To był rok!

To był rok!

Niektórzy, ba, większość nawet, uważają, że odchodzący właśnie rok był nie tylko zły, ale wręcz najgorszy od trzech dekad. Że niby jest fatalnie, a będzie jeszcze gorzej… To jednak nic innego, jak tylko kolejna post-prawda. Bo tak naprawdę, tak całkiem „nie-post”, to już od dawna nie było tak obiecujących (w odległych skutkach, ale zawsze) dwunastu miesięcy.

Rok „dobrej zmiany” przyniósł mnóstwo korzyści nie tylko pojedynczym Kowalskim, ale także całemu społeczeństwu. No, może poza towarzystwem „obrońców koryta, ubeków, komunistów i złodziei”, czyli – generalnie – gorszym sortem. I nie chodzi tu wyłącznie o sprawy tak oczywiste i przyziemnie materialne, jak „Pięćset Plus”, „Mieszkanie Plus” czy „Emeryt Minus”. Wcale nie.

Po pierwsze – w minionym roku zyskaliśmy Króla (czyli Polska stała się monarchią i to nawet nie konstytucyjną, ale – po złożeniu nowemu Władcy hołdu przez prezydenta i część rządu – od razu feudalną). Od teraz tylko patrzeć, jak kraj nad Odrą i Wisłą zmieni się w światowe mocarstwo ducha, mirrą i kadzidłem pachnące. W tej sytuacji nie dziwi „wstawanie z kolan”, praktykowane przez rząd „dobrej zmiany” w polityce międzynarodowej. Bo Król może być tylko jeden. Poddani Królestwa Bożego nie będą się wszak kłaniać żadnej tam pogańskiej Unii, o reszcie świata nie wspominając. A gdyby tak wznoszenie Nowego Jeruzalem w Warszawie nieco się opóźniło, to na straży mazowiecko-podkarpackiego Raju w budowie staną młodzieńcy uzbrojeni przez ministra obrony w kije bejsbolowe. Wszak oddaliśmy się pod obronę Opatrzności i to powinno – w zasadzie – wystarczyć.

Natomiast co do kijów… otóż w mijającym właśnie roku bardzo poprawiła się nam zdrowotność narodu. To przez ruch na świeżym powietrzu, jaki zapewniają odbywające się co tydzień szkolenia terenowe Obrony Terytorialnej. Ale nie tylko one, bo rekreacji służą też marsze i inne kryteria uliczne. Przy okazji Rodacy hartują gardła, śpiewając i wznosząc okrzyki. (Jest nadzieja, że wreszcie przestaniemy fałszować.)

To wszystko są świetne wiadomości, bo jak wynika z najnowszych badań, właśnie ruch jest najważniejszym warunkiem zdrowia i to zarówno fizycznego, jak i psychicznego (podnosi poziom hormonów szczęścia – endorfin lepiej niż najlepsza czekolada). Jedyny problem z ruchem to okoliczność, że stosowany regularnie przechodzi w uzależnienie. W roku 2017 można więc się spodziewać jeszcze większych utrudnień w ruchu (tym razem drogowym) ze względu na rosnącą częstotliwość demonstracji ulicznych. I świetnie. Zmotoryzowani też będą dzięki temu zażywać więcej ruchu, co przyczyni się do dalszej poprawy jakości naszego powietrza i powszechnej zdrowotności. Same zalety. Być może trzeba się też liczyć z przejściem społeczeństwa na wyższy poziom zaawansowania tej nowej, narodowej formy rekreacji. Do spacerów mogą więc wkrótce dołączyć biegi przełajowe, być może połączone z elementami parcouru i ćwiczeń siłowych, a nawet sportów walki. Tak więc – dzięki „dobrej zmianie” o tężyznę Rodaków na razie możemy być spokojni.

Być może to właśnie ze względu na wyższy niż dotąd poziom aktywności fizycznej, zdecydowanie poprawił się nam w minionym roku także potencjał intelektualny. Ogromnie wzrosła zwłaszcza kreatywność, czego dowodzi jakość wyprodukowanych w ciągu minionych 12 miesięcy memów, sloganów, przyśpiewek i dowcipów. Największe ożywienie nastąpiło zaś w dziedzinie satyry, która przecież, tak w przypadku jej tworzenia, jak też odbioru, wymaga bystrego umysłu i sporej inteligencji. Dowcip się nam, po prostu, wyostrzył. Więc tylko się cieszyć.

O tym, jak się nam ostatnio poprawiła kondycja intelektualna najbardziej dobitnie świadczy wielki powrót „Przekroju”. Ledwo się pokazał, a już trzeba dodrukować kolejnych parę tysięcy egzemplarzy. A niedowiarki już wieszczyły „koniec tradycyjnej prasy” oraz – co gorsza – także zmierzch nierozerwalnie związanej z fenomenem uzależnienia od gazet i kawy instytucji „polskiego inteligenta”. Bo rzeczywiście, cóż po idealistach-pięknoduchach w epoce Internetu i ciepłej wody w kranie? Tymczasem wystarczyło raptem kilka miesięcy „dobrej zmiany” i oboje, to znaczy „Przekrój ” i „inteligent” – właśnie wrócili. Całkiem możliwe, że jak już znowu są z nami, to wspólnymi siłami zorganizują sieć Klubów Gazety Wyborczej, a może nawet cykliczną „miesięcznicę trybunalską” przed siedzibą TK (gdzie wzywać będą do ujawnienia całej prawdy o sprawcach zamachu na Konstytucję).

W ostatnim roku w ogóle wzrósł też w kraju poziom czytelnictwa, co należy zapisać na plus (Czytanie Plus?) nowej ekipie. Bo to za sprawą jej machiny propagandowej, produkującej niesamowite ilości post-prawdy, obywatele zaczęli znów doceniać wagę i znaczenie osobistego osądu rzeczy i posiadania własnych poglądów. Ten komfort intelektualny może zaś zapewnić wyłącznie osobista lektura źródeł. Najlepiej tych pisanych. Brak jeszcze odpowiednich statystyk, ale można iść o zakład, że zdecydowanie wzrosło w minionym roku czytelnictwo Konstytucji. A także… Pisma Świętego. Trudno się dziwić Rodakom w sytuacji nowego sojuszu Tronu i Ołtarza, gdy Episkopat delegował do głoszenia „dobrej zmiany” całe zastępy PiSkupów.

Obywatele niezainteresowani dotąd takimi kwestiami jak – na przykład – ekologia, teraz błyskawicznie nadrabiają braki w wykształceniu. Biorą też przyspieszone korepetycje z nauk biologicznych (in vitro, antykoncepcja i temu podobne), prawa, wychowania obywatelskiego (trójpodział władzy, TK i temu podobne), politologii i nauk społecznych (miejsce Polski w Europie, waga traktatów i temu podobne), a także z podstaw wiary, czyli religii. Niektórzy dopiero teraz, po latach regularnego uczęszczania na katechezę i przyjęciu większości sakramentów, dowiadują się, na przykład, z niekłamanym zdumieniem, że „Jezus był uchodźcą”! No, ale lepiej późno, niż wcale…

W przyspieszonym tempie odbieramy także lekcję ekonomii praktycznej, na którą składają się tak oczywiste – zdawałoby się – prawdy, jak ta, że z pustego i Pan Prezes nie naleje. Oraz kolejna, znana już od czasów rzymskich, że jak zaczyna brakować chleba, rośnie zapotrzebowanie na igrzyska.

Tak więc – po roku rządów „dobrej zmiany” staliśmy się narodem bogatszym nie tylko o Pięćset Plus, ale zasobniejszym w tak zwany „kapitał społeczny” i intelektualny, bardziej solidarnym, pozostającym w lepszej niż przed rokiem kondycji fizycznej i intelektualnej oraz staranniej wykształconym. No i bardziej uświadomionym co do swoich celów i potrzeb.

Większość z nas już wie, że chce pogłębienia związków z Unią Europejską, być może wprowadzenia euro, więcej otwartości, postępu, wolności. Po prostu więcej „Zachodu”. To świetnie. Bo kiedy człowiek nie wie, czego chce to – jak mawia popularne przysłowie – zwykle dostaje to, czego nie chce.

Inna sprawa, że z tym „narodem”, to też trochę post-prawda. Bo wszystko, o czym powyżej nie obejmuje jakichś 35 procent społeczeństwa, wciąż popierających polityków „dobrej zmiany”. No, ale przed nami przecież Nowy Rok. I jemu też trzeba się dać jakoś wykazać.

Bożena Chlabicz-Polak
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ZgredzinkaZwykły KowalskiZwinkaMariolawiesław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Te 35% z 50% chodzących na wybory to jakieś 4,5 mln „inteligentnych inaczej”. Ja spytam – a gdzie się podziało brakujące 1,4 mln głosujących w zeszłym roku na PiS? Bo. o ile pamiętam, za PiS-em głosowało wtedy 5,9 mln. Odwidziało się im, czy jak?………. A może dotarło, że był to zły wybór? Ktoś zauważył na tym portalu niedawno, że owe niegłosujące 50% zaczyna się kurczyć. I to nie jest dobra wiadomość dla PiS-u, bo są to ludzie autentycznie wkurzeni. Jeszcze ich nie widać, ale niebawem, jak się pokażą….

krakus
krakus

Właśnie był to dobry rok, wreszcie można być za granicą dumnym z bycia Polakiem.

Zwinka
Zwinka

Errata: za wschodnią granicą. I nie dumnym tylko durnym.

Zgredzinka
Zgredzinka

Dobre !!!
Gratuluję inteligencji i dowcipu.

Zgredzinka
Zgredzinka

Pogięło cię?
Przecież właśnie za tą granicą nikt nie rozumie co się u nas wyprawia.
Gdyby jeszcze byli w stanie w oryginale wysłuchać butnych i nacechowanych hipokryzją wpowiedzi przedstawicieli nowej „elyty”, toby dopiero zdębieli.
Dobrze, że dostają te wiadomości ze środkòw masowego przejazu.
Można się pod ziemię zapaść.

Sławomir
Sławomir

Stracony dla Polski rok, rok podłej zmiany, niszczenia demokracji.

wiesław
wiesław

rok pincet plus na drugie dziecko
a dla reszty po muchomorku
kto by się spodziewał że jeźdżcy apokalipsy
przyjadą na osiołku

Mariola
Mariola

Będąc z natury optymistką wolę w ogólnym bilansie skupić się na plusach. Jednym z nich jest przeświadczenie o poszerzeniu grona przyjaciół, którzy stosują ten sam system wartości. Czyli ta „dobra zmiana” obdzieliła każdego według zasług w programach: „pięćset plus”, „mieszkanie plus” „koryto plus” i przyjaźń plus.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Brawo Przyjaciółeczki Miła! I ja jestem tego samego zdania. I masz rację. W całej tej minusowej rzeczywistości wielkim plusem stało się poznawanie ludzi o tym samym, lub podobnym systemie wartości.- Czego jesteś doskonałym tego przykładem. A to w rezultacie wspomaga niejako serce w chwilach zwątpienia. Bo takie też bywają. Nawet u niepoprawnych optymistów. 😉

Pozdrawiam serdecznie a przy okazji życzę naprawdę Szczęśliwego Nowego Roku. Obyśmy go zakończyli na ogromnym plusie w każdej dziedzinie. Niekoniecznie z pomocą tak zwanej: „dobrej zmiany”.

Mariola
Mariola

Nie wiem, czy zasłużyłam na tak sympatyczny i ujmujący komentarz. Jeśli nawet jest na wyrost, nie zmienia to faktu, że nawet za cenę posądzenia o próżność nie będę udawać w ostatnim dniu 2016 roku (roku „dobrej zmiany”), że nie cieszę z niego Zatem, Do Siego Roku Przyjacielu ;:-))