Uwaga, rasizm!

https://www.youtube.com/watch?v=Bo7o2T45lX8

O tragicznych wydarzeniach w Ełku w noc sylwestrową część prasy pisze tak, że już wszystko wiadomo: zabito 21-latka, zrobili to cudzoziemcy i nawet jeśli ukrywa się ich kraj pochodzenia to fakt, że prowadzili oni bar z kebabem jednoznacznie wskazuje na dość powszechny w naszym kraju przedmiot nienawiści rasowej: „ciapaci”, czyli terroryści. I wszystko jasne: naszego chłopaka zabili obcy. Precz z obcymi! Ciekawski, podniecony i, jak to bywa w Sylwestra, pijany tłum w Ełku, który niektóre media nazywały „protestującymi” (??) był niemal gotów do linczu czterech cudzoziemców, którzy bar Kebab prowadzili. Czy z powodu miłości do 21-latka, który wcześniej był karany, a w Sylwestra postanowił zaszaleć u „ciapatego”? Nie, z powodu nienawiści do obcych.

Wydarzenia w Ełku powinny być opisane jako ostrzeżenie przed nasilającym się w naszym kraju rasizmem i ksenofobią. Młodzi chuligani skierowują dziś swoją agresję na cudzoziemców. Ci bardziej „ambitni” – jak to miało miejsce niedawno w Warszawie – na Niemca w tramwaju (i Polaka, który mówił po niemiecku), ci bardziej prostaccy na tych, których najprościej atakować, obrażać, poniżać: na „ciapatych”, bo to „terroryści”, a nienawiść do nich jest „patriotycznym” obowiązkiem każdego chuligana. Tragiczna śmierć młodego mieszkańca Ełku niczego nie zmieni, jeśli nie dostrzeżemy tego wielkiego problemu, który rośnie nam pod bokiem: ksenofobii, rasizmu i nacjonalizmu. Nie można mówić: „to przypadek”, „to po alkoholu”, „to zjawisko nie jest powszechne”, „to zwykłe chuligaństwo”.

W naszym kraju praktycznie nie ma „obcych” (cudzoziemców, uchodźców, imigrantów). Mamy za to nienawiść wobec nich w czystej postaci, bagatelizowaną przez obecną władzę, a nawet wspieraną akceptowanym przez większość Kościoła nacjonalistycznym hasłem „Polska dla Polaków”.

Rozmawiałam ostatnio z pewnym Azerbejdżańczykiem, który ma sklep w Warszawie. Boi się. Czuje wysoki poziom agresji, niechęci, bywa obrażany, upokarzany. To rośnie w Polsce. Śmierć 21-latka w Ełku to nie tylko tragedia, ale i kolejna pożywka dla rasowej nienawiści. Nie można tego bagatelizować.

Magdalena Środa

 

https://www.youtube.com/watch?v=Bo7o2T45lX8

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

18 komentarzy do "Uwaga, rasizm!"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
krakus

To już trzecia Polska ofiara ciapatych w ostatnim czasie. Francja, Berlin, Ełk. Ilu w tym czasie zabito ciapatych w Polsce? Zero.

Rasizm jest, ale kolorowych w stosunku do białych. Oni nas zabijają.

Maciek123454321

Jesteś rosyjskim agentem. Ile płaci ci FSB? Nawet nie najgorzej nauczyłeś się polskiego.

Jacek

Masz jakieś dowody?

Maciek123454321

Są dwie możliwości – albo jesteś totalnym kretynem, albo płatnym hejterem na żołdzie Moskwy. Którą możliwość wybierasz?

Jacek

Wybierz, a później przedstaw no to dowody.

mmm

Aaaaa, rozumiem, tu chodzi o to kto kogo zabije w większych ilościach…?

bartek

krakus.
Ty nie jestes patriotą. Jesteś patridiotą. Kompromitujesz piękną ideę przywiązania do ojczyzny, niedorozwinięty rasisto,

Zgredzinka

A może się bronią?
Jakoś tak to jest, że na ogół ludzie mają problemy z myśleniem przyczynowo-skutkowym.

Bogna

Żenująca opinia, może weź kamień i wal „nie polaka”.

joa

A ty wiesz krakus, ilu Polaków zostało zabitych przez Polaków w ostatnich latach?

Woytas

To uważaj Krakus. Nie wychodź na ulicę. Oczywiście, że polaczkowi należały się pały, bo sam sprowokował swoim zachowaniem reakcję obronną. A że „ciapaci” nie mają takiego poczucia humoru, jak polski bandzior i nie zgadzają się na poniżanie – to masz efekt. I jeszcze jedno. Polak w Anglii, to też ciapaty? A powinien..

krakus

czyli popierasz zabójstwo Polaka?

Sławomir

Pewności nie mam, ale po sianiu nienawiści przez koalicję reżimu i przystawkę kuPiS, to wygląda na patriotów i katolików wyznania kaczystowskiego.

gniewko_syn_ryba

Tunezyjczyk powinien dostać wysokie odszkodowanie za zabicie tego 21-letniego Polaka (a wiadomo, że jak Polat to katolik, a jak katolik to pijak, a jak pijak to złodziej, a do tego ksenofob, homofob i faszysta) i traumę spowodowaną tym bezprzykładnym rasistowskim atakiem.

Janik

Cały problem w tym, że przy „wstawaniu z kolan“ według PiS, niejednemu zakręciło się w głowie.
I proste rachunki rachunki wychodzą gorzej jak u przedszkolaków. I tak na przykład według danych Komendy Głównej Policji w roku 2015 doszło do 502 zabójstw, w 90% zabójstwa te dokonane były na tle rodzinnym lub towarzyskim. W tym samym czasie nie zanotowano ani jednego zamachu terrorystycznego w Polsce. Arytmetyka godna ludzi którzy powstają z kolan. Pytanie; co robili na kolanach? Prosili Boga o wybaczenie przyszłych czynów?

Jacek

(…)To rośnie w Polsce. Śmierć 21-latka w Ełku to nie tylko tragedia, ale i kolejna pożywka dla rasowej nienawiści.(…)
Nie zapominajmy, że takie odwety to idealny impuls odpalenia ogólnoświatowej intifady, która strąci wszystkie kraje w otchłanie upadku.

gniewko_syn_ryba

Kiedy KOD w Ełku zorganizuje Marsz Solidarności z tak bestialsko potraktowanym Tunezyjczykiem ?… Może jakaś zbiórka pieniędzy dla tej ofiary rasistowskiej i antysemickiej przemocy, w tym także na pomoc prawną i psychologiczną ? Zaś prezydent Duda i poseł Kaczyński powinni przeprosić naród tunezyjski za tę zbrodnię narodu polskiego !!!

Piotr

Muszę przyznać, że czasami trafia Ci się rozsądna myśl !