Tuleya: „Nie będę się tłumaczył przed osobą, która jest zamieszana w aferę hejterską”

RPO interweniuje ws. sędziego Igora Tulei

„Jak byłem aplikantem i mieliśmy zajęcia z doświadczonymi prokuratorami, sędziami to uprzedzano nas, że musimy się liczyć z atakami ze strony świata przestępczego, o którym wtedy było głośno. Okazało się, że najbardziej realne zagrożenie, stałe zagrożenie jest ze strony polityków czy nawet własnego ministra sprawiedliwości” – powiedział w rozmowie z rp.pl sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya.

 

Z kolei na spotkaniu w Płocku Tuleya zapowiedział, że nie będzie się stawiał na wezwania rzeczników dyscyplinarnych. – „W momencie, w którym okazało się, że uczestniczyli oni w tzw. grupie hejtującej, byłoby mocno niestosownym odpowiadać na ich pytania. Nie będę się tłumaczył przed osobą, która jest zamieszana w aferę hejterską i powinna mieć zarzuty dyscyplinarne” – podkreślił.

„Sędzią powinien być ktoś o nieskazitelnym charakterze. Ja i moje środowisko uważamy, że rzecznicy dyscyplinarni i sędziowie, którzy pracują w Ministerstwie Sprawiedliwości, poszli na kompromisy z uwagi na proponowane im funkcje i awanse. Taka postawa każe się zastanowić, czy są niezawiśli. Niektóre działania w aferze hejterskiej wskazują, że powinni być sprawdzeni w postępowaniu dyscyplinarnym” – stwierdził Tuleya.

 

A tymczasem – jak pisaliśmy – „Rzecznik dyscyplinarny powołany przez Ziobrę zdecydował, że nie będzie dyscyplinarek ws. afery hejterskiej w resorcie Ziobry”.

Sędzia Tuleya wierzy, że polscy sędziowie nie dadzą się złamać. – „Nasze wolności, prawa, ale też obowiązki są zapisane w Konstytucji. Niezależne sądy i niezawiśli sędziowie wydają wyroki zgodne z ustawą zasadniczą, czyli Konstytucją. Władza sądownicza nie może zależeć od wykonawczej i ustawodawczej. Jeśli tak się dzieje, to demokracja zaczyna się chwiać. I mam wrażenie, że taka sytuacja ma dziś miejsce” – stwierdził sędzia.

bt

Źródło: rp.pl, wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anda
Anda
17 listopada 2019 08:42

Pan Igor Tuleya to Polak, z którego powinniśmy być dumni.

Historyk
Historyk
17 listopada 2019 22:54
Reply to  Anda

Ani Polak ani dumni