraz umożliwienie działania naczelnym organom państwa w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

Dowództwu podlega 3,8 tys. żołnierzy i ok. 2 tys. pracowników cywilnych. Jednostka jest podporządkowana bezpośrednio szefowi MON.

Najbardziej rozpoznawalną jednostką DGW jest Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego, w którego skład wchodzą także Szwadron Kawalerii WP oraz Orkiestra Reprezentacyjna WP. Żołnierze batalionu co roku zapewniają oprawę ceremonialną ok. 1400 przedsięwzięć.
(Źródło: Gazeta Wyborcza)

/jp/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
GekonSławomirAnna E.NihilMariola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

To dowódcą jest Głąb?, a ministrem Macierewicz? Czarno to widzę.

Mariola
Mariola

Znowu mu gorzej???

Sławomir
Sławomir

Dla paranoika taki stan jest standardem, ale sprawa się precyzuje, „spieprzaj dziadu” wykonał kolejne polecenie I sekretarza KC pis i poległ, podobno, w obrobie wolski, a reszta wycieczki kampanijnej kaczystów to tylko ofiary kraksy wywołanej przez Tuska, dowodów jeszcze nie ma i to jest dowód, że są jeszcze nie wykryte, a nawet nie wymyślone przez pisowskich naukowców, imperium nienawiści cielca z Torunia intensywnie nad tym pracuje.

Nihil
Nihil

Maciora wspomniał o Kosciuszce?O tym Kosciuszce który kler i chrystkow odcinal od koryt i wladzy?Maciora chyba testuje doustnie gazy bojowe.Ale nie wiadomo z czyjej d..y te gazy pochodza

Gekon
Gekon

Kosciuszko nie tylko odcinal knurow w koloratka od koryta. Knury wisialy na szubienicach za zdrade stanu.

Anna E.
Anna E.

Kościuszko, na którego pośrednio powołuje się minister, miał bardzo zdrowe podejście do kleru katolickiego. I na takie przedstawienia są pieniądze, a chorzy ludzie w Polsce umierają, bo nie ma pieniędzy na ich leczenie.