Władza stawia na Piotra Wawrzyka i chce nam zafundować upolitycznionego RPO, zależnego od PiS

Piotr Wawrzyk, niedoszły RPO, wstąpił do PiS, b walczyć o dobro obywateli. Serio?

Do późnych godzin wieczornych obradowała wczoraj sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, by wskazać swojego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, dostał 14 głosów, przeciw było 10 posłów. Za Rudzińską – Bluszcz głosowało 10 posłów, 14 było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Natomiast za Robertem Gwiazdowskim głosował jeden poseł, 22 było przeciw, zaś jeden się wstrzymał.

No cóż, nikogo nie powinno zdziwić, że wygrał kandydat Zjednoczonej Prawicy. I nikogo nie powinno zdziwić, że pierwszy to raz zdarzyło się, by na rzecznika, którego funkcja jest zdecydowanie apolityczna, zgłoszono przedstawiciela władzy, członka rządzącej partii.

Kim jest Piotr Wawrzyk?

Politolog, prawnik, nauczyciel akademicki, publicysta i polityk, doktor habilitowany nauk społecznych. W swej karierze naukowej zaliczył pewien niechlubny epizod. W swojej rozprawie „Sądy cywilne w procesie integracji europejskiej” skopiował jeden z rozdziałów prac swojej studentki. Komisja uznała jednak, że ten fragment miał tylko wartość informacyjną, więc trudno ocenić go jako plagiat i tak się Wawrzykowi upiekło.

W swej karierze politycznej zaliczył Polskie Stronnictwo Ludowe, potem związał swe losy z PiS, z którego listy startował w wyborach parlamentarnych. Swoje miejsce znalazł w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie zajmuje się sprawami związanymi z członkostwem Polski w UE, prawne, prawno-traktatowe, dotyczące Narodów Zjednoczonych oraz konsularne i parlamentarne.

Z Wawrzykiem usiłowali porozmawiać dziennikarze „Gazety Wyborczej”. Udało im się zadać mu dwa pytania: „Czy nie uważa pan, że czynny polityk nie powinien startować na rzecznika praw obywatelskich?” oraz „Co by pan zrobił ws. protestów kobiet?”, ale pan wiceminister nie odowiedział, po postu zwiał.

Teraz kandydaci wracają do Sejmu, który w tym tygodniu wskaże, na kogo stawia,a potem swoją decyzję podejmie Senat. Jeśli nie zgodzi się on na kandydata Sejmu, a tego można być raczej pewnym, wówczas posłowie będą musieli wybrać inną osobę.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Tamara Olszewska

Źródło:interia.pl/wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
20 stycznia 2021 08:26

Te pisiory, przy całej obrzydliwości, jaką prezentują, na dodatek są bezdennie głupi. Który to raz chcą przepchnąć swojego kapciowego? Drugi, trzeci? Przecież wiadomo, że senat to uwali. Więc po co jeszcze raz próbować? No, idioci. Jest jednak jedna pozytywna rzecz, której nie rozumiem, czemu opozycja nie wykorzystuje. Oni są tak boleśnie przewidywalni w swoich posunięciach, że naprawdę nie trzeba wielkiej sztuki, żeby codziennie zderzali się ze ścianą. Trzeba tylko nimi umiejętnie posterować, z już oni się sami zaorają. Przykład? Dam najprostszy. Zgłosić konstruktywne wotum nieufności i wskazać Karalucha jako kandydata na premiera. Wyobrażacie sobie zamęt, który by to spowodowało w pisie? A cały naród miałby bekę widząc, jak się banda miota.

Ryszarier
Ryszarier
20 stycznia 2021 10:19

Musieliby mieć jego zgodę, debilu.

Jantar
Jantar
20 stycznia 2021 23:27

Maćku, obawiam się, że tym razem Senat nie zdoła go uwalić. Nie na darmo akurat w przeddzień tego głosowania jeden z senatorów z koalicyjnej opozycji przeszedł do Hołowni – teraz nie obowiązuje go głosowanie zgodne z decyzją koalicji. Co oznacza, że może zagłosować albo według własnego zdania, albo według narzuconego przez Hołownię. I nie zdziwię się wcale, jak poprze na stanowisko rzecznika typa od PiS. To będzie pierwszy znak, czemu, albo raczej komu, ma służyć partia Hołowni rozbijająca opozycję sejmową i senacką.

antyuzurpator
antyuzurpator
21 stycznia 2021 08:24
Reply to  Jantar

Też tak uważam.
Zauważyłęm, że jak ktoś tu skrytykuje hołownię, to trolle na potęgę minusują, nawet bardziej niż pod krytyką pisu i kościoła. Albo to jeden troll, który ma techniczną możliwość wielokrotnego minusowania.

Predator
Predator
20 stycznia 2021 09:44

Piżdzielcy robią wszędzie przekręty, za PO wynaleźli jakieś ośmiorniczki za 8 zł, ktoś się powiesił w celi i Pan Ćwiakalski podał się od razu do dymisji, nagrali u sowy polityków PO którzy mówili prawdę, i wygrali na kłamstwie wybory. pis robi przekrety na wszystkim łącznie z pandemią, miliardy pieniędzy utopione w błocie, miliardy dla tvpis, dla rydzyka, przekręty na szczepionkach, ministerstwo spraw zagranicznych nie istnieje, milicja zamiast policji.Mało przykładów???, można by tak pisać i pisać. A naród….. dalej popiera grupę przestępczą i starego ubeka jarka który doprowadzi ten kraj do bankructwa i całkowitego upadku.
I chyba tak musi być, jak będą stali po łupiny kartofli w gigantycznych kolejkach to może wreszcie zrozumieją ale to już będzie za późno.

Zwinka
Zwinka
20 stycznia 2021 11:14

Ja mam taki, prozaiczny, przyznaję, ogląd: kolejny, wymoczkowaty osobnik typu ordojurysowego. Ehhh, gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy…

smętek
smętek
20 stycznia 2021 13:08
Reply to  Zwinka

Co tu mają do rzeczy „mężczyźni prawdziwi tacy…….gdzie te chłopy”. Pani Profesor Łętowska sprawowała urząd RPO i była fantastyczna na tym urzędzie.

Zwinka
Zwinka
21 stycznia 2021 02:11
Reply to  smętek

Przecież piszę o pisowskim zaciągu na różne stanowiska, a nie o prof. Łętowskiej. Wszyscy oni jak spod sztancy…

druh Marek
druh Marek
20 stycznia 2021 12:46

Chory na władzę, zakompleksiony ,zdegenerowany staruszek musi mieć wszystko- nawet rzecznika praw obywatelskich. To wszystko pokazuje ,że choć niewiele lat mu zostało do kresu żywota, boi się panicznie utraty wszechwładzy.

Waldemar
Waldemar
20 stycznia 2021 14:47

Przymiarki do skasowania tego urzędu. No bo po co jakiś Rzecznik, skoro rzecznikiem całego narodu jest rząd i jego premier? No i prezes, wymieniam dla porządku.

Zwinka
Zwinka
21 stycznia 2021 02:15
Reply to  Waldemar

Oczywiście. Taki osobnik tylko zniechęci Obywateli do zgłaszania spraw, bo i po co …