TVP nielegalnie wspiera PiS

Ogłoszenie dymisji Jacka Kurskiego przesunięte

Tym razem wybory w Polsce znajdą się pod lupą obserwatorów OBWE, którzy już po 13 października przygotują raport na temat ich przebiegu, ze szczególnym uwzględnieniem roli mediów i wpływu ich przekazu na ostateczny wynik. Do głosowania jeszcze miesiąc, ale już widać, że Telewizja Publiczna ewidentnie wspiera PiS, co łamie ustawę o radiofonii i telewizji, za co grożą sankcje prawne.

 

Prawie w każdych „Wiadomościach” są materiały, które śmiało można nazwać spotami wyborczymi PiS, pokazujące „sukcesy” tej partii i ostro krytykujące, a nawet wręcz prześmiewcze, o politykach PO. Ich tytuły jak na przykład Polityka PO-PSL niebezpieczna dla Polaków?”, „Opozycja nie chce wzrostu pensji Polaków”, „Kidawa-Błońska broni interesów Niemiec” wyraźnie pokazują, że TVP zapomniała, iż ustawa nakazuje, by emitowane materiały były zgodne z zasadą pluralizmu, bezstronne, wyważone i niezależne.

Telewizja Publiczna raczy nas transmisjami z konwencji PiS, zupełnie pomijając materiał z konwencji partii opozycyjnych, a jej gośćmi są głównie kandydaci partii rządzącej i nikt poza nimi. Nierównomierny dostęp komitetów wyborczych do anteny TVP to kolejne złamanie wymagań, jakie stawia Kodeks Wyborczy.

 

Łamana jest również ustawa o partiach, która mówi, że mają one prawo „przyjmować darowizny tylko od osób prywatnych, które mogą wpłacać sumy do pewnego limitu. I dotyczy to zarówno darowizn pieniężnych, jak i wartości niepieniężnych”. Tymczasem Telewizja Publiczna umieszcza nieodpłatnie spoty wyborcze PiS i to w tym czasie antenowym, który jest najdroższy.

W tej sytuacji PKW ma prawo zakwestionować sprawozdanie finansowe partii, bo wśród przyczyn właśnie odrzucenia jest m. in. przyjmowanie wartości niepieniężnych. Taka decyzja PKW może skutkować wstrzymaniem subwencji, co dla PiS byłoby bardzo bolesne.

Złamanie zasad ordynacji, ustawy o KRRiT oraz o partiach politycznych może stanowić podstawę do składania protestów wyborczych i unieważnienia wyborów. Jest tylko małe „ale”. PKW niedługo może znaleźć się w rękach PiS, bo zmienia się system wyboru jej członków. To już nie sędziowie zadecydują, kto zasiądzie w ławach PKW, ale Sejm. O ważności wyborów zdecyduje Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, składająca się z ludzi oddanych partii rządzącej. Wiadomo też, że dla PiS prawo jest prawem tylko wtedy, gdy politykom tej partii to odpowiada. W tej sytuacji nie ma co liczyć na sprawiedliwość pisowskich instytucji.

Pewne jest też, że PiS tak łatwo broni nie złoży i musimy się liczyć z przewałkami. Czy fakt, że wybory będą obserwować przedstawiciele OBWE powstrzyma partię rządzącą od manipulacji i jakiś machlojek? Trudno powiedzieć, ale ja zbytniej nadziei na to nie mam.

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Polka gorszego sortuObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Obserwator

Nie ma co liczyć na OBWE, nie przyjedzie Anders na białym koniu- 13 października sami musimy odsunąć skutecznie tą partię szkodników biorąc udział w wyborach i głosując na opozycję!

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Odpowiedź TVPiS i całej tej zgrai będzie mniej więcej taka: „Nie mamy pana płaszcza. I co nam pan zrobi?”