„To jakiś horror. Brak spójnej, profesjonalnej koncepcji wsparcia przedsiębiorstw”

"To jakiś horror. Brak spójnej, profesjonalnej koncepcji wsparcia przedsiębiorstw"

Andrzej Duda ogłosił, że samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, których przychody spadły o 50%, zostaną zwolnieni z płacenia składek ZUS przez trzy miesiące. Prezydencko-rządowy pomysł został już skrytykowany przez ekonomistów.

 

Propozycja zwolnień z ZUS-u dotyczy samozatrudnionych oraz firm zatrudniających do 9 osób. Nie skorzystają więc z niej średni i duzi przedsiębiorcy, którzy zatrudniają w naszym kraju wiele milionów pracowników.

Sama propozycja pokazuje, że jej autor, czy autorzy, nie mają pojęcia co się teraz dzieje w firmach. Zwolnienie z płacenia składek na FUS a co z innymi zobowiązaniami? Zwolnienie na 3 miesiące a co dalej? Nawet jeśli uporamy się z epidemią koronawirusa, w najbliższych 2-3 miesiącach odbudowanie działalności gospodarczej będzie trwało znacznie dłużej” – oceniła Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Ekonomistka z UW zauważyła również, że rządowa propozycja, w samych założeniach, eliminuje część najbardziej dotkniętych kryzysem sektorów i branż.


Zwolnienie z płacenia składek na FUS ma działać, gdy przychody firmy spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego, a co z narastającymi w szybkim tempie zatorami płatniczymi i traceniem w ich wyniku płynności finansowej przez kolejne firmy, którym przychody wcale nie musiały spaść, ale ich kontrahenci nie są w stanie zapłacić za dostarczone towary czy usługi? Tym samym firmy nawet z rosnącą sprzedażą mogą tracić płynność finansową i nie mieć środków na realizowanie zobowiązań nie tylko wobec ZUS, ale także wobec pracowników i swoich dostawców. Brak słów” – wyjaśniła w rozmowie z Gazeta.pl specjalistka.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek skrytykowała zresztą sam projekt i założenia tzw. tarczy antykryzysowej PiS-owskiego rządu Mateusza Morawieckiego.

To jakiś horror. Brak spójnej, profesjonalnej koncepcji wsparcia przedsiębiorstw. Przedstawionej w sposób czytelny i jednoznaczny, przez osobę odpowiedzialną za gospodarkę. Co i rusz wychodzą wysokiej rangi politycy rządzącej koalicji i rzucają pomysły ‘od Sasa do Lasa’, prześcigając się w propozycjach dla biznesu. Trudno się dziwić, że od pierwszych ‘prezentacji’ pakietu antykryzysowego złoty cały czas traci do dolara, euro i franka szwajcarskiego, a rentowność obligacji skarbowych gwałtownie rośnie. Tak reagują rynki finansowe. A co mają powiedzieć przedsiębiorcy, gdy co chwilę słyszą a to od prezydenta, a to od premiera, a to od innych decydentów różne mało konkretne pomysły, jak to firmom za chwilę będzie dobrze. Przede wszystkim gospodarka nie leży w kompetencjach prezydenta. Wchodzenie w przestrzeń, za którą odpowiada premier i ministrowie do spraw gospodarczych, tylko wzmaga niepewność w biznesie i powoduje coraz większą panikę. Wskazuje bowiem, że nikt nad tym nie panuje” – nie zostawiła złudzeń.

W podobnym tonie wypowiedział się zresztą Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP (Związku Przedsiębiorców Pracodawców), który uważa, że w najbliższym tygodniu pracę stracić może od „od miliona do nawet trzech milionów Polaków”.

Powodem zwolnień jest przestój związany z epidemią koronawirusa, ale również brak szybkich działań pomocowych rządu PiS w tej sprawie – premier Morawiecki ogłosił, że tarcza antykryzysowa ma zacząć działać… dopiero od 1 kwietnia.

Cezary Kaźmierczak, który zapoznał się już z pierwszymi szkicami ustawy, dosłownie masakruje nowe pomysły rządu. „Przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek, a potem jakiś urzędniczyna w ZUS-ie rozsiądzie się i będzie go rozpatrywał przez 30 dni. 30 dni! No przecież to jest tak niepoważne, że aż mi słów brakuje” – ocenił.

W opinii szefa ZPP masowe zwolnienia zatrzymać mogą tylko śmiałe działania PiS. „Konkretny sygnał ze strony rządzących może uratować kilkaset tysięcy miejsc pracy w skali całego kraju. Tylko on powinien być wysłany w poniedziałek, najpóźniej we wtorek. Inaczej może być już za późno” – twierdzi Kaźmierczak.

/nt/

Źródła: gazeta.pl, money.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
NihilRafałsmętekHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Koronawirus zaatakował zdrowie Polaków, ale tak naprawdę uderzył w polską gospodarkę. Liczba śmiertelnych ofiar wirusa będzie stanowić szczątki promila liczby ofiar kryzysu gospodarczego. Polska gospodarka pod rządami pisowców wykazała całkowity brak odporności na jakiekolwiek zaburzenia. Teraz stado dyletantów usiłuje znaleźć jakiekolwiek lekarstwo. Pożar wybuchł a te barany szukają miejsca gdzie można studnię wykopać. Na razie ustalili, że jak znajdą miejsce, to zaczną kopać w kwietniu.

smętek
smętek

Ja już poznałem smak „pomocy państwa”. Prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą, z uwagi na zaistniałą sytuację musiałem ją zawiesić, zwrócić otrzymane przedpłaty. Zagraniczny kontrahent nie przyjmuje tłumaczenia o nieudolności polskich władz. Do kompletu „radosnych informacji” muszę dodać, że zarówno zawieszenie działalności jak i wyrejestrowanie z ZUS wymagało pójścia do urzędów z papierami, żaden profil zaufany życia nie ułatwia. Takie są realia naszego życia. Wyjdą. Ogłoszą i niech się gawiedź cieszy.

Rafał
Rafał

Typowe zachowanie polskiego Janusza tylko daj i daj.. A gdzie nasz były premier D. Tusk który miał nie zostawiać ojczyzny a i tak to zrobił gdyby miał kszte honoru (choćby tego niemieckiego jak i niemieckiego patriotyzmu) to już by tu leciał z mld euro ale na to drodzy krajanie nie liczcie Donald woli ratować swój ukochany kraj

Rafał
Rafał

Niemcy

Nihil
Nihil

Rafał walnij jeszcze jedną „setę” i zaśnij z nosem przy niedojedzonym salcesonie