Zalewska zapędzona w kozi róg

RPO żąda wyjaśnień od Zalewskiej w sprawie wyproszenia przez nią dziennikarzy TVN24

Nawet koledzy z rządu krytykują pomysły minister edukacji.

Powoli dobiegają końca konsultacje nowego prawa oświatowego. Jak wiadomo, od 1 września 2017 r. mają zostać zlikwidowane gimnazja (Zalewska nazywa to „wygaszaniem”). W zamian będzie ośmioletnia podstawówka oraz czteroletnie liceum, pięcioletnie technikum lub dwustopniowa szkoła branżowa (dawne zawodówki). Zalewska zapowiada, że prawo oświatowe przejdzie przez Sejm w tym roku. Jeśli tak się nie stanie, samorządy nie zdążą stworzyć sieci nowych szkół – gimnazja trzeba przekształcić w podstawówki lub szkoły ponadpodstawowe. Muszą zdecydować, co z budynkami, w których żadnej nowej szkoły już nie będzie itp.

Reformę krytykują rodzice, nauczyciele i samorządowcy. Okazuje się jednak, że nie tylko. Likwidacją gimnazjów zaskoczone wydaje się być Ministerstwo Obrony Narodowej. Wiceminister Bartosz Kownacki uważa, że to obniży „minimalne wymagania kwalifikacyjne dla osób chcących zostać zawodowymi żołnierzami w korpusie szeregowych zawodowych”. Do tej pory szeregowiec zawodowy miał za sobą dziewięć lat nauki (sześć w podstawówce i trzy w gimnazjum). Wiceminister Kownacki napisał: „Współczesne wyzwania stojące przed Siłami Zbrojnymi, szczególnie w zakresie modernizacji technicznej armii, wyznaczają odmienny od zaproponowanego w projekcie, kierunek prowadzenia polityki kadrowej w resorcie obrony narodowej w zakresie poziomu wykształcenia żołnierzy zawodowych, którym jest podnoszenie, a nie obniżanie kwalifikacji”.

Z kolei minister nauki Jarosław Gowin ostrzega, że w wyniku reformy Zalewskiej będziemy mieli dwie różne matury. Gowin krytykuje specjalne egzaminy dojrzałości dla uczniów branżówek. – „To rodzi obawy o tworzenie gorszego rodzaju matury” – napisał. Według projektu Zalewskiej branżowa matura nie pozwoli rozpocząć studiów magisterskich.
Likwidacja gimnazjów wywoła największe zawirowanie w samorządach. Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zauważył, że MEN w ogóle nie przewidział, czy budżety gmin reformę wytrzymają. Zalewska mówi, że reforma jest „policzona”, ale konkretnych kwot nie podaje.

Zagrożone może być unijne finansowanie. Ministerstwo Rozwoju twierdzi, że MEN musi uzupełnić przepisy tak, by zagwarantować ciągłość projektów unijnych, które od wielu lat prowadzone są przez tysiące szkół w Polsce za miliony euro.

Ale największy problem Anna Zalewska może mieć z zastrzeżeniami Rządowego Centrum Legislacji. Wiceprezes RCL Robert Brochocki uważa, że projekt reformy edukacji jest zbyt ogólny i dodaje, że zgłoszone przez RCL do tej pory uwagi „mają jedynie charakter zasadniczy i nie wyczerpują wszystkich zastrzeżeń, jakie budzą te projekty”.
(Źródło: wyborcza.pl)

bt

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
RebeliancikElżbietamartarafZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Najważniejsze, że pani minister jest z siebie zadowolona. No i zęby ma śliczne, może trochę za bardzo pod linijkę, ale nie żebym się czepiała.

Karolinka
Karolinka

Zęby zrobione na zamówienie, przecież to widać że, sztuczną szczękę eksponuje przy każdej okazji, nawet gdy się nieumiejętnie tłumaczy

Zwinka
Zwinka

Dlatego o tej linijce napomknęłam. „Trójki” ( kły) u naczelnych trochę się jednak wyróżniają…

Andrzej
Andrzej

Kochani :nauczyciele, rodzice, samorządowcy! Dlaczego tak anemicznie włączcie się w wir merytorycznych dyskusji? Szermowanie słowem „zamęt” to trochę za mało.

Sławomir
Sławomir

Wymaganie bycia ministrem edukacji od osoby o kompetencjach nauczyciela języka polskiego gimnazjum musiało się skończyć taką sama kompromitacją jak w przypadku Szydło.

Ares
Ares

Czy ktoś z szanownych dziennikarstwa zada wreszcie pytanie tej Pani jaki jest cel tej zmiany i jakich celów nie osiągnęły gimnazja, że zdecydowano się na tak kosztowne zamieszanie ?

Zwinka
Zwinka

A odpowie ? Znaczy, z sensem ? „Dobrozmieńcy” rozstawili się w tyralierę i koszą jak leci, byle było na odwyrtkę od PEŁO…a czy to dobrze, czy źle, nikogo nie obchodzi.

raf
raf

Nigdy dość okazji, żeby przypomnieć – Zalewska jest bezczelna, arogancka i mądra inaczej, W dodatku intonacja jej wypowiedzi wyraźnie wskazuje na niedoleczony kompleks pochodzenia z dołów społecznych. Dyzma w spódnicy.

marta
marta

No! I palec najpierw przyłożony do nosa, a potem z triumfem wzniesiony do góry.

Elżbieta
Elżbieta

Ta ordynarna kobieta ma wszystko przygotowane i przedstawi. Ciekawa jestem, kto miałby uczyć przedmiotów zawodowych w zawodówkach i technikach. Jej się wydaje, że nauczyciel gimnazjum przejdzie do technikum mechanicznego i będzie uczył obróbki cyfrowej elementów czegoś tam. Rząd PiS jest emanacją głupoty swoich wyborców a my, pozostali, pozwalamy im szarogęsić się.

Rebeliancik
Rebeliancik

Niestety pisiaci to mądrzy inaczej, Mam wrażenie, że Zalewska w czołówce.