Strajk obywatelski

Strajk obywatelski

Stop Dewastacji Polski.

Dokładnie o godz. 16.30 we wtorek ruch kołowy w centrum Warszawy zamarł, a z Ronda de Gaulle’a w zwartym szyku wystartował zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji  marsz protestacyjny pod hasłem  „Stop Dewastacji Polski”. Manifestanci głównymi arteriami stolicy ruszyli w kierunku siedziby Prawa i Sprawiedliwości, by złożyć tam  13 swoich  postulatów. W dokumencie czytamy :   „Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że władza zwierzchnia należy do Narodu. Zatem jako Naród żądamy:

 1. Dymisji rządu Beaty Szydło;
 2. Odstąpienia od działań mających na celu skrępowanie funkcjonowania instytucji państwa, w szczególności od działań paraliżujących funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów powszechnych;
 3. Zaniechania działań uderzających w prawa kobiet;
 4. Wycofania się rządu ze szkodliwej i nieprzygotowanej reformy oświaty;
 5. Przestrzegania konstytucyjnej zasady rozdziału Państwa od Kościoła;
 6. Doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji oraz doświadczenia, a nie przynależności partyjnej;
 7. Konsekwentnego sprzeciwiania się wszelkim przejawom faszyzmu, nacjonalizmu oraz ksenofobii;
 8. Niezależności politycznej instytucji kultury oraz mediów publicznych;
 9. Bezwzględnego utrzymania wolności zgromadzeń;
 10. Zachowania autonomii organizacji pozarządowych;
 11. Przywrócenie pełnej władzy nad majątkiem, w szczególności nad ziemią rolną (stop groźbie nacjonalizacji) oraz podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla wszystkich;
 12. Wycofania się władz z ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej w przypadku sprzeciwu bliskich;
 13. Odstąpienia od formowania Wojsk Obrony Terytorialnej w obecnym kształcie, to jest z możliwością użycia ich przeciwko obywatelom RP.”

Marsz zainaugurowało wystąpienie Mateusza Kijowskiego, który nawiązując do przypadającej 35 rocznicy stanu wojennego, wezwał do uczczenia minutą ciszy poległych w tamtych tragicznych czasach. „Oni walczyli o to samo, o co przyszło nam walczyć dziś” – powiedział. Podobnie uczestniczący w proteście Władysław Frasyniuk zwrócił uwagę na fakt, że historia zatoczyła koło. „Dziś idziemy spod KC PZPR do KC PiS  na Nowogrodzką. Tam wykrzyczymy co nad boli” – powiedział Frasyniuk.

Strajk Obywatelski w Warszawie - kontrmanifestacja PiSW odległości 200 metrów od Ronda de Gaulle’a, przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z ul Kruczą czekają na marsz KOD – otoczeni kordonem policji zwolennicy PiS i krzyczący: „raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę”.

 


Aktualizacja 17:50

KOD Kapela 2016.12.13Na czele marszu kapela KOD – Konrada Materny. Morze biało czerwonych flag Manifestanci zajmują całą lewą stronę Al. Jerozolimskich. Zbliżają się do kontrmanifestacji witani okrzykami: „Cała Polska z Was się śmieje komuniści i złodzieje”.

Kontrmanifestanci trzymają w dłoniach wielki transparent: „Wolna Polska kontra Czerska Mać”. Marsz odpowiada wuwzelami i patriotycznymi piosenkami w wykonaniu kapeli KOD. „Polscy zdrajcy, Pachołki Moskwy”- wołają kontrmanifestanci. Jednych od drugich dzieli szczelny kordon policji.

Idzie Daniel Olbrychski; mówi : „To że teraz możemy tak manifestować to zasługa tych, którzy ginęli w 80-latach”. Pytany o degradację Jaruzelskiego ironicznie mówi: „Radziłbym Macierewiczowi, by zdegradował Andersa, bo nie potępił powstańców warszawskich wobec władz sowieckiego okupanta. Będzie to porównywalne.” Świątecznie życzył przeciwnikom: miłości, szczęścia i radości.

Zaraz dalej idzie Ewa Kopacz. O kontrmanifestantach mówi z żalem, że to są ludzie którzy nie godzą się z tym, iż są osoby i całe społeczeństwa o odmiennych poglądach. Towarzyszą temu straszne emocje, które tam na Kruczej dały o sobie znać.

Spotkany w tłumie Mateusz Kijowski: władza, która stawia się ponad obywatelami nie ma prawa do władzy. Jest  godz. 17.12  czoło pochodu minęło skrzyżowanie ul Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich.
Manifestacja kroczy w takt Czarnego Walca Konrada Materny. Śpiewają wszyscy refren: „Strach, strach rany boskie, dokąd prowadzisz ten kraj”.

Godz. 17:24, Dworzec Centralny. Czoło manifestacji w takt pięknej muzyk kapeli kroczy ze świecącymi latarkami. Śpiewa: „Co nasze oddajcie i wojny nie szukajcie. Tu nasza jest Warszawa.” Do Nowogrodzkiej coraz bliżej.

/jp/
 •  
 •  
 •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
38 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
13 grudnia 2016 17:16

Zdaje się, że kolejny raz PiS dostał w d….. Jutro będzie wiadomo, ile osób było na wiecu PiS, a ile na pochodzie KOD. Jeżeli PiS zdecydował się na wiec, a nie na pochód, to znaczy od samego początku wiedział, że z KOD-em nie ma szans.

krakus
krakus
14 grudnia 2016 16:35

no i? ja protestuję oddając głos na PiS podczas wyborów

raf
raf
14 grudnia 2016 18:27
Reply to  krakus

Byłem na demonstracji z okazji 35-ej rocznicy nieinternowania Jarosława Kaczyńskiego. Do czołowych pisowców – tych wszystkich Piotrowiczów, Kryże i innych mam ważne przesłanie: byłeś w ZOMO, jesteś w pisie, zamiast mózgu w głowie kisiel.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
14 grudnia 2016 20:56
Reply to  raf

Musztrę u towarzysza płk. Mazguły zaliczyłeś ?…

wiesław
wiesław
15 grudnia 2016 07:56

„..okazuje się, że konie służące w Szwadronie są specjalnie wyselekcjonowane i dobierane według pewnych kryteriów. Mianowicie ważne są: maść, wzrost, pokrój i charakter.
Konie Szwadronu Kawalerii WP to konie w przedziale wzrostowym od 168 do 176.
W sekcji liniowej konie są maści gniadej lub skarogniadej, sekcja trębaczy jeździ na siwkach natomiast dowódca Szwadronu na koniu o maści karej.
Konie służące w Szwadronie muszą być zrównoważone i spokojne, a przede wszystkim zdrowe i bez narowów. Bezpieczne i odważne(…) Konie w Szwadronie trenowane są wszechstronnie. Ujeżdżenie jest wyjściowym, podstawowym elementem wyszkolenia koni Szwadronu. Ma ono na celu przygotowanie konia do dalszych etapów treningu takich jak: musztra paradna – kadryl”

issa
issa
16 grudnia 2016 01:06

wolałbyś, żeby zaliczył u boku (…yyyyy?…..) towarzysza Misiewicza.
Tak, jak polscy generałowie, których niejaki misiewicz stawiał na bacznosć przed sobą….

Maciek123454321
Maciek123454321
14 grudnia 2016 20:56
Reply to  krakus

Innymi słowy, oddajesz mocz do PIS-uaru?…. bo chyba tak to trzeba rozumieć?

Zgredzinka
Zgredzinka
14 grudnia 2016 09:22

Do moderatora !!!

Dlaczego nie ma żadnych relacji z uroczystości, które odbywały się w rozlicznych miastach Polski ?
Nigdzie nie można się dowiedzieć, jaki oddzwięk akcja ta wywołała w kraju
Ile osób wzięło w niej udział i jak silne były emocje.
Ta demonstracja w Warszawie była przepięknie przygotowana i zorganizowana. Różnica w charakterze tych dwóch pochodów była uderzająca, chociaż w przekazie telewizji narodowej tak zmontowano materiał filmowy, że „kodziarze” wyszli na jeszcze bardziej agresywnych, choć nie tak chamskich, jak ci biedni, ogłupiani przez rządową i kościelną propagandą ludzie.

Moderator
Editor
14 grudnia 2016 09:40
Reply to  Zgredzinka

Szanowna Pani, jeżeli przygotuje Pani taką relację to chętnie ją zamieścimy aby wszyscy mogli dowiedzieć się jaki był oddźwięk tej akcji w całym kraju.
Pozdrawiam serdecznie

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
14 grudnia 2016 09:45
Reply to  Moderator

Hahaha, brawo Panie Krzysztofie !!! ;))) Ten Pana wpis najlepiej oddaje „jaki był oddźwięk tej akcji w całym kraju” (czyt.: żaden)… ;))))))))))))))))))

Moderator
Editor
14 grudnia 2016 10:00

Niestety jest Pan w błędzie, on oddaje tylko ogrom tego protestu którego nie możemy ogarnąć tak skromnym zespołem, bo nie wystarcza Sorosowych pieniędzy na większy zespół. Ponadto zajmujemy się, jak to powiedział wczoraj zwykły poseł Kaczyński „wściekłymi atakami” hakerów. Niestety tak to już jest, że gdy brakuje argumentów i sytuacja zaczyna wymykać się „spod kontroli” próbuje się zamykać usta. Jak nie nie można formalnie cenzurować (do czasu) to trzeba zamknąć albo zaatakować portal.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
14 grudnia 2016 10:28
Reply to  Moderator

Hahaha, tym stwierdzeniem o „ogromie protestu” zapewnił mi Pan doskonały humor na cały dzień, a może nawet resztę tygodnia !!!… ;))) Proszę o więcej takich dowcipów ! Natomiast odnośnie cenzury, wierzę Panu jako wybitnemu fachowcowi w tej dziedzinie, czego codziennie doświadczam na tym portalu… 😉

Moderator
Editor
14 grudnia 2016 10:48

Pańskie odpowiedzi typu „choroba wiecie jaka” nie robią na mnie wrażenia. Chciałby Pan zasugerować, że wie Pan coś więcej ale nie ma Pan poparcia w twardych danych więc ucieka się do takich słabych zagrywek. No coż, czego można spodziewać się po kimś, kto strasznie musi się wstydzić tego co robi i pisze, skoro ukrywa się pod pseudonimem i nie ma odwagi podpisać się własnym nazwiskiem. Do lustra też Pan spogląda w kominiarce? Więcej odwagi, nic Panu nie grozi – teraz to Wy stoicie tam gdzie ZOMO 🙂

Zgredzinka
Zgredzinka
14 grudnia 2016 12:38
Reply to  Moderator

Aha, to stąd te przejściowe problemy z dostępnością do strony !!!
A już myślałam, że was zamknęli.
To tylko kwestia czasu, że jedynymi dostępnymi mediami będą te właściwe czyli prorządowe, czytaj … narodowe.

Halina
Halina
14 grudnia 2016 14:23
Reply to  Moderator

Panie Krzysztofie na stronach regionalnych KOD na facebooku, są relacje z tych zgromadzeń. Można ściągnąć. Nie wszyscy czują się na siłach, żeby pisać . W każdym razie w Łodzi była pikieta pod siedzibą PiS, na której było ok. 3000 osób. Atmosfera była wspaniała. Pana odpowiedź dla Zgredzinki odczułam jako niegrzeczną. Może ta pani mieszka w Warszawie i wie co się tam działo, ale chciałaby poznać relacje z kraju. Może mieszka w małej miejscowości gdzie nie było demonstracji. Proszę o więcej uprzejmości i empatii w odpowiedziach.

Zgredzinka
Zgredzinka
14 grudnia 2016 15:56
Reply to  Halina

Dziękuję.
Tak właśnie jest jak pani przypuszcza, chociaż nie wspomniała pani o osobach przebywających poza granicami kraju, które z oczywistych względów skazane są na przekaz medialny.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wsparcie i zrozumienie.
Miła jest świadomość, że to rozprzestrzeniające się powszechnie obniżenie standardów w życiu publicznym, nie wszystkich dotyka.

Magda
Magda
14 grudnia 2016 10:30

To miłe, że gniewko czyta artykuły na tym portalu! Jest szansa na uzdrowienie;)

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
14 grudnia 2016 11:40
Reply to  Magda

To miłe, ze czytasz moje komentarze (o ile cenzor pozwoli) ! Jest szansa na uzdrowienie 🙂

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski
14 grudnia 2016 12:01
Reply to  Magda

Problem w tym by potrafił to o czym się tu pisze zrozumieć i odczytać we właściwy sposób, oraz wyraził swoimi wpisami gotowość przyjęcia do swojej świadomości fakty a nie wyobrażenia i kłamstwa wciskane mu przez pisowską, czy onr-owską propagandę. Póki co to nie widać takowego zachowania – niestety.

Mariola
Mariola
14 grudnia 2016 12:48
Reply to  Magda

Niestety, Magdo, zła diagnoza, przypadek beznadziejny.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
14 grudnia 2016 13:57
Reply to  Mariola

Słusznie prawisz barmanko – człowiek MYŚLĄCY nigdy waszego kitu nie połknie… A wy łyknęliście kit „helen” z opiniami rzekomo Piotrowicza, a naprawdę Mazguły bez popitki… ;))) Pięć piw proszę ! ;)))

Zgredzinka
Zgredzinka
14 grudnia 2016 15:58

Pogorszyło ci się ?

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
14 grudnia 2016 19:10
Reply to  Zgredzinka

Pamiętasz swoje komentarze do tych opinii ?… Rozumiem, że je podtrzymujesz… ? ;)))

Grześ
Grześ
14 grudnia 2016 12:38

to już nawet nie jest śmieszne co wypisujesz kolego o wczorajszych protestach, po prostu ,,żal d.,ę ściska.

Ilona
Ilona
14 grudnia 2016 10:57
Reply to  Moderator

To wy tego nie wiecie? Trochę nie tego to stwierdzenie….Akcja przygotowywana od jakiegoś czasu, dane też mieliście kto i kiedy, macie struktury regionalne i ani jednej wiadomości? Gniewko to otumaniony pisowiec, ale Pana odpowiedź to woda na młyn dla gniewkopodobnych….A przecież się działo, W samej Warszawie pisowski wiec dostał po d…jeśli chodzi o frekwencję…sama radość. Pisać o tym, cieszyć się, że Polacy nie spisieli, że myślą i swoim zachowaniem dają wyraz sprzeciwu wobec tego co się dzieje. Rozumiem brak ludzi i pieniędzy, ale ta akcja nie odbywała się z dnia na dzień…

Magdalena
Magdalena
14 grudnia 2016 11:31
Reply to  Zgredzinka

W Krośnie (podkarpackie), jak relacjonowali z podwyższenia prowadzący, było nas około 500 osób. Protest przebiegł spokojnie, choć atmosfera była gorąca (zdjęcie Piotrowicza zostało powieszone „za kratami”, tłum głośno skandował i wyrażał swoje niezadowolenie wobec manewrów obecnej władzy, ale wszystko odbyło się w granicach kultury). Nie było żadnych ataków (oprócz kilku pojedynczych okrzyków) zwolenników jedynej słusznej partii. Bardzo mocno zaistniała „Nowoczesna”. Naprawdę fajny, widoczny (sztandary, banery) udział. Przy okazji dowiedziałam się, ze biorę udział w wydarzeniu podwójnie historycznym, ponieważ jest to pierwszy protest w Krośnie w nowożytnej historii miasta (pochodzę spod Wrocławia, więc nie wiedziałam, że na tym terenie nie było demonstracji w latach 80-tych). Pozdrawiam i również z ciekawością czekam na relację uczestników z innych stron Polski

wiesław
wiesław
14 grudnia 2016 13:34
Reply to  Magdalena

Brawo Krosno! Widziałem zdjęcia z protestu i przyznaję że serce rośnie na waszą postawę.

ela
ela
18 grudnia 2016 13:10
Reply to  Zgredzinka

są fotorelacje na stronach lokalnych gazety wyborczej:)

Tom&Jary
Tom&Jary
14 grudnia 2016 12:29

Cieszy bardzo że ludzie nie godzą się na polityke pisu i wychodzą na ulice manifestowac sprzeciw mam nadzieję że będzie nas jeszcze więcej. Lecz mam apel do partii opozycji którzy też biorą udział w tych manifestacjach. Jeżeli jest to ruch obywatelski przyjdźcie jako obywatele nie potrzebne są te transparenty z nazwami partii. Nie zbijacie kapitału politycznego w takich momentach bo zniszczycie wszystko.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski
14 grudnia 2016 12:32

Zazdrościłem wszystkim tym, co mogli być w Warszawie na tym doskonale zorganizowanym i przeprowadzonym STRAJKU OBYWATELSKIM. Chyba najlepiej zorganizowanym jak do tej pory. Widać było spokój i uśmiech na twarzach, widziałem wyraźnie, że idzie ta prawdziwa SOLIDARNOŚĆ, solidarność ludzi tamtego i obecnego okresu. Wisienką na torcie była kapela, która urzekła mnie swoimi piosnkami, tak trafnie dobranymi do całości, oddając obecny klimat. Niepokoi mnie dzisiaj tylko fakt ( o czym wspomina Zgredzinka), że nigdzie nie ma informacji o marszach innych miast.
Nie winię za to tego portalu bo zdaję obie sprawę z możliwości i kosztów takiego przedsięwzięcia,
ale poprzednie demonstracje były jednak relacjonowane przez inne stacje poza TVN-em. A ci, również prawie nic nie mówią i pokazują. Czyżby zadziałała już cenzura, czy może stacje nie dostały akredytacji i pozwolenia na transmisje?
Dziękuję wszystkim uczestnikom tego marszu i zapewniam, że byłem duchem z Wami.

krakus
krakus
14 grudnia 2016 16:34

Wy krzyczycie na ulicy i organizujecie pucz, a ja w odpowiednim czasie idę do urny oddać głos na PiS. Bo jestem demokratą.

Wiesław
Wiesław
14 grudnia 2016 19:33
Reply to  krakus

Ja też pójdę do urny, bo dobra zmiana nie szanuje tradycyjnych pochówków

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
14 grudnia 2016 20:58
Reply to  Wiesław

Hehehe, to ci się udało… 😉 Ale nie bój żaby, i tak zdążą cię pokroić zanim spalą… ;)))

Staszek
Staszek
14 grudnia 2016 17:46

W Białej Podlaskiej w strajku obywatelskim uczestniczyło 150-200 osób. Był reprezentowany KOD, PO, Młodzi Demokraci, Nowoczesna, Kobiety. Ułożyliśmy biało-czerwoną flagę z płonących zniczów. PO częstowała gorącą herbatą.

Zgredzinka
Zgredzinka
15 grudnia 2016 00:23
Reply to  Staszek

Pysznie !!!
I o to chodzi …. jedność ponad podziałami !!!

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba
15 grudnia 2016 11:32
Reply to  Zgredzinka

„Bo w jedności drzemie siła
Oby tylko jedną była”

;)))

Zgredzinka
Zgredzinka
16 grudnia 2016 02:43

Niezłe.
Muszę sobie przyswoić.

Zwinka
Zwinka
14 grudnia 2016 21:26

Wystarczy obejrzeć „Czarno na bialym” , czyli KIERUNEK BUDAPESZT, aby dowiedzieć się , co chce z nami zrobić PiS, a właściwie poseł Kaczyński…. Toczka w toczkę ….zgodnie z instrukcjami Orbana .Pomyśleć tylko, że Dojna Zmiana bierze przykład z …10 milionowego państewka, którego wodzunio Orban ma w d…pie swoje społeczeństwo. Tyle że Orban miał większość konstytucjna, wiec sobie kontynucje zmienił. A dalej …leci na ruskich kredytach.
Miłą mamy perspektywę …