Tysiące gdańszczan wysłało do nieba „Światełko dla Pawła”

Tysiące gdańszczan wysłało do nieba „Światełko dla Pawła”

Na gdańskim Targu Węglowym, w tym samym miejscu, gdzie tydzień wcześniej odbywał się finał WOŚP, zebrały się tłumy gdańszczan. To tutaj w minioną niedzielę prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został kilkukrotnie ugodzony nożem.

– „Przeciw przemocy, przeciw agresji, świecimy do Pawła ile się da. Pożegnajmy go i wyraźmy kategoryczny sprzeciw przemocy i złu” – pisali internauci, którzy „skrzyknęli się” za pomocą Facebooka. Gdańszczanie przez kilka minut stali w kompletnej ciszy, świecąc w niebo latarkami, lampkami, telefonami czy zniczami.

Wcześniej w Europejskim Centrum Solidarności żona prezydenta Gdańska Magdalena Adamowicz odebrała Nagrodę Orła Jana Karskiego przyznaną pośmiertnie jej mężowi „za dzieło dobra, które życiem przepłacił”. – „Zbrodniarz po ugodzeniu Prezydenta wykrzykiwał o Jego afiliacji politycznej i otwarcie wyrażał radość z dokonanego czynu. Jeżeli nawet jest to czyn desperata czy dewianta, musi budzić refleksję na temat stanu umysłów w Polsce, gdzie coraz łatwiej padają słowa nienawiści, a argumentem w debacie staje się bojowy nóż desantowy. Oby śmierć Pawła Adamowicza nie poszła na marne i wydała dobro opamiętania” – napisano w uzasadnieniu przyznania mu tej nagrody.

Nagroda Orła przyznawana jest od 2000 roku. Adamowicz jest drugim laureatem, któremu nagrody przyznano pośmiertnie. Pierwszym był zamordowany lider rosyjskiej opozycji demokratycznej Borys Niemcow.

W skład Kapituły Nagrody wchodzą m.in. przedstawiciele rodziny Jana Karskiego oraz dotychczasowi laureaci. W Kapitule zasiadają m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Alfons Nossol, ks. Adam Boniecki, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, profesorowie Karol Modzelewski i Julian Kornhauser.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o