Wojciech Mann – Władzy wydaje się, że rządzi idiotami

Wojciech Mann - Władzy wydaje się, że rządzi idiotami

Możesz mi życzyć, żeby dobra zmiana przestała reperować to, co nie było zepsute – mówi Wojciech Mann w rozmowie z Magdą Jethon.

Magda Jethon: Jak się czułeś, kiedy Michał Nogaś żegnał się ze słuchaczami na antenie Trójki?
Wojciech Mann: Niespodziewanie dla wielu, nie czułem się jakoś straszliwie przygnębiony, ponieważ już wcześniej wiedziałem, że on to zrobi. Byłem więc na to przygotowany, ale oczywiście poczułem wzruszenie, bo coś się znowu kończy, ktoś, z kim mi się dobrze pracowało, znika.

– Przed naszą rozmową sięgnęłam do wywiadu, którego udzieliłeś Newsweekowi w marcu 2010 roku, kiedy to PiS w wyniku cichej koalicji z SLD zarządzało Trójką. Wtedy protestował niemal cały zespół oraz słuchacze, a Ty w wywiadzie powiedziałeś m. in.: „Mam uczucie, że odbywa się ideologiczny nalot dywanowy”. A teraz, jakie masz uczucie?
– Podobne. Tylko intensywność tego nalotu jest większa. Muszę jednak rozdzielić ten obszar, w którym ja funkcjonuję jako autor moich audycji od tego, co się dzieje dookoła w Trójce. Osobiście nie odczułem, przynajmniej na razie, żadnych ingerencji, nie otrzymałem instrukcji ani żadnych wskazówek, ale w Trójce ewidentnie widać stopniowe eksponowanie pewnych postaw.

– Jakich?
– Takich, że profesjonalne działanie radiowe modyfikowane jest przez myślenie typu „czy to „góra” zaakceptuje?”. Czyli, że audycja może być właściwa albo niewłaściwa. Już to kiedyś przerabialiśmy.

Wtedy byłeś oburzony, że Sobala zawiesił Jerzego Sosnowskiego. Mówiłeś, że Jerzy nie zrobił niczego nagannego, że to jest łobuzerstwo. A teraz… może zrobił coś złego, skoro go wyrzucili?
– To jest bardzo trudne porównanie, ponieważ pan Sobala rządził metodami, powiedziałbym, mało finezyjnymi. Natomiast teraz odbywa się to w białych rękawiczkach, nie ma spektakularnych wywaleń, poza Jurkiem Sosnowskim. Właściwie to są decyzje trochę jak Poncjusza Piłata, no bo przecież panowie Nogaś, Zaborski, Owsiak sami odeszli, te panie nie zostały wyrzucone, tylko przesunięte, przecież to jest tylko kosmetyczna zmiana, ten pan nadal występuje, tylko o innej godzinie itd.

– Zwolnili też Tomka Ławnickiego, a ostatnio odsunęli Anię Zaleśną i Małgosię Spór. Wiesz za co?
– Nie mogę powiedzieć tego, co słyszałem nieoficjalnie, nie jestem do tego upoważniony. Zresztą tłumaczenie, za co – jest często zakamuflowane zawiłymi paragrafami albo jakimś zwyczajnym mydleniem oczu.

– I ludzie to kupują?
– Nie. Ludzie są inteligentni wbrew pozorom. To jest typowy błąd każdej władzy, której się wydaje, że rządzi idiotami i wystarczy troszeczkę tupnąć na nich, przestraszyć i wszystko będzie cacy. Nie, to się tylko odwleka w czasie.

– W tamtym wywiadzie z 2010 roku mówiłeś, jeśli tak dalej pójdzie, to nie widzisz się w Trójce.
– Tak.

– Teraz jest gorzej, czy lepiej?
– Chyba gorzej.

– Niektórzy uważają, że w związku ze zwalnianiem kolegów, powinieneś już dawno rzucić papierami, albo zrobić coś spektakularnego. Wielu uważa, że Tobie wolno więcej, że władza się z Tobą liczy, a więc na Ciebie liczyli…
– Z pewnością są osoby, które liczą, że ja coś zrobię, są inne, które mają nadzieję, że ja coś zrobię i będzie spokój, bo wtedy zniknę z horyzontu. Moja sytuacja jest dość skomplikowana. Robię nadal swoje audycje, najlepiej, jak potrafię, bo cały czas mam, i to nie jest próba stworzenia sobie alibi, pewne poczucie odpowiedzialności wobec słuchaczy. Mam z nimi kontakt parę razy w tygodniu i ciągle słyszę: niech pan nie odchodzi, bo skończy się jeszcze jedna rzecz, którą lubimy w Trójce. Stosunkowo mało otrzymuję listów, żebym się wypisał z tego radia. A w związku z tym, że nie jestem już podlotkiem, to przeżyłem różne okresy, systemy polityczne i wiem, że dobrze jest być ze słuchaczami. Oczywiście, nie za wszelką cenę. Nie wiem, co może się jeszcze wydarzyć, ale specjalnie nie kryję się ze swoją krytyką zmian, które następują w Polsce.

– Wiem, że masz krytyczny stosunek do zmian w mediach publicznych, ale też powiedziałeś przed chwilą, że na Tobie nikt nie wywiera presji. Czyli, w jakimś sensie, władza się z Tobą liczy. Jakich użyłeś argumentów, żeby Paweł Lisicki nie występował w Twojej audycji?
– Nie postawiłem ultimatum, do takiego momentu nie doszło, przekazałem tylko bardzo, bardzo krytyczne i bardzo nasilone głosy dezaprobaty od słuchaczy.

– Czyli powiedziałeś, że to słuchacze nie chcą, żeby pan Lisicki zakłócał spokój Twojej audycji?
– Nie tylko spokój, bo moja audycja nie musi być spokojna, ale te występy pod wieloma względami są mało trójkowe i mało radiowe.

– Czyli te nowe osoby nie są po prostu trójkowe?
– Tak, to nie są trójkowe osoby.

– Co to znaczy nie trójkowe?
– Nie żądaj ode mnie definicji. To trochę tak jak z muzyką. W dobrej orkiestrze fałszującego muzyka bardziej słychać niż w tandetnej. A Trójka była całkiem dobrą orkiestrą.

– Niektórzy mają ci za złe Lisickiego, mówią, że wyczyściłeś swój ogródek, ale za to zabrudziłeś cudzy.
– To niech wyczyszczą swój.

– Ale nie mają takiej siły, z nimi się władza nie liczy.
– Bardzo przepraszam, to, co ja mam zrobić. Oczywiście, wolałbym, żeby te nie trójkowe osoby w ogóle nie występowały na antenie, żeby nie było kontrowersyjnych klubów Trójki, żeby nie było nierzetelnego pokazywania tylko jednej strony konfliktu, no, ale ta moja słynna siła, o której mówisz, najwyraźniej sięga pół godziny piątkowej. Prawdziwa moc jest jednak w zespole.

– Jak się teraz czujesz w Trójce?
– Mam ten komfort, że po pierwsze nie jestem etatowym pracownikiem Trójki. Przychodzę, żeby poprowadzić swoją audycję. Nie biorę ożywionego udziału w życiu redakcji, nie jestem członkiem żadnego kolegium, żadnego gremium, więc to mi daje po pierwsze – pewien dystans w patrzeniu, a po drugie – może mniej wiem.

– No, ale mijasz na korytarzu ludzi, widzisz, jak się zachowują, co mówią, jak się czują.
– Jeśli mnie pytasz o atmosferę i o klimat, to powiem, że jest wyraźnie atmosfera przygnębienia i zastraszenia. Oczywiście, inaczej się czuje ktoś taki, jak ja, kto ma za sobą ileś lat pracy, jakiś dorobek i nie jest całkowicie zależny od honorarium Trójkowego, a inaczej osoba, która ma kredyty, rodzinę i konieczność przyniesienia miesięcznego honorarium. No to ci ludzie zwyczajnie się boją i myślę, że po prostu każdego dnia budzą się z lekkim strachem.

– Czy obserwujesz u kolegów autocenzurę?
– Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie.

– A ty się autocenzurujesz na antenie?
– Tak, na przykład staram się nie przeklinać.

– A dlaczego miałbyś przeklinać?
– Chcesz mnie naciągnąć na dowalenie władzy? Wcześniej ci powiedziałem, że uważam słuchaczy za ludzi inteligentnych. Nie potrzebują walenia kibolskim kijem na odlew. Tego mamy teraz w mediach nadmiar. Często chwila ciszy wystarczy za komentarz.

– W ramach cenzurowania nie czytasz głośno e-maili na temat sytuacji politycznej?
– Nie czytam ani tych zachwyconych, ani tych przerażonych podnoszeniem Polski z kolan.

– Co piszą słuchacze o obecnej Trójce?
– Często zmieniają „ó” na „u”. Chciałbym, żeby właściwa ortografia jak najprędzej wróciła.

– Podtrzymują Cię na duchu?
– Głównie piszą przetrzymajcie, to się zmieni, dobra zmiana minie, wytrwajcie – to jest główny ton tych e-maili. Większość jest ciepła i właśnie wspierająca.

– Miałeś jakieś rozterki, kiedy były te wyrzucenia, myślałeś, że coś trzeba zrobić, jakoś się zachować, żeby może gdzieś pójść, coś powiedzieć, gdzieś wystąpić, jakoś zaprotestować?
– To trochę naiwne, bo oczywiście można na chwilę wystąpić i uzyskać jakiś krótkotrwały efekt i być może właśnie niektórzy liczą, że ja dokonam aktu samospalenia i przejdę do historii jako człowiek, który w ten sposób wyraził swój protest. Ja jednak dość racjonalnie podchodzę do tego i powtarzam, przeszedłem już parę okresów złych i potem przychodziły dobre i to nie jest jakiś pozytywizm z mojej strony, ale wiara, że to nie jeden mój jednostkowy gest, ale stopniowe przypominanie ludziom, co jest ważne, doprowadzi do tego, że oni sami poproszą niektórych o to, żeby sobie poszli.

– Jesteś patriotą?
– W moim rozumieniu tak. Ale nie jestem patriotą ostentacyjnym, czy z czytanek dla dzieci.

– Według Ciebie w Polsce jest teraz normalnie, czy te różne liczne protesty są uzasadnione?
– Wydaje mi się, że zaletą demokracji, o której istnieniu cały czas rządzący nas zapewniają, jest swoboda wypowiedzi. I w związku z tym zawsze będę się domagał prawa dla ludzi, którzy chcą coś powiedzieć głośno, zademonstrować swoją opinię. To nie znaczy, że mam się z każdą formą demonstracji identyfikować i zgadzać, ale powtarzam – demokracja, którą tak mielą w swoich złotoustych wypowiedziach rządzący, na tym również polega.

– Uważasz, że uzasadniona jest walka o Trybunał Konstytucyjny?
– Walka o TK jest dla mnie walką o coś tak normalnego, że nie wiem jakiego użyć obrazowego porównania. Przypomniał mi się taki żart z poprzedniego systemu, przykładający się jakoś do dzisiejszych czasów, że ogłoszono decyzję, iż przeprowadzimy w Polsce zmianę ruchu z prawostronnego na lewostronny, ale żeby nie szokować, to na początek lewą stroną puścimy tylko ciężarówki.

– Niedawno powiedziałeś „Cały czas czuję w powietrzu nieładny zapach odwetu”, a nasz były kolega Ziemiec twierdzi, że „Dobra zmiana hoduje tępych koniunkturalistów, władza woli otaczać się ludźmi niedouczonymi, ale pokornymi”, a więc hucpa, pazerność, czy odwet?
– Nie jestem pewien, czy ten cytat w pełni oddaje intencje pana Ziemca, on był różnie interpretowany, ja utrzymuję, że to jest odwet. Rodzaj zemsty na tych, którzy byli poprzednio i to zemsty w wielu przypadkach tępej i bezmyślnej.

– Kiedy byłam w Trójce, rozmawialiśmy często o programie, czy dzisiaj z dyrekcją rozmawiasz o sprawach antenowych?
– Nie bardzo. Owszem, raz czy dwa razy podczas spotkania z dyrektorem coś tam powiedziałem, ale na tym się skończyło. Bez reakcji.

– Wiem, że lubisz się wściekać z powodu różnych niedociągnięć antenowych, znam to z autopsji, czy teraz odpuszczasz?
– Mam poczucie bezradności.

– Czyli odpuszczasz?
– Wydaje mi się, że kryteria zawodowe, którymi nasiąkałem przez lata obcowania z mistrzami sztuki radiowej, zostały zepchnięte na dalszy plan przez inną słuszność, taką bardziej ideologiczną. W mojej naiwności złożyłem nawet projekt audycji, która byłaby szansą dla młodych ludzi, marzących o pracy w radiu. Chciałem z paroma doświadczonymi kolegami wysłuchiwać amatorów, pomagać im i dać szansę spróbowania swoich sił na antenie. Usłyszałem, że to „bardzo interesujący projekt” i poproszono mnie o napisanie szczegółowego scenariusza. Napisałem, ale dowiedziałem się, że to pomysł zbyt drogi, jak na możliwości stacji. Interesujące jest to, że nigdzie nie wspomniałem o budżecie ani o wynagrodzeniach. Nikt też mnie nie zapytał o kwestie finansowe. Mam więc wątpliwości co do rzetelności tej decyzji.

– Niebawem będziesz miał kolejnych nowych kolegów, czy będziesz z kimś rozmawiał w piątki o książkach?
– Z tego, co wiem ten fragment audycji będzie rejestrowany wcześniej.

– Czyli Ty dostaniesz gotową pigułkę?
– Tak.

– I nie będziesz w tym uczestniczył?
– Nie będę, nie znam tej osoby, która to po Michale przejmuje, więc trudno mi wchodzić w dialog z kimś, kogo w ogóle na oczy nie widziałem.

– Czyli nie będzie to Twoja rozmowa?
– Nie.

– Taki obcy wtręt jest zaprzeczeniem autorskości audycji, nie będziesz miał kompletnie wpływu na to, co dostaniesz, a będziesz musiał to wyemitować. Tak?
– Znowu chcesz mnie prowokować? Jestem nie tyle autorem, co gospodarzem audycji. Nie mam wpływu na serwisy, na wiadomości ekonomiczne, nie dyktuję dr Kruszewiczowi, o jakich ptakach ma opowiadać. Michał Nogaś też nie uzgadniał ze mną tytułów, które będzie omawiał. Jeżeli nowy odcinek książkowy będzie jedynie, jak mówisz „obcym wtrętem”, pewnie się do tego odniosę.

– Jak myślisz, kogo teraz wyrzucą, słyszałam o trzech kolejnych osobach, ale nie chcę wymieniać nazwisk… żeby nie zaszkodzić.
– No to wiesz więcej ode mnie. Mnie kolejne zmiany zaskakują. Widzę, że ta fala, która nie jest tsunami, bo w Trójce jest mniejsza niż gdzie indziej, jednak jest skuteczna.

– Powoli, małymi kroczkami, plasterek po plasterku…
– Tak, tak.

– Czego Ci najbardziej żal?
– Bardzo mi żal tamtej atmosfery spokoju, pogodnego robienia radia, braku zagrożeń, obaw i oglądania się, czy ktoś niepowołany słucha naszej rozmowy. To jest bardzo nieprzyjemne, ta stęchlizna w powietrzu.

– A czego Ci mogę życzyć?
– Mnie osobiście zdrowia. A jeśli chodzi o mnie jako człowieka z Trójki, to żeby się wszystko ułożyło tak, jak trzeba.

– To znaczy?
– To znaczy, żeby dobra zmiana przestała reperować to, co nie było zepsute.

Z Wojciechem Mannem rozmawiała Magda Jethon

P.S. Właśnie jedna z tych trzech osób , o które pytałam została zwolniona. Dyrekcja Trójki rozstała się z Damianem Kwiekiem.
MJ.

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

70
Dodaj komentarz

avatar
40 Comment threads
30 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
52 Comment authors
Imię znane redakcjimarekBobBob dewastatorEwa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PaWeł
PaWeł

Bardzo inteligentnie z obu stron! Pan Wojciech w przekonywujący i szczegółowy sposób przedstawił złożony kontekst swojej i nie tylko swojej ,”trujkowej” sytuacji.

Ted
Ted

Panie Wojtku, niech się Pan trzyma, bez Pana Trójka byłaby tylko dwójką.
A po burzy zawsze wychodzi słońce.

Sławomir
Sławomir

Panie Wojciechu,
trzymam kciuki i także mam nadzieję, że „dobra” pisowska zmiana spłynie tam gdzie jej miejsce.

krakus
krakus

Władzy wydaje się, że rządzi idiotami. W wielu przypadkach to racja, np. Natalia Przybysz, piosenkarka, bohaterka marszu parasolek, żona i matka dwójki dzieci, mieszkająca z mężem, wykonała aborcję bo ma za małe 65m mieszkanie.

krakus
krakus

pewnie była ofiarą braku edukacji seksualnej w szkole i nie wiedziała skąd biorą się dzieci ani nie słyszała o antykoncepcji.

Tom
Tom

Można trochę jaśniej? Bo kompletnie nie rozumiem kontekstu z tą Natalią. Co ma piernik do wiatraka? Może też jestem idiotą?

krakus
krakus

bardzo możliwe

Maciej
Maciej

tu akurat Panie Krakus przyda się kontekt, bo walisz jak ślepy kijem.

Marcin
Marcin

Wolę przebywać wśród idiotów niż chamów.

Zgredzinka
Zgredzinka

Jesteś niedoinformowany. Otóż pani Natalia zdecydowała się jak pierwsza naiwna, przyznać do dokonania aborcji w tych trudnych czasach. I to co najgorsze, z pozazdrowotnych względów. Jest to jej prywatna sprawa i taką powinna pozostać. Nie bardzo było to roztropne, tak się z nią publicznie obnosić. Szczególnie przy tak niesprzyjających atmosferze społecznej. Ale widać chciała wpisać się w opozycyjnych nurt i teraz jest na tapecie takich Misiów.

Bob
Bob

„Władzy wydaje się, że rządzi idiotami” Nie wydaje się. Rządzi idiotami.

Zwinka
Zwinka

Panie Wojtku, boleję nad moją ukochaną Trójką, ale Pana audycje, np. te z Panią Anią Gacek wywołują u mnie dawny uśmiech…Co do władzy, której, cytuję: „wydaje się, że rządzi idiotami” , to z przykrością pragnę Pana poinformować, że tej „waadzy” nic nie musi się wydawać, bo rzeczywistość pokazuje, że … ma podstawy do tego, aby tak właśnie sobie kombinować. Ludzie dzielą się bowiem na tych, co mają muzgi ( pisownia oryginalna, od której aż się roi na forach) i na tych, co mają mózgi. I to w zasadzie wyjaśnia wszystko.

mędrkowski
mędrkowski

Nie chciałbym nikogo urazić – także idiotów. Z góry przepraszam. Władzy wydaje się, że rządzi idiotami, a tym ostatnim wydaje się, że sprawują Władzę. Chociaż tych ostatnich nazwałbym inaczej , bo ją mają.

jerztom
jerztom

a co z karpiem krok po kroczku – będą na tyle bezczelni?

Gosia
Gosia

Tak! Karp z Lisickim!!! Pfu! Juz sam fakt ,że musze napisac to nazwisko powoduje,że płakac mi sie chce!!!!!

Ewa
Ewa

A moze Lisickiego w galarecie? …. i bylby spokoj.

l.george.l
l.george.l

Misio od puszczania płyt na antenie i mruczenia do mikrofonu robi z siebie autorytet, ale niezaprzeczalnym faktem jest, że pracuje dla pisowskiego medium i je firmuje.

Gosia
Gosia

Jestes nienormalny, niedoinformowany i beznadziejny !

Jerzy
Jerzy

100%, niestety !!!!!

asia
asia

o rany człowieku (?)- skąd się tacy ludzie biorą?? jakie pisowskie medium? i znowu ta żółć oczywiście .. to jest nie do wytrzymania..- to że jacyś troglodyci umysłowi próbują swoje paranoje rozlewać gdzie się da, nie czyni jeszcze ich właścicielami – to chyba publiczne radio – czyli chyba nasze ? wszystkich Polaków ? czyż nie? i to może my nie pozwólmy na do dyletanctwo umysłowe i psucie „tego co obiektywnie naprawy nie potrzebuje”..! czuwaj!

Mariet
Mariet

Pani Magdo, kolejny świetny wywiad. Należę do słuchaczy, którzy przy każdej audycji Pawła Lisickiego, wyrażają swoją dezaprobatę. Ogromna szkoda, że taki dziennikarz został „trójkowcem” .Panie Wojtku, bardzo mądre i jak zwykle inteligentne odpowiedzi. Proszę nie pozwolić „zaśmiecić swojego ogródka”. Z niecierpliwością czekam na Pana audycje z Anną Gacek. Natomiast dobór muzyki w porannych audycjach bywa iście diabelski. Nie mogę odżałować, że trójka ginie.

Zbyszek
Zbyszek

Paweł L. nie został „trójkowcem” ! On jest obcym ciałem w organizmie Trójki, a w zasadzie jednym z pasożytów tego Radia.

marta
marta

Żeby trujka była Trójką. Na powrót

Robert
Robert

W radiu państwowym mają prawo być zmiany . Po następnym rozdaniu mandatów poselskich w których wygra np „łobuzerska” zmiany także nastąpią , za osiem lat po następnych wyborach i zmianie partii rządzącej będzie tak samo KROPKA Nie wciągajcie (KODOWCY I KOLESIE) osób takich jak W.Mann w swoje rozgrywki i zostawcie Polskę w spokoju . Nikt was nie przyspawał do krzeseł i nie rozgrywajcie naszą ojczyzną po utracie swojej pracy .

Ted
Ted

@Robert, wracaj drogi trollu na niezależną, tam cie na pewno wszyscy poprą, zwłaszcza że tam działa ostra cenzura, i nie publikują wpisów odbiegających od ogólnego stylu plucia i kopania tych, którym się obecna władza nie podoba.
Wnioskuję, że ty jesteś zachwycony „dobrą zmianą”, więc nie rozumiem, co cię tutaj sprowadza.

Zwinka
Zwinka

Finalny efekt perystaltyki jelit. Fizjologiczna potrzeba, znaczy się.

Robert
Robert

Tak jak myślałem ,drogi Tedzie jesteście zlepkiem nienawiści do wszystkich którzy myślą trochę inaczej jak wy ( na marginesie nie jestem zwolennikiem żadnej partii i nigdy nie płakałem po stracie pracy , zdając maturę w latach 80 oblali mnie z propedeutyki za negowanie na lekcjach układu RWPG już wtedy walczyłem z kłamstwem ) , byłem i będę przeciwny propagowaniu czerwonego draństwa z którym wy trzymacie i nie piscie mi że biorąc udział w waszym niby marszu Niepodległości będziecie zadowoleni z mojej obecności. Kłamstwem będzie stwierdzenie że chcecie łączyć a nie dzielić , dodam że jestem rozwodnikiem i płacę alimenty .

Mirek
Mirek

Noo Robert, wspaiały życiorys. Niesamowite, jaki kozak.

Ted
Ted

„Tak jak myślałem ,drogi Tedzie jesteście zlepkiem nienawiści do wszystkich którzy myślą trochę inaczej jak wy ”
Gdzie pan widzi nienawiść w moim wpisie ?
Nienawiść to uczucie, na na każde uczucie trzeba sobie zasłużyć.

Poza tym, nie będzie mnie pan uczył patriotyzmu – jeden dziadek należał do POW, drugi, oficer WP z podwójnym krzyżem walecznych za 1920 rok, rodzina mojej mamy, jak Pawlak i Kargul zostali wypędzeni ze swojej ziemi i transportem, bydlęcymi wagonami, przewiezieni na Dolny Śląsk. Chce pan to porównywać do oblanej matury ?

wiesław
wiesław

panie Robert, rozwody to „lewacki” wynalazek, a pan się z nim obnosisz jakbyś dostał pochwałę od samego papieża. Laurka jaką żeś pan sobie wystawił jest bardzo ładna. A ponieważ sam proces rozwodu jest zjawiskiem dzielącym namawiam usilnie do powrotu na łono rodziny. I do powrotu do szkoły aby nadrobić w nowej rzeczywistości dobrej zmiany krzywdę jaką pan doznał w czasie heroicznej walki z RWPG. Matura+ się panu należy za psu buda.

TOMEK
TOMEK

Gościu (Robert). Ty nie wiesz o czym mówisz i w dodatku widać, że nie jesteś normalnym słuchaczem Trójki. Jakbyś był, to byś wiedział, że tylko w tym radiu zmiany nigdy nie wpływały na totalne zakłamanie, z czym mamy już teraz do czynienia w niektórych programach w Trójce. Trójka zawsze była wolna od bezmózgowia i bezmyślności, a teraz niestety z tym mamy do czynienia. Do Trójki wprowadzani są bezmyślni i odpowiednio odmóżdżeni „dziennikarze” wyszkoleni w jedynie słusznej uczelni dla kadr medialnych, znajdującej się w Toruniu. Zobaczysz, obecna władza jest tak bezkompromisowa, że i to radio doprowadzi do upadku finansowego (z TVP1… Czytaj więcej »

sss9
sss9

w sferze słowa i myśli jest katastrofa. właściwie nie da się już tego słuchać. wbrew pozorom „dobra zmiana” nie oszczędziła też muzyki, czego przykładem jest przeniesienie świetnych Tonów z betonu na 2 w nocy, jakby hip-hop w Polsce ciągle był niszą. zrobiło się emerycko. chwali to sobie na pewno nudziarz Baron, zakochany we własnym głosie opowiadacz najnudniejszych historyjek i fan muzyki epoki kamiennej. odkąd dostał pasmo przedpołudniowe, ja i wielu moich znajomych odpuściliśmy słuchanie stacji, chyba że akurat słychać Metza – reszta muli. pamiętam, kiedy Jethon próbowała oddać mikrofon młodym i jak alergicznie na to zareagował Baron – dziś znowu… Czytaj więcej »

robert
robert

Co to jest hip-hop?

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Panie Redaktorze,
W tej chwili już tylko audycji muzycznych prezentowanych przez redaktorów z długim trójkowym stażem da się słuchać w Trójce – jeżeli i Wy znikniecie, za Wami znikną trójkowi słuchacze, a z radia pozostanie ruina której się nie da odbudować.
Starajcie się zostać na posterunku z nadzieją na to, że w niedługim czasie zobaczymy głównego dobrozmianowego przed sądem karnym, a jego marionetki przed Trybunałem Stanu.

Elżbieta
Elżbieta

Jestem z Trójką od początku Jej istnienia. Słuchają Ją moje dzieci i dorastające wnuki.Żal.Wpełzająca śliska beznadzieja.Często rozmawiamy o tym, jak może się czuć teraz Zespół. Ale nie odchodźcie, jeśli możecie. Zostańcie w Trójce, bo mimo że już nie słucham Jej od rana do wieczora i na sam dźwięk niektórych głosów szybko wyłączam radio, to jednak mam je na stałe nastawione na Trójkę.Nie wiem, czy da się przywrócić niepowtarzalny trójkowy klimat, ale trzeba mieć nadzieję i tylko Wy możecie Ją uratować. Jasne, że nie za wszelką cenę, nikt nie może od Was tego żądać. Ale my, trójkowicze, będziemy z Wami do… Czytaj więcej »

marta
marta

Mam tak samo:)

marta
marta

Tak, to prawda. Audycje muzyczne są ostatnimi przyczółkami prawdziwej Trójki.

czerwoe łzy
czerwoe łzy

Skowrońskiego bidulki pamiętacie? ten to dopiero nie był trójkowy.
„Cały czas czuję w powietrzu nieładny zapach odwetu” o! to, to, to. wy kodziarze coś o tym wiecie.
poza tym PŁACZKU – They don’t care. Shut up. Play the record.

nierob
nierob

już to gdzieś pisałem, że przed redakcją powinniśmy jako słuchacze zapalić po zniczu. na znak, że Trójka zginęła śmiercią tragiczną. w zamachu.
p.s. chyba za słabo Trójki broniliśmy. piszący te słowa również.

Piotr
Piotr

W 2010 roku zebrałem się w sobie i napisałem list do Pana Bronisława Wildsteina, który mościł sobie gniazdko w Trójce. Miał tam swój program, polegający na tym, że rugał gości, których zaprosił do studia. Napisałem do niego, by się zastanowił, czy w Trójce jest dla niego miejsce, bo Trójka to nie jest radio polityczne. I co? I zniknął. 🙂
Tak sobie myślę, czy by nie napisać listu do Pana Posła Kaczyńskiego. 🙂

Zgredzinka
Zgredzinka

Jak jakiś pierwszy naiwny. Człowieku rozejrzyj się !!!

Marek
Marek

„Władzy wydaje się, że rządzi idiotami”, bo ta władza ocenia innych po sobie. Chyba nie potrafi inaczej, ma taki obraz świata. To widać w różnych sytuacjach, np, skąd się wzięło hasło „komuniści i złodzieje”? No spójrzmy na PiS. Oni sa przekonani, że jeżeli u nich tak jest, to wszędzie, nie mogą sobie wyobrazić żeby było inaczej.

Podobnie nagonka na takie organizacje jak WOŚP: Wyznawcy PiSu nie potrafią sobie wyobrazić, że ktoś robi coś bezinteresownie, dla Polski, dla społeczeństwa. Oni mają swój obraz człowieka, i nie uwierzą że ktoś może się aż tak różnić.

Zgredzinka
Zgredzinka

O, to to. Świetna ocena sytuacji.

Jerzy
Jerzy

P.W. Mann znów mnie nie zawiódł. Miękki kregosłupik będzie mu pomagał nadal w życiu.
Mimo iż słucham 3 od lat 70-tych i wiem ilu dobrych i mniej dobrych autorów przez nią się przewinęło, p.Mann ze swoją sieczką muzyczną nigdy nie był moją bajką. Teraz, kiedy obnaża się w tym wywiadzie pokazuje mi jasno dlaczego tak było.Zbyt wielki koniunkturalista.
A w pytaniach p.Magdy wije się jak piskorz i widać jak mu są niewygodne.
Nie chciałbym takiego kolegi w pracy.

Imię znane redakcji
Imię znane redakcji

Wije się jak piskorz? Chłopie, dlaczego chcesz Manna na siłę ubabrać w polityce? Robił radio na poziomie jak ty jeszcze do góry sikałeś. Jaki miękki kręgosłupik? Czy wy w tym kraju już całkiem na głowy upadliście? Nie ma innej drogi życiowej jak tylko być za kaczorem albo przeciw? Jak tak na to patrzę zza morza (tak tak, cham i zdrajca) to czasem wydaje mi się że rzeczywiście w tym kraju jest więcej idiotów…

magdalena
magdalena

Pani Magdo a kiedy nowa apolityczna akcja z komorowskim orłem.który może. Chcemy tej inteligencji więcej. A jak tam po wygryzieniu Skowrońskiego i twarzy Trójki Wasowskiego Grzegorza. Brak pamięci?

Maciej
Maciej

‚Władzy wydaje się, że rządzi idiotami”. To oczywiste, bo każdy sądzi po sobie.

Tomasz
Tomasz

Dla mnie to bardzo smutna rozmowa…, której nie powinno być w tonie zmian ustrojowych…bo zaczynam się czuć, w taki sposób, że komunizm wraca i się cofamy w zastraszającym szybkim tempie…, Pan Wojciech Mann jest dla mnie Idolem, od kiedy słucham trójki (lata 80) Pani Magda Jethon, była świetnym kreatorem trójki kiedy szefowała, na pewno jest potrzeba, mówić głośno o niezadowoleniu z ekipy rządzących z marionetką Pana Prezydenta w tle, ale dla pocieszenia powiem tak jak mój osobisty lekarz, „medycyna jest teraz na takim etapie zaawansowania, że wyleczymy każdy chory ustrój” a ja dodam tylko, jeszcze, że każda władza przemija….oby jak… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Niezły asekurant z tego Manna… ;)))))))))

Piotr
Piotr

Oj Pani Jethon, następnym razem proszę w tytule artykułu posłużyć się cytatem a nie parafrazą, bo to manipulacja. Oto wypowiedź W. Manna: „To jest typowy błąd każdej władzy, której się wydaje, że rządzi idiotami…”. Proszę się więcej nie dziwić,że Pani przygoda z Trójką zakończyła się lub też ją zakończono.

Lidia
Lidia

Wierzę, że wszyscy Państwo wrócicie, bo to tylko chwilowe; ale niestety, dla nas, słuchaczy, nawet rzeczy, które dzieją się na antenie, są wyraźnym sygnałem, jak podzieleni są Dziennikarze. Brakuje solidarności (choćby brak kilku podpisów w petycji przy okazji zwolnienia red. Sosnowskiego. Warto dodać, że to znane Trójkowe nazwiska), awanse, dziennikarze obecni niemal w każdej audycji, przy okazji promujący się w Telewizji Publicznej. Straszne.
Ja rozumiem, że trzeba zarobić na chleb, ale to jest Trójka, my, słuchacze, jesteśmy solidarni i tego samego oczekiwaliśmy od zespołu. Tymczasem nietrudno zauważyć, kto na tej zmianie próbuje ugrać więcej. Wstyd.

Alan
Alan

Skąd się bierze stęchlizna? Z braku wietrzenia pomieszczenia… Wydaje mi się, że jednak trochę teraz przewietrzono… Poza tym Panie Wojtku, zauważam w Pańskiej wypowiedzi element charakterystyczny dla tzw. elity, mianowicie uważa Pan, że zaletą demokracji jest swoboda wypowiedzi, ale tylko w przypadku tej umownie nazwanej elity (czyli m.in. siebie). Innym odmawiacie takiego prawa: „kontrowersyjne Kluby Trójki”, „ludzie nietrójkowi”, czy choćby Lisicki, który często gościł w TVN i tam z nim nie mieli problemów… Bardzo lubię słuchać pana audycji, nie wyobrażam sobie piątkowych poranków bez Pana, ale rozumiem również, że są pewne granice wolności niezbędne do współpracy w zespole. Mam wrażenie,… Czytaj więcej »

Artur
Artur

P. Wojtku jest pan jedną z niewielu osób dla których jeszcze słucham „trujki, mojej trujki”, ale coraz trudniej mi to przychodzi

seaman
seaman

Panie Mann! Ja wiem, że Pan robi swoje ALE w jakim jest Pan towarzystwie?????? To ma znaczenie podstawowe! Porządny człowiek nie pokazuje się w takim otoczeniu! Czy Panu nie wstyd? Kazda – myślę – stacja przyjmie Pana z „pocałowaniem ręki” a my będziemy dalej Pana słuchać 🙂

Tomek
Tomek

To się jakoś nazywało Czarnoksiążnik czy jakoś tak. Jak tylko się zaczęło – wyłączyłem radio.

anna
anna

Jak można nie mieć do tego stopnia wyobraźni, aby niszczyć doskonałe radio, które dla wielu jest źródłem wiedzy, rozrywki, społecznością myślących i czujących podobnie, rodziną zastępczą dla samotnych… Jestem z Trójką od zawsze i Trójka od zawsze jest ze mną. Od wielu, wielu lat… Ile pięknych przeżyć, ile wzruszeń jej zawdzięczam! Jest dla mnie gwarancją jakości, smaku, poziomu intelektualnego – jest REZERWATEM i OSTOJĄ KULTURY w morzu bylejakości, mierności, dziadostwa i chamstwa. Gdziekolwiek bym była, włączam Trójkę i … jestem w domu. Nie ja jedna – jest nas wielu. Dlatego PROSZĘ WAS, SŁUCHACZE TRÓJKI, TRÓJKOWA RODZINO, dajmy mocne wsparcie dziennikarzom… Czytaj więcej »

iza
iza

Czy wyborcy pisu nie widzą , że władza dyskredytuje wszystkie inteligentne, oczytane osoby na poziomie? Nagle źli są: p.Mann, p. Stuhr, p. Janda, ś.p. p. Bartoszewski,p. Wajda, P. Owsiak, p. Orłoś, p. Michnik……i wielu, wielu innych, fajnych ludzi. Czy oni się zmienili? Nie. To okolicznosci sie zmieniły. Władza boi się mądrych ludzi, bo uświadamiają tym pozostałym , mniej oświeconym, co wyprawiają ci, którzy mają służyć Polsce, żeby żyło się lepiej, bezpieczniej , dostatniej. Młodzi nie mieli okazji żyć w absurdach PRL-u, ale dziwię się tym 45 + , że głosują na pis. Powtórka z rozrywki im się marzy ?

wiesław
wiesław

Dlaczego dziwisz się Izo, że 45+ głosują na PIS?. Ukształtowali się wszak w PRL-u. Przyzwyczaili do rozdawnictwa. Brakuje im wiedzy że państwo to oni. Ich podatki, ich wybory. Wydaje im się że władza może wszystko.I chętnie zdejmą z siebie odpowiedzialność za dobro wspólne, jak za dawnym”dobrych” gomułkowskich czasów. A to że im nie udało się w świecie w którym trzeba ruszać i rękami i głową aby zapewnić sobie i rodzinie dostatek powoduje frustrację i chęć odwetu na tych którzy odnaleźli się w świecie kapitalizmu. Parafrazując znane przysłowie, można powiedzieć że PRL opuścił Polskę, ale Polska PRL- jeszcze nie. Paradne jest… Czytaj więcej »

Zgredzinka
Zgredzinka

Bardzo przenikanie i do bólu prawdziwe.

Jerzy
Jerzy

Jakoś nie widzę, by pan Mann był zły. Raczej pobytem w 3 legitymizuje nową waadzę.

Lech
Lech

Idiotom się wydaje, że nadal rządzą pełowcy

Zbigniew
Zbigniew

Panie Wojtku od 45 lat słucham trójki i ceniłem Pana za niezależność i że nigdy Pan nie wdawał się w polityczne połajanki. A teraz gada Pan głupoty swojej byłej szefowej która jak widać była bardzo niezależna a firmuje środowisko KOD które obudziło się dopiero jak PiS „zabrał” im demokrację.

jerzy
jerzy

Chodzi mi o tradycyjną piosenkę Programu Trzeciego P R komponowaną na nowo co rok na Święta B N. Nie wiem czy w ramach dobrych zmian ta trzecioerpowska tradycja nie zostanie usunięta w ślad za tymi licznymi redaktorami, którzy ją wykonywali. Póki co – moja wersja AD 2016: Świątek, piątek już od rana Się posuwa Dobra Zmiana Krok po kroczku, Krok po kroku Mam pytanie – czy w tym roku Rzucą karpia? Rzucą Karpia? Karp wiadomo głosu nie ma A decyzją Suwerena Trójka coraz bardziej niema (…) (………) nie ma – Siema! Jeszcze się tam który rzuca? Czy ma skrzela a… Czytaj więcej »

Andrzej
Andrzej

Zostaje słuchanie audycji muzycznych, a na pozostałych włączanie muzyki z płyt/mp3, a już ideałem byłyby archiwalne z YouTube

krakus
krakus

Jestem od blisko 40 lat sluchaczem trojki, coz, jest to radio publiczne i ciesze sie, ze obecnie nie przedstawia juz tylko jednego punktu widzenia (choc coz wciaz daleko do obiektywizmu i rzeczowego przedstawienia faktow, bez stronniczych komentarzy, oczywiscie daleko im do TVN, czy wiborczej). Coz szanuje pana Wojciecha jezeli chodzi o wiedze z zakresu szeroko pojetej kultury, jednak Jego wiedza polityczna i obiektywizm w tej kwestii coz obarczona jest miejscem w ktorym siedzial i siedzi…

Kevin
Kevin

Myślałem, że Mann jest mądrzejszy. A on tak się „zakodził”, że aż szkoda 🙁

TOMEK
TOMEK

Panie Wojtku i pani Magdo, cieszę się, że mój e-mail odnośnie amatorki, jaką usłyszałem w programie prowadzonym przez Lisickiego, był jednym z tych, który się przyczynił do niepuszczania tego gościa w programie, szkoda, że tylko w piątkowym. Muszę Wam powiedzieć, że niestety coraz częściej (podobnie jak w 2007 roku) zdarza mi się przełączać Trójkę na inne programy, w których programy są mniej pisowskie. Ta propaganda jest po prostu nie do wytrzymania. Jedynki i dwójki już nie oglądam całkowicie, bo nie da się tego oglądać. Najgorsze jest to, że im o to właśnie chodzi. Żeby Ci na których nie mają wpływu,… Czytaj więcej »

Tomasz
Tomasz

To, że władza traktuje swoich poddanych jako idiotów to nic nowego. Każda władza tak robi. W demokracji zdumiewa tylko, że rządzący sami kiedyś byli tym głosującym ludem. Niektórzy tylko bardziej dbają o pozory. W Trójce byli i ciągle są obecni dziennikarze, którzy nie dawali się wikłać w bieżące gierki polityczne. Pamiętam audycję Jurka Sosnowskiego zrobioną przed wyborami w czasie medialnej nagonki na PiS w której mówiono o rzetelności dziennikarskiej i o tym jak powszechnie stosowana jest przez kolegów z branży manipulacja. Świetny program zrobiony w czasie kiedy wszystkie główne media kontrolowała PO i bardzo pod prąd. Zwolnienie Jurka było dla… Czytaj więcej »

Bob dewastator
Bob dewastator

Władza rządzi pospolitakami.

marek
marek

Pan Mann, kręci, mota, kluczy, konfabuluje, bajeruje, debatuje, gwiazdorzy i podobnie jak władza, uważa, że słuchacze Trójki to idioci.