W nowym budżecie władza znowu pokazuje społeczeństwu gest Lichockiej – miliardy na telewizję, zamiast na leczenie

Kaczyński każe posłom PiS promować Polski Ład

Prawie 900 poprawek opozycji do uchwały budżetowej zostało odrzuconych przez rządzącą partię. M.in. odmówiono przekazania 500 mln zł na pomoce dydaktyczne w nauczaniu zdalnym, 200 mln zł na psychiatrię i 60 mln zł na walkę z przemocą w rodzinie. Przepadły nawet takie poprawki opozycji jak dofinansowanie budowy obwodnicy Rzeszowa.

 

Zamiast tego znowu przekazano środki na telewizję publiczną. Kolejne miliony rząd przeznacza na przekop Mierzei Wiślanej i 500+. 24,2 mln rezerwy na ochronę zdrowia zostały przesunięte na „Program zapobieżenia negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego”.

Ustawa budżetowa na 2021 r. przewiduje, że dochody budżetu państwa wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł. Założono wzrost PKB o 4%, wzrost cen towarów i usług o 1,8%, wzrost przeciętnego funduszu wynagrodzeń ma wynieść 2,8 %. Według resortu finansów, mimo deficytu, władze będą w stanie zabezpieczyć środki na przeciwdziałanie skutkom pandemii w gospodarce. Zmniejszono wydatki budżetowe na płace o 23mln zł. Ograniczenia mają dotknąć głównie urzędów naczelnych i centralnych organów administracji rządowej.

 

Najbardziej irytujące jest przekazanie telewizji publicznej i radiu kwoty w wys. 1,95 mld złotych – pod pretekstem rekompensaty utraconych wpływów abonamentowych. Pieniądze mają być przeznaczone na realizację misji publicznej przez TVP. Opozycja chciała, by te pieniądze poszły na leczenie chorób nowotworowych i naczyniowo-sercowych.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Biorąc pod uwagę, że oglądanie telewizji publicznej może znacząco pogorszyć nasz stan zdrowia, wydanie pieniędzy na leczenie zamiast na propagandę byłoby słuszne. Niestety, PiS ma inne priorytety.

/ep/

źródło: businessinsider.com.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
smętek
smętek
19 grudnia 2020 13:20

Polskie społeczeństwo potrzebne jest mafii żeby płaciło podatki, jak one zostaną wykorzystane to sprawa waadzy. Ciekawe kiedy przestaniemy być bezwolnymi pacynkami?

Zwinka
Zwinka
19 grudnia 2020 16:21

Przecież te dwa miliardy ROCZNIE dla Qrwizji od razu zostały przyklepane podpisem narciarza i uhonorowane palcem Lichockiej. I teraz łajzy mogą mówić, że „tylko” przestrzegają „prawa”.

Stanisław
Stanisław
19 grudnia 2020 18:29
Reply to  Zwinka

Po co ten jad, ja tam lubię TVP.

Agnieszka
Agnieszka
20 grudnia 2020 12:41
Reply to  Stanisław

To jak zachorujesz na raka, czego ci nie zycze, zamiast do lekarza, powinienes modlic sie przed TV, moze wyzdrowiejesz. Sprawdz!!!

Chermes
Chermes
19 grudnia 2020 17:49

Jak to ktoś mądrze kiedyś powiedział:
– „Wojna wybucha wówczas, kiedy rząd wmówi ludziom, kto jest wrogiem.
Rewolucja wybucha, kiedy ludzie sami zrozumieją, kto jest ich wrogiem.”
Podejrzewam, że już niedługo Polacy zrozumieją…

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
20 grudnia 2020 12:08
Reply to  Chermes

Oby.

Jantar
Jantar
19 grudnia 2020 19:30

A Kurski już powiedział, że „Polacy potrzebują żarcia, powietrza i TVP do życia – nic więcej”.

Marek
Marek
20 grudnia 2020 00:20

Czy to nie jest manipulacja ze strony koduj.pl, gdy mowa o 2mld przekazanych tvpis, skoro to jest wynikiem ustawy podpisanej przez dudę w poprzedniej kadencji. Tej, o której dziennikarze mówili, że to 2mld a to było 10mld rozłożonych na 5 lat.
Chyba,że to jakieś dodatkowe 2mld do poprzednich 2mld, to wtedy przepraszam.

Agnieszka
Agnieszka
20 grudnia 2020 12:43
Reply to  Marek

A tobie pasuje, ze zyjesz w panstwie gdzie nie wazna jest wiedza i jakosc sluzby zdrowia, ale propaganda mafii Pis najwazniejsza?

Marek
Marek
21 grudnia 2020 00:15
Reply to  Agnieszka

Proszę przeczytać jeszcze raz.
A odpowiadając na pytanie, nie nie pasuje mi i często na tym forum o tym piszę, nawet w mocny i wulgarny sposób. Ale tak samo nie pasują mi manipulacje innych. Warto było dokładnie zaznaczyć, że to te same pieniądze. Nadal jest to oburzające, ale przynajmniej wiemy, że nie dodali więcej, co byłoby oburzające jeszcze bardziej.

Elżbieta
Elżbieta
20 grudnia 2020 20:16
Reply to  Marek

te same, ale opozycja i teraz, w okresie pandemii ponowiła prośbę o przekazanie tych pieniędzy na potrzeby lecznictwa. Jak widać pandemia i potrzeby lekarzy są mniej ważne

Wielbiciel
Wielbiciel
20 grudnia 2020 10:13

Artykuł bezwartościowy. Każdy myślący człowiek wie, że budżetu państwa nie można rozpatrywać cząstkowo, jeśli się chce coś zobrazować. Opozycja zawsze chce czegoś innego niż rząd, bo jest opozycją. Twierdzenie, że opozycja chciała, by pieniądze wydać na leczenie chorych, a nie na propagandę miałoby sens i podstawy, gdyby autor artykułu podał, jak zmieniły się wydatki budżetowe na służbę zdrowia w budżetach PiS w porównaniu do budżetów PO w poprzednich latach, gdy rządziło Polską. Jeśli PiS wydawałby mniej na zdrowie niż wydawało PO, to rzeczywiście nie byłoby dobrze. Akurat Telewizja Polska, to nie jest dobry przykład, bo PO chciała, żeby TVP upadła, tak samo jak LOT, PKP, wodociągi itp. Polityka i finanse to dziedziny, w których zawsze jest drugie dno i wszystko jest inne niż wygląda na pierwszy rzut oka. Wracając do artykułu : propaganda dla ubogich myślowo.

Marek
Marek
21 grudnia 2020 00:24
Reply to  Wielbiciel

Komentarz bezwartościowy. Wielbiciel pisuaru sili się na obiektywność, ale i tak przemyca manipulacje.
1 Opozycja chce tego, czego chce, a nie czegoś innego niż rząd. To typowe dla pisowców postrzeganie rzeczywistości jako wiecznego podziału.
2 Jak się niby zmieniły? Podaj jakieś dane, a nie udawane porównania nie wiadomo czego. Nie porównuj budżetów bez porównywania sytuacji ekonomicznej wtedy a dziś. Dostaliście od losu bardzo dobrą koniunkturę gospodarczą i wszystko wydaliście by przekupić ludzi i napchać kasy faszystom z kk, a gdy przyszedł ciężki czas nie ma nic tam gdzie najbardziej potrzeba.
3 Jakie masz dowody, że PO chciała by wspomniane przez ciebie instytucje upadły? Żadnych. Pis wyznaje filozofię nacjonalizmu państwowego i będzie ratował nawet niepotrzebne, źle zarządzane i niekonkurencyjne instytucje aby były „narodowe”.
4 Typowa przypadłość pisowca, zarzucanie innym to co sami robią. W tym wypadku to „propaganda dla ubogich myślowo” to tvpis właśnie, czyli to czego próbujesz nieudolnie bronić.

jan
jan
20 grudnia 2020 14:10

dalej cenzura jak stanie wojennym likwidują wpisy dla kogo pracuje ten portal …………..czego się boicie,,,,,,,,,,,,,,,śmiechu warte……………………………kiedy kiedy