Tylko Trójki żal

Fatalne wyniki Polskiego Radia. Słuchacze coraz bardziej odwracają się od Trójki oraz Jedynki

Ignorancja i brak kompetencji w cenie.

Krążył kiedyś w Trójce taki żart: na czym polega pierwszy stopień znajomości radia? Otóż na tym, że jak gra, to znaczy, że jest włączone. Śmieszne? Nie! Bo właśnie dziś radiem mogą rządzić wyłącznie ci z pierwszym stopniem jego znajomości.

Kiedy pani prezes Polskiego Radia odwoływała mnie z funkcji dyrektora Programu 3, w styczniu tego roku, powiedziała: – „Ja też tu przyszłam na jakiś czas. Przyjęłam tę propozycję po to, by Polskie Radio naprawić, aby ono wreszcie było rzetelne, obiektywne, bezstronne, wolne od nacisków, uczciwe, mądre, profesjonalne, niezależne od polityków, po prostu lepsze”. Wtedy nie wiedziałam, że pani prezes wszystko wie o radiu… ze słyszenia. Czyżby pierwszy stopień…?

No i zaczęło się szybkie naprawianie radia. Znane są historie, kiedy powołano przez przypadek dyrektora o 9 rano, by o 16 już go odwołać. W jednym z programów Polskiego Radia zdarzyło się, że zamiast jednego dyrektora i jednego zastępcy, było trzech dyrektorów i trzech zastępców. Okazuje się, że zanim powołano nowego dyrektora i jego zastępcę, to poprzednicy spodziewając się tej wymiany zachorowali. Ci nowi po miesiącu domyślili się, że ich obecność w radiu jest przejściowa, więc też się pochorowali. Powołano więc dwóch nowych. W pewnym momencie redakcja miała 3 dyrektorów i 3 zastępców, w tym po dwóch na chorobie.

W ramach naprawiania radia pani prezes wybrała nową dyrekcję Trójki. Pierwsza pani dyrektor odeszła po miesiącu, ale przedtem zdążyła zwolnić Jerzego Sosnowskiego. Drugie podejście było już udane, bo trwa. W tym wypadku stopień znajomości radia trzyma się wcześniej przyjętej normy.

Zawsze mówiłam Ludziom Trójki, że mam takie marzenie, by dyrektorem po mnie został ktoś z zespołu (jakoś nie preferowałam pierwszego stopnia znajomości radia). Powtarzałam więc często – dyrektorem Trójki po mnie będzie Jerzy Sosnowski, albo Marcin Zaborski, albo Michał Nogaś. „Dobra zmiana” najpierw zwolniła Jerzego, a Marcina i Michała zmusiła do odejścia.

Co się w tym radiu dzieje, że dziennikarz zajmujący się literaturą (nigdy polityką) nie wytrzymuje i musi odejść? Michał Nogaś trafił do radia, jeszcze będąc studentem. Zadzwonił do audycji, żeby zabrać głos na temat sprowadzenia do Polski „Big Brothera”. Właśnie wrócił ze stypendium z Holandii, ojczyzny tego reality show. Jego mądry i dojrzały głos w audycji zwrócił uwagę gości. Moją również. Zaprosiłam go na rozmowę, po której został w Trójce przez 16 lat. Bardzo szybko zauważyliśmy, że ten wybitnie zdolny chłopak staje się erudytą. Przyglądałam się jak Michał rozkwitał… Byłam z niego dumna. Szybko stał się ważny dla słuchaczy i dla Trójki. Trojka też była dla niego ważna…

Jakim trzeba być ignorantem, żeby wyrzucać albo „wypuszczać” z zespołu najlepszych dziennikarzy? Jak trzeba nie lubić ludzi – słuchaczy, żeby się z nimi tak nie liczyć? Jak można tak nie znać Trójki, nigdy jej nie słuchać, żeby tego wszystkiego nie rozumieć? Wiem, niestety, że są to na razie pytania retoryczne.

Magda Jethon

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

39
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
23 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
yaaAntoniwandagrześPiotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
krakus
krakus

Nie było wam żal dziennikarzy którzy musieli odejść i założyć swoje media… np. TV Republika

bo jesteście hipokrytami.

Maciek123454321
Maciek123454321

Kłopot z krakusem polega na tym, że nie wie, kiedy ma odejść. Jeżeli ja trafiam do towarzystwa, któremu nie odpowiadam, albo które mi nie odpowiada, żegnam się i wychodzę. Ale troll będzie siedział i psuł atmosferę. Czemu? BO MU KAZALI. No, chyba, że jest psychicznym dewiantem albo niepełnosprawnym umysłowo. Wymiana poglądów w takim przypadku jest niemożliwa i jedynym sposobem jest „otorbienie” takiego osobnika. Niech jego wypociny lecą w próżnię.

krakus
krakus

to wyjedź z Polski bo trafiłeś do kraju którego mieszkańcom nie odpowiadasz

Jerzy
Jerzy

Nie słuchasz radia, więc nie wiesz, że przyczyny były merytoryczne – widać to do dziś – kompletny brak fachowości poparty jednakże sporą dozą chamstwa i braku obiektywizmu i działań „na zlecenie”.

Piotr
Piotr

Np. Kto ?

Sławomir
Sławomir

Poziom, albo dokładniej jego brak, reżim ustala w Toruniu, choć Moskwa czy Mińsk też mogą być wzorcami totalitaryzmu i zamordyzmu.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Ponawiam pytanie: czy to też PiS wyrzucił z „trójki” Marka Wiernika i Romka Rogowieckiego ?… Pani Magda, jako znawczyni radia stopnia większego niż 1 powinna odpowiedzieć… ;)))

Sławomir
Sławomir

Niewątpliwie odezwą się niebotyczne skowyty, że kedyś jakiegoś pisowskiego krzykacza za paryjne ujadanie gdzieś z publicznych mediów na zbity słusznie wywalili.

Misio
Misio

jak Pisowskiego krzykacza wywalaja to jest ok… W ten sposob poprzedni rzad cala redakcje Rzeczpospolitej polozy, a poczytni tygodnik UwazamRze doprowadzil do ruiny…. Ale co tam, natomiast jak polecial funkcjonariusz medialny Tomasz Lis to byla awantura na cala Europe… Nawet w niemieckich mediach plluszak bylej wladzy sie uzalal….

Sławomir
Sławomir

Bredzisz misiu po tych prochach z Trwam, Republiki, czy reżimowej TVPiS??

PaWeł
PaWeł

Od 1972 r słuchałem tylko Trójki i RWE. Teraz nie słucham już radia. Mimo wysiłków zachowania resztek bezstronności ja nie mam siły zastanawiać się na ile to się redaktorom Trójki udaje. Za komuny było to znacznie łatwiejsze. Pozdrawiam redaktora Jerzego Sosnowskiego. Obawiam się , ze poprzednio nie wyraziłem wystarczająco jasno swoich intencji i odebrał mój wpis jako atak.

Jerzy
Jerzy

radio tok plus superstacja jako odtrutka na świat w/g chamów

marta
marta

Wielki smutek poczułam kiedy dowiedziałam się od odejściu pana Michała Nogasia z Trójki. Ten tydzień jest ostatnim z jego szesnastoletniej pracy w Trójce. Niestety z naszej Trójki zostaje coraz mniej. Trójeczka umiera. Słucham już tylko programów muzycznych. Ostatnich trójkowych przyczółków. Ale zastanawiam się, jak długo w takiej popsutej przez dobrą zmianę Trójce, wytrzyma pan Wojciech Man albo Marek Niedźwiecki? Ten ostatni jest na urlopie i tak coś mi się wydaje, że może już po nim, nie wróci do Trójki…Właściwie gdyby tak się stało, nie zdziwiłabym się, po co maiłby wracać do takiej „nietrójki”. Nie ma dla mnie teraz radia.

Ted
Ted

Jest jeszcze Piotrus Kaczkowski, jak zawsze wspaniały

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Jeszcze żyje ?…

Dariusz
Dariusz

„Jeszcze żyje ?…”
Pan wybaczy, ale jest pan idiotą!

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Kóltóra pełną gębą !!! ;))))))))))))))))

Mateusz
Mateusz

Gniewko, to niskie IQ po mamusi, tatusuiu, czy ze względu na opuszczane lekcje w szkole?

Bea
Bea

Nawet im nie przypominaj…

Jerzy
Jerzy

Nie martwiłbym się o pp Niedźwieckiego i Manna. Lata po 1982 upewniły mnie, że nie będą ryzykować niczego związanego z możliwym wyautowaniem z trujki. Cóż, taka mentalność (nie myśl, że sie na nich wściekam, to smutna konstatacja)

Mariet
Mariet

Marta w pełni się z Toba zgadzam, myślę podobnie. Ja również słucham już tylko programów muzycznych – moja ulubiona Sjesta, piątkowa lista przebojów. Niemożliwy jest dla mnie do wysłuchania Salon Polityczny trójki w prowadzeniu Lisickiego, wtedy ściszam radio i wracam wtedy, kiedy audycja się kończy. Poziom propagandowy red. Lisickiego i zapraszanych (dobieranych) przez niego gości jest powalający. Tak wygląda niezależne dziennikarstwo?
Pani Magdo świetny artykuł. Pozdrawiam

Maciek123454321
Maciek123454321

Obecnie króluje łajdactwo ożenione z cynizmem. Na upartego do każdego łajdactwa można dopisać jakieś uzasadnienie, nawet idiotyczne, i potem trzymać się tego z uporem maniaka. Kundelki pana prezesa sztukę uzasadniania każdego świństwa opanowały do perfekcji. A kiedy już nie ma argumentów, pada sakramentalne „wina Tuska”, „oderwani od koryta – ci to dopiero kradli, oszukiwali itd.” Najciekawszą rzeczą natomiast – jeśli chodzi o media – jest to, że bez tzw. publicznego RTV można się doskonale obejść. Poziom programów publicystyczno – informacyjnych świetnie trzyma TVN24. Oczywiście, byle jaki pisior powie, że to propaganda lewacka. No, ale przecież mają pisiory okazję prezentowania swojego… Czytaj więcej »

Janka
Janka

Pani Magdo, a może Ci Panowie musieli odejść z Trójki, tylko dlatego że Pani ich wskazała. Przepraszam, że to mówię, ale zazwyczaj tak już jest, że jeśli kogoś chcą się pozbyć, to przegrywa także każda osoba wskazana przez te osobę. Mnie też bardzo szkoda tej stacji. Trójka była moją ulubioną stacją, a teraz właściwie słucham (kiedy słucham radia), tylko ToK FM, na zmianę z Radiem Zet.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Zatrudnianie „ktosia” bo pani dyrektor spodobała się jego wypowiedź telefoniczna świadczy o najwyższym profesjonalizmie kierownictwa „trójki” za jej panowania i kierowaniu się najwyższymi kwalifikacjami… ;))))))))))

Piotr
Piotr

No jak raz świadczy o fachowości Pani Magdy skoro po jednej wypowiedzi odkryła Nogasia. Po co się chłopie wypowiadasz skoro nogsy nie słuchałeś Trójki.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Słuchałem „trójki” na długo zanim p. Magda zaczęła tam pracować… Ale od kilkunastu lat nie słucham (żadnej innej rozgłośni również – nawet nie mam radioodbiornika – odkąd jest internet potrafię znaleźć muzykę jaka mnie interesuje bez pomocy radia) dlatego nie wiem co to za jeden ten Nogaś i mnie to nie interesuje. Wypowiadałem się jedynie na temat tej procedury rekrutacyjnej na najwyższym profesjonalnym poziomie… ;)))

Piotr
Piotr

Jak byś słuchał to byś wiedział kto to Nogaś. Zrozumiał też byś jaką wielką intuicją wykazała się Pani Jethon w stosunku do Nogasia.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Znalazłem wystąpienia tego pana na YT i nic szczególnego w nich nie stwierdziłem. Owszem, gość oczytany i potrafiący z pasją o tym opowiadać ale takich są przecież setki jak nie tysiące… A ilu takich Nogasiów nie miało szczęścia dodzwonić się do „trójki”,żeby p. Magda mogła ich odkryć ?… Poza tym, gdyby to była prywatna rozgłośnia p. Magdy, to by sobie mogła zatrudniać kogo chce i jak chce ale w państwowej chyba obowiązują jakieś procedury, prawda ?… ;)))

Piotr
Piotr

no obecnie obowiązują pisowskie…zatrudniamy Lisickich, Semków i innych górskich – misiewiczów prawicowego dziennikarstwa. bełkoczących pod nosem propagandowe dyrdymały pisowskie, których przyniesiono w teczce przez dyrektora przyniesionego w teczce przez komisarza Partyjnego na Polskie Radio p. Stanisławczyk. Zero kompetencji i doświadczenia za to partyjne zadanie do wykonania mają. Cóż mam Panu powiedzieć jeszcze na temat p. Nogasia, żal że nie miał pan okazji uczestniczyć w jego audycjach i w tym co robił dla Trójki, pańska strata. Natomiast to jak słuchacze się z nim żegnali, świadczy nie tylko o tym jaką był wartością dla Trójki, ale również o intuicji jaką wykazała się… Czytaj więcej »

sss9
sss9

przecież nadpobudliwemu koledze radio służyło tylko i wyłącznie do słuchania muzyki, a odkąd ma Internet, to już nie męczą go słowa pomiędzy utworami i nie cierpi na bóle głowy, kiedy nic nie brzęczy rytmicznie przez kilkanaście minut. sam je produkuje w ilościach hurtowych i sam się z nich śmieje do rozpuku.

Piotr
Piotr

ŻalTrójeczki….stworzyła Pani coś pięknego i kultowego i to wspomnienie zostanie ze mną i moją rodziną na całe życie.

sss9
sss9

kiedy Nogaś usłyszał nową audycję o zakurzonych książkach, prowadzoną przez jakiś licealny (?) duet, który się przekrzykuje, wzajemnie wchodzi w słowo, a przy tym spieszy chyba na odjeżdżający ekspres do Włoszczowej, to musiał wymięknąć. ja też wymiękam i nowej Trujki słucham coraz mniej, bo tej dawnej Trójki też jest coraz mniej. szkoda, że Agora nie może wziąć do siebie wszystkich świetnych ludzi, którzy gdzieś, po kolei, przepadają w wichrach dobrej zmiany na gorsze. radio robione przez ofiary „dobrej zmiany” musiałoby być rewelacją.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Hahaha, Agora zwalnia 135 osób, więc te „ofiary dobrej zmiany” będą sobie musiały jakoś same poradzić.. Jak są tacy wspaniali, to niech se założą własne radio i zawojują „eter”… ;)))

Smutna
Smutna

Choć nie osiągłam jeszcze 30 trójki słucham od paru lat i takich rzeczy jakie się teraz dzieją nie widziałam. Jeszcze trochę wytrzymam ale nie wiem jak długo zniosę tą dobrą zmianę. Ostatnimi czasy moje ukochane radio schodzi na psy. Jak słucham niektórych audycji to mam wrażenie że mi się radio na Radio Maryja przestawiło. Spiker czytajacy prase sepleni…. Najbardziej boję się że moje jedyne radio nie przeżyje dobrej zmiany…
Nosz @#$%& co komu radio przeszkadzało

magdalena
magdalena

Kiedyś władza się zmieni, bo ludzie czują się oszukani, a dobra zmiana jest dla pisowców i ich popleczników, i nie mogę się już doczekać, jak będą wyrzucani ze stanowisk, a powrócą ludzie znani, szanowani i ze znajomością rzeczy, które robią.

grześ
grześ

Pani Magdo, doceniam Pani przywiązanie do Trójki i doceniam, to co Pani tam robiła. Nie podoba mi się obecna zmiana w Trójce, ale też nie jestem ślepy i mam dobrą pamięć. Odkąd słucham Trójki odchodził lub do odejścia zmuszany był ktoś ciągle (także za pani kadencji), także przesuwano i skracano audycje, także legendy odchodziły. Kogo odejście z Trójki przezyłem (i nie miały one nic wspólnego z obecn dobrą zmianą) Monika Olejnik, Tomasz Sianecki Jarosław Kuźniar Hanna Maria Giza Jacek Ejsmonda Anna Semkowicz Korneliusz Pacuda Małgorzata Pęcińska Marek Wernik Grzegorz Wasowski (najpierw skazany na niebyt przez Laskowskiego, póxniej odszedł sam) Wojciech… Czytaj więcej »

wanda
wanda

nie podoba mi się to NOWE radio,kochałam moją starą Trójkę. Strach włączyć odbiornik bo TV już nie oglądam. Siedzę w ciszy.

Antoni
Antoni

To dobrze, trzeba było to wcześniej zrobić. Zawsze jeszcze pozostaje wyjście na festyn niepodległości z różowym czy czekoladowym orłem albo jakoś tak.

yaa
yaa

kochani nasi p.Niedźwiecki i Mann wraz z kompanami po fachu – BEDE PIERWSZA OSOBA KTORA WPLACI NA KAMPANIE CROWDFUNDINGowa aby zachowac ducha tego radia stworzonego przez p. Niedźwieckiego, Manna i kilku kolegów. KTOŚ ZROB KAMPANIĘ i poprosi rozpoznawalną osobe z Trójki która bedzie kampanie sygnować.