Unia odbierze Polsce kasę za naruszenie praworządności

PiS chce wprowadzić przepis o areszcie domowym na 3 miesiące – zdecyduje o tym prokurator, a nie sąd!

Tylko z pozoru PiSowskiemu państwu może się „upiec” w kwestii powiązania unijnego budżetu z praworządnością, choć traktaty faktycznie takiego obrotu sytuacji nie przewidują.

 

„Założyciele Unii mogą jedynie ubolewać nad tym, że w porę nie wpadli na to, iż społeczeństwo, które niczym nie zmuszone dobrowolnie do niej przystąpiło może po jakimś czasie stać się przyczółkiem narodowego socjalizmu w Europie.” – czytamy w komentarzach pod artykułem w Wyborczej. Nie wiedzieli też, że „Polak potrafi”. Na okrzyki triumfu dla PiSowców jednak za wcześnie.

Już w 2018 roku, czyli wkrótce po tym jak rozpoczęła się awantura w polskim sądownictwie Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę ws. naruszenia praworządności.

 

Podjęła też prace nad przepisami, które umożliwiałyby powiązanie budżetu dla danego państwa z praworządnością. W praktyce ma to oznaczać, że kraje, które zasad nie przestrzegają musiałyby liczyć się z cięciami w dotacjach.

W Polsce, kropkę nad „i” postawiła tzw. ustawa kagańcowa – utwierdzając część unijnych urzędników w przekonaniu o konieczności wprowadzenia sankcji. Pozostało jedynie pytanie o formę.

Ostateczna broń pozostaje teraz w rękach unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Na wniosek Komisje Europejskiej – unijny Trybunał Sprawiedliwości może np. nakazać zawieszenie przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

A za niewykonanie orzeczeń TSUE grozi finansowa kara, która w skrajnym przypadku może sięgać milionów euro dziennie. Czy do tego chce doprowadzić Prawo i Sprawiedliwość? Być może… Lider PiS Jarosław Kaczyński nigdy nie ukrywał, że przeprowadzi „dobrą zmianę” nawet „za cenę gospodarki”.

/jp/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MirekPolak mały Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polak mały
Polak mały

Ile trzeba było zjeść śniegu by popierać i głosować na to badziewie PiS

Mirek
Mirek

Nie wiem. Pewnie mniej, niż tyle, aby wypluć z siebie taki komentarz, jak twój.