„12 największych miast mówi stop deformie edukacji”

Wśród najbardziej opozycyjnych miast

„W imieniu Unii Metropolii Polskich apelujemy do rządu o zaprzestanie niszczenia polskiej edukacji i o wielopłaszczyznowy dialog z samorządami na temat przyszłości polskiej oświaty. Niestety ubolewamy nad tym, ale do tej pory mamy do czynienia tylko z monologiem minister Zalewskiej, a nie z prawdziwą rozmową na temat wszystkich wyzwań, które przed nami stoją. Pan premier ma czelność mówić, że to samorządy nie dopłacają do edukacji, a jest dokładnie na odwrót. W przypadku m.st. Warszawy wydatki na edukację to prawie 4,5 mld zł, z czego z rządu dostajemy niecałe 2 mld zł” – powiedział prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski nie wykluczył, że samorządowcy złożą wobec Skarbu Państwa pozew zbiorowy o niedoszacowanie skutków reformy edukacji.  – „Bardzo poważnie bierzemy pod uwagę tego typu rozwiązanie” – mówił.

Według prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, subwencja oświatowa, którą samorządy otrzymują z budżetu państwa, jest „dalece niewystarczająca”. – „Można powiedzieć, że gdyby miasta, samorządy, nie wykładały własnych środków, odejmowanych z remontów i z innych zadań bieżących, to mielibyśmy katastrofalną zapaść finansową w oświacie”. Dodał, że w Lublinie wydatki miasta na oświatę w ciągu ostatnich 3 lat podwoiły się.

Wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela odniósł się do słów ministra Marka Suskiego, który porównał pensje posłów i nauczycieli. Szefowi gabinetu politycznego premiera wyszło, że między tymi wynagrodzeniami jest niewielka różnica. Trela pokazał tzw. pasek nauczyciela z jednej z łódzkich szkół, z którego wynika, że jego wynagrodzenie to 2 tys. zł. netto wraz z dodatkami motywacyjnym i stażowym.

Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich przedstawili wspólne stanowisko. – „Subwencja oświatowa nie pokrywa nawet podstawowych kosztów funkcjonowania szkół, a w większości samorządów nie wystarcza na wynagrodzenia i pochodne dla pracowników sektora oświaty. Najwyższy czas podjąć niezbędne decyzje na szczeblu rządowym” – stwierdzili prezydenci Białegostoku, Lublina, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańska i Krakowa.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
19 marca 2019 19:54

Zaczyna się „obywatelskie nieposłuszeństwo” na skalę ogólnopolską.

Obserwator
Obserwator
19 marca 2019 22:15

I dlatego należy ich wspierać na wszelkie możliwe sposoby!

Grzegorz
Grzegorz
19 marca 2019 21:14

Nie ma na co czekać , trzeba składać ten pozew.

Jabis
Jabis
20 marca 2019 05:52

Dobry test czy potrzebne są partie. Wodzowskie partie. Ciekawe, co WODZUSIE na to?

Anda
Anda
20 marca 2019 07:07

Niestety próby porozumiewania się z Zalewską przypominają rozmowy z betonowym klockiem.