„Wałęsa jest sukcesywnie wymazywany z historii przez rządzącą w Polsce partię”

„Wałęsa jest sukcesywnie wymazywany z historii przez rządzącą w Polsce partię”

To fragment artykułu z pierwszej strony dziennika „The Wall Street Journal”. Gazeta jest rozdawana uczestnikom Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Jak poinformował na Twitterze dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda: – „Każdy uczestnik #WEF18 w #Davos dostaje do ręki darmowy egzemplarz @WSJ. A tam na okładce niezbyt miła niespodzianka dla @MorawieckiM”.

W artykule „Wall Street Journal” przypomniano expose wygłoszone w grudniu przez Morawieckiego i napisano o tym, że premier – wymieniając nazwiska wybitnych Polaków – nie wspomniał o Lechu Wałęsie. Amerykański dziennik „wyręcza” więc Morawieckiego i pisze o roli, jaką Wałęsa – „najsłynniejszy polski dysydent” odegrał w historii XX wieku. – „Rewolucja, której przewodził Wałęsa w 1989 roku otworzyła drogę do zjednoczenia większości Europy pod sztandarami liberalnej demokracji i poszerzenia Unii Europejskiej”.

W artykule czytamy, że „Wałęsa jest sukcesywnie wymazywany z historii przez rządzącą w Polsce partię, która próbuje przemodelować demokrację, którą Wałęsa pomagał budować”. Amerykańscy dziennikarze piszą, że „rządzące Polska Prawo i Sprawiedliwość podważa nie tylko dziedzictwo Wałęsy, ale także blisko trzy dekady dążenia kraju do wzoru świeckiego, zachodniego państwa. PiS tworzy przy tym nowy rodzaj demokracji, zgodny z populistyczną, nacjonalistyczną wizją”.

W Forum w Davos co roku bierze udział około 3 tysięcy polityków, biznesmenów, przedstawicieli instytucji finansowych i pozarządowych. Do szwajcarskiego kurortu przyjadą m.in. Donald Trump, Angela Merkel, Theresa May, Emmanuel Macron. Polskę reprezentować będą prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

bt

Źródło: wprost.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Plus ujemnyWaldemarerwinek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
erwinek
erwinek

Będzie ubaw jak maliniak zabierze głos

Waldemar
Waldemar

Fakt. Morawiecki to tylko inteligentniejsza i bardziej obyta ze światem wersja Szydło. Ideowo jest to PiS w wersji light. Jeśli idzie o historię najnowszą to, jak dla każdego pisowca, III RP zaczęła się dla premiera w 2015 roku, a to co wcześniej – to postkomuna (łącznie z Konstytucją). W rezultacie o Wałęsie, przywódcy Solidarności wspomina na pierwszym miejscu prezydent USA – Morawiecki pomija milczeniem. Tyle, ze historię komuniści tez próbowali poprawić. Z jakim rezultatem?

Plus ujemny
Plus ujemny

Morawiecki powinien stwierdzić że WSJ kłamie – bo komunę tak naprawdę obalił jego Wielki Ojciec.