Wariant „turecki reformy” sądownictwa. 55 zarzutów dyscyplinarnych dla Markiewicza

Prof. Markiewicz: „Walczę o praworządność, o to, żeby ludzie mieli sprawy rozstrzygane przez niezależnych sędziów”

Krystian Markiewicz, szef Stowarzyszenia Sędziów „Iustitia”, otrzymał 55 zarzutów dyscyplinarnych. Ukarano go w ten sposób za „podżeganie” do buntu przeciwko Zbigniewowi Ziobrze.

 

Markiewicz jest jednym z bardziej znanych krytyków reform PiS. Działacz otrzymał 55 zarzutów, które zostały opisane w internecie przez Przemysława W. Radzika, Zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. Szef stowarzyszenia – jak napisał Radzik – ma zostać ukarany m.in. za „(…) listy do sędziów sądów dyscyplinarnych, w których podżegał ich do nieuznawania KRS, ID SN i do obstrukcji postępowań dyscyplinarnych”.

Radzik zarzucił Markiewiczowi, że ten przedstawił w listach „manifest polityczny” i tym samym dopuścił się naruszenia zasady apolityczności sędziowskiej. Kolejnym przewinieniem aktywisty było publiczne podważanie „konstytucyjności i apolityczności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego” i nawoływanie sędziów „do popełnienia deliktu dyscyplinarnego”.

 

Krystian Markiewicz obecny był na ostatnich protestach w obronie niezawisłości sądów i sędziego Pawła Juszczyna. Przedstawił wtedy pięć postulatów programowych środowisk sędziowskich w Polsce.

Zwolennicy opozycji uważają, że działania dyscyplinarne względem Markiewicza są karą za jego zaangażowanie społeczne. Na Twitterze roi się od głosów poparcia dla sędziego i krytyki działań rządu. „55 zarzutów dyscyplinarnych dla prezesa Prof. Krystiana Markiewicza. Skoro wariant węgierski „reformy sadownictwa” i zastraszania sędziów okazał się nieskuteczny, wprowadzi się wariant turecki” – napisała w social mediach prawniczka Sylwia Gregorczyk.

Szef „Iustiti” nie jest jedynym sędzią, którego w ostatnim czasie poddano represjom. Ostatnio podobne działania wytoczono względem Pawła Juszczyszyna, który został odwołany z delegacji w sądzie w Olsztynie i wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

Krystian Markiewicz już wcześniej był ofiarą rządowo-prawicowej nagonki. Demokratyczny aktywista był atakowany przez hejterów związanych z tzw. farmą trolli. Nienawistnicy rozpowszechniali informacje o jego rzekomym romansie.

/nt/

Źródło: natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AndaJantarbulkaMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Czy nie ma tu zastosowania powiedzenie, że „konająca bestia kąsa najmocniej”? Do wyborów prezydenckich pozostało mniej niż pół roku, PiS zdaje sobie sprawę, że Duda najprawdopodobniej zostanie wykopany, a jego następca ostro się weźmie za wszystkich łamaczy Konstytucji, w tym również za pseudo-sędziów. PiS wie, że przegrane wybory oznaczają całkowity pat legislacyjny i w konsekwencji przyspieszone wybory. Najbardziej boję się wprowadzenia przez PiS stanu wyjątkowego po przegranych wyborach prezydenckich. Mam jednak cichą nadzieję, że byli wojskowi (zrzeszeni m.in. w stowarzyszeniu „Stratpoints”) trzymają rękę na pulsie i nie dopuszczą do pisowskiego puczu. Sędziowie już udowodnili, że mają kręgosłup moralny i etyczny.… Czytaj więcej »

Jantar
Jantar

Boję się, że jeszcze przed wyborami prezydenckimi Kaczyński zmieni Konstytucję bez większości konstytucyjnej. Nie na darmo przecież wsadził do TK swoich sługusów, dla których „życzenie prezesa jest absolutnie ponad wszystkim”. A pisiorstwo bardzo ostatnio o konieczności zmiany konstytucji trąbi. I wmawia swoim wyborcom, że to dla ich dobra, bo opozycja nie chce się zgodzić na wpisanie bonusów dla nich, bo broni swoich. A jak konstytucję zmienią to zagwarantują sobie władzę na lata i żadnych wyborów nie będzie. A że konstytucję zmienią niekonstytucyjnie to pikuś. Kaczyński doskonale wie, że legalnie nigdy nie będzie w stanie jej zmienić, bo nigdy nie będzie… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Droga Koleżanko, proszę nie zapominać o ludności Warszawy. Przypomnę może pewną znamienną datę – 16 grudnia 2016. Okupacja mównicy sejmowej, nocne głosowanie w Sali Kolumnowej, i tumult pod sejmem. Myślę, że społeczeństwo Warszawy nie zniesie próby zmiany konstytucji na chama. Może dojść do Majdanu. Zresztą tak czy owak, do Majdanu dojdzie i tak, Czuję to. Dlatego tak się boję stanu wyjątkowego.

Jantar
Jantar

Drogi Kolego, ależ pamiętam doskonale! Jednak Majdan będzie nieunikniony. Zwłaszcza po dzisiejszych wydarzeniach: zaprzysiężeniu na szybko Pawłowicz i Piotrowicza na sędziów TK, a także wyroku SN w sprawie neo-KRS i Izby Dyscyplinarnej. Teraz już jest oczywiste, że wszystko zmierza do zmiany konstytucji na chama. I oczywiste jest, że naród na to nie pozwoli, ale przecież Macierewicz przygotował Obronę Terytorialną, a kościelni hierarchowie pobłogosławili chłopców z ONR-u i kibolstwo. Nie wspominając już o tym, że państwo Macierewicz i Szydło będąc ministrem i premierem polskiego rządu spotykali się z przestępcami, którzy mają wyroki za zabójstwa i pobicia, o czym było w materiale… Czytaj więcej »

bulka
bulka

JuszczySZYna. Warto dbac o te nazwiska …. z gory dziekuje za korekte

Anda
Anda

Sędziowie – poza niezależnymi mediami ostatni instytucjonalny bastion demokracji w Polsce.