„Z powodu zaniedbań Antoniego Macierewicza wzrosły wydatki na czartery samolotów LOT wykorzystywanych przez VIP-ów”

Ja, Antoni Macierewicz przepraszam Tuska, Sikorskiego i Siemoniaka...czy kiedykolwiek doczekamy się tych słów?

„Najwyższa Izba Kontroli oszacowała, że z budżetu MON poniesiono dodatkowe koszty na czarter samolotów w 2018 r. w kwocie ok. 50,1 mln zł i oceniła poniesienie dodatkowych kosztów z tego tytułu jako „nieuzasadniony wydatek”.  Sprawa dotyczy zaniedbań, kiedy szefem MON był Antoni Maciarewicz. Wówczas na skutek opóźnienia w podpisaniu umów znacznie wzrosły wydatki na czarter samolotów typu Embrayer od PLL LOT w celu przewozu najważniejszych osób w państwie.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem umowy na czarter podpisywane są w oparciu o decyzje ministra MON. Jak wynika z kontroli NIK Kancelarie: Prezydenta i Premiera RP oraz Sejmu i Senatu zobowiązane były do zrefinansowania 25% przeznaczonej na ten cel kwoty z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Usługa przewozu czarterowego była realizowana przez dwa samoloty, a obsługę finansową umów prowadziła 1 Baza Lotnictwa Transportowego.

NIK ustalił, że wartość (netto) czarteru na 2018 r. wynosiła 85,9 mln zł i była wyższa o 240,4 proc. od średniorocznej wartości netto czarteru w latach 2014–2017 (wynoszącej 35,7 mln zł – gdy łącznie wartość czarteru w latach 2014–2017 wyniosła 142,8 mln zł).”

Jak tłumaczy Szef Inspektoratu Uzbrojenia wzrost wydatków spowodowany został zbyt późnym podjęciem decyzji przez szefa MON o podpisaniu umowy na czarter samolotów na kolejne lata. W związku z tym PLL LOT SA skierował wydzielone dotąd samoloty do obsługi komercyjnej.

 

Potrzeba ponownego zabezpieczenia transportu dla VIP spowodowała konieczność wyłączenia przez Wykonawcę tych dwóch samolotów z siatki połączeń, a w to miejsce „pozyskania” dwóch dodatkowych samolotów z rynku. Z uwagi na terminy, PLL LOT S.A. wyleasingował (…) dwa samoloty (…). PLL LOT S.A. (…) wskazał, iż ponosi znacząco zwiększone koszty (…) leasingu, co było konieczne ze względu na zobowiązanie do pilnego zapewnienia w 2018 r. dostępności dwóch samolotów w ramach czarteru dla VIP” – można m.in. przeczytać w raporcie NIK. Wszystko to wpłynęło na wzrost kosztów, które obciążyły resort MON, gdy na jego czele stał Antoni Macierewicz.

Kontrola NIK wykazała, że wydatki poniesione przez 1 Bazę Lotnictwa Transportowego na wykonanie finansowe dwóch umów (na lata 2014–2017 oraz 2018 r.) wyniosły ogółem – 242,4 mln zł brutto, z tego opłata stała – 203,7 mln zł, (84,1 proc. ogólnej wartości brutto umów) i opłata zmienna – 38,6 mln zł czyli 15,9 proc. To oznacza, że zawyżyły wykonanie wydatków obronnych w latach 2014–2018.”

wb

Źródło: rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Rafał PPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

No i co? No i nic. Przecież im się należało. A policzył ktoś, ile kosztowało wożenie tak zwanych VIPów wojskowymi Casami?

Rafał P
Rafał P

Tak dla przypomnienia: rzeczony Antoni jest z wykształcenia historykiem i zajmował się historią Ameryki Łacińskiej. Warto również przypomnieć, że przed wyborami w 2011 jacyś jajcarze stworzyli fikcyjną organizację „Stowarzyszenie Obrońców Monte Cassino” i powysyłali do kandydatów na posłów listy z zapytaniem, czy dany kandydat zgadza się, żeby ta „organizacja” poparła go w wyborach. Otóż Macierewicz był jednym z wielu, którzy ucieszyli się z takiego poparcia. Antoni Macierewicz, historyk: Bardzo się cieszę, oczywiście się zgadzam i dziękuję za poparcie oraz zaufanie. Taką inicjatywę oczywiście aprobuję i nie mam nic przeciwko temu. Jeśli Antek jest tak kompetentny w historii, to jakie mogą… Czytaj więcej »