Zastępca Ziobry Bogdan Święczkowski wydał kolejne kuriozalne polecenie prokuratorom

Miecz Święczkowskiego, czyli o patencie na premiera

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski wydał kolejne bulwersujące polecenie podległym sobie prokuratorom w całym kraju. Wcześniej pisaliśmy, że „Zastępca Ziobry nakazał prokuratorom składać donosy na niepokornych sędziów?”.

 

W ujawnionym przez „Gazetę Wyborczą” piśmie Święczkowski polecił, aby wszyscy śledczy omijali zwyczajową drogę korespondencji z Sądem Najwyższym, a konkretnie dotyczy to Izby Dyscyplinarnej. Przypomnijmy, że jej legalność zakwestionował i unijny Trybunał Sprawiedliwości, i właśnie Sąd Najwyższy.

Prokuratorzy mają więc – w myśl najnowszego polecenia – wnioski o uchylenie immunitetu (np. sędziom, prokuratorom) i inne pisma w sprawach toczących się przed Izbą Dyscyplinarną SN kierować „bezpośrednio do Sekretariatu Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej. Wnioski te nie powinny być składane w Punkcie Obsługi Interesantów (Biurze Podawczym)”.

 

Polecenie zastępcy Ziobry nie zawiera żadnej podstawy prawnej. Święczkowski napisał jedynie, że kieruje nim „konieczność zapewnienia sprawnego biegu postępowań”. Według rozmówców „GW”, ten dokument jest dowodem na desperacką próbę ratowania Izby Dyscyplinarnej, która według orzeczenia SN z 5 grudnia nie jest już sądem. Pisma do niej adresowane powinny trafiać do innych właściwych Izb.

„Prokurator krajowy broni statusu Izby Dyscyplinarnej, która w połowie złożona jest z prokuratorów, byłych podwładnych Bogdana Święczkowskiego i Zbigniewa Ziobry. Potwierdza tym samym związek sędziów Izby Dyscyplinarnej z władzą wykonawczą, co stanowi jeden z argumentów dyskwalifikujących ją jako niezawisły sąd” – skomentował w rozmowie z „GW” Krzysztof Parchimowicz, prezes stowarzyszenia Lex Super Omnia.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
diagnostaAleksanderdarooJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Doliński
Jacek Doliński

Ziobro, jako bezpośredni przełożony Święczkowskiego, nie uniknie odpowiedzialności.

daroo
daroo

Jak długo jeszcze potrwa ten cyrk bo inaczej nazwać się tego nie da ?

diagnosta
diagnosta

Do czasu kiedy opozycja się uaktywni i zacznie działać zamiast tylko narzekać, oburzać się i bić przysłowiową pianę. Ale to już nie za PO et consortes

Aleksander
Aleksander

Pogarda,ludzie niszczący państwo zasługują jedynie na pogardę i w stosownym czasie na celę.