UWAGA! PiS, w sprawie Rzecznika Praw Dziecka, może zmienić zdanie

Terlecki o synu Gowina: „To jakiś świr” (film)

Ile trzeba mieć na sumieniu, żeby zmusić PiS do minimalnej refleksji? Okazuje się, że całkiem sporo. O dość problematycznej kandydatce PiS na Rzecznika Praw Dziecka pisaliśmy a artykule „To nie do wiary: kandydatka PiS na rzecznika praw dziecka jest nieuczciwa?”

Warto przypomnieć, że w swoim czasie Sabina Zalewska głosiła poglądy przyzwalające na bicie dzieci, podważała sens istnienia instytucji RPD, kampanii antyprzemocowych a nawet młodzieżowego Sejmu. Do tego Tygodnik Powszechny odkrył kilka plagiatów w jej publikacjach naukowych oraz zauważył, że pani Zalewska nie stroni od kopiowania z Wikipedii czy serwisów takich jak Ściąga.pl. Zaś tygodnik „Wprost” odkrył, że kandydatka PiS posługuje się tytułem psychologa, choć nim nie jest.

No i co teraz?

UWAGA!… „Jest możliwe” wycofanie poparcia Prawa i Sprawiedliwości dla Sabiny Zalewskiej jako kandydatki na rzecznika praw dziecka – powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Wprawdzie „decyzja jeszcze nie zapadła, ważne będzie posiedzenie komisji”, ale jesteśmy na dobrej drodze.

W środę, komisja edukacji, nauki i młodzieży wybierze następcę rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, któremu kończy się kadencja. I tak zajmie się trzema kandydaturami: Sabiny Zalewskiej (zgłoszonej przez posłów PiS), Pawła Kukiza-Szczucińskiego (kandydata Kukiz’15) i Ewy Jarosz (kandydatki PO, Nowoczesnej i PSL).

https://twitter.com/aneta_moscicka/status/1029799542995263493

Jak mówią anonimowi oraz wtajemniczeni posłowie PiS, partia rozważa wybór na rzecznika praw dziecka Pawła Kukiza-Szczucińskiego, kandydata Kukiz’15.

Na razie jak twierdzą Paweł Kukiz i Paweł Kukiz-Szczuciński (spowinowacony z liderem ruchu) nikt z PiSu nie kontaktował się z nimi. Również oni nie zabiegali o poparcie PiSu: „Nawet palcem nie ruszyliśmy, by zdobyć poparcie z pomocą zakulisowych działań. Nie było żadnego „dealu”. Będziemy tylko otwarcie przekonywać do tej kandydatury”.

Sam kandydat podkreśla: „W wywiadach nie zalecałem się do PiS. Mam poglądy prouchodźcze, proszczepionkowe i kategorycznie zabraniające bicia dzieci” I dodaje „mam bardziej zbliżone poglądy do profesor Jarosz” czyli kandydatki PO, Nowoczesnej i PSL.

https://twitter.com/R_Kalmus/status/1035516773603393536

Jak będzie, zobaczymy. Na razie szef komisji edukacji Rafał Grupiński (PO) tłumaczy, że PiS nie może na tym etapie wycofać kandydatury Zalewskiej: „Mogą wybrać innego kandydata albo sprawić, że żaden z nich nie uzyska odpowiedniej większości. Wtedy całą procedurę będzie można zacząć od nowa”

/md/

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o