12 tysięcy mandatu za jazdę na rowerze. *Nie dotyczy senatora Jackowskiego

Nagrody pieniężne dla policjantów za walkę z koronawirusem. Zbieżność z terminem wyborów przypadkowa?

Walka z koronawirusem (COVID-19) prowadzi do naprawdę kuriozalnych sytuacji. Rowerzysta za jazdę po krakowskim bulwarze otrzymał od policji mandat w wysokości 12 tys. złotych; kierowca AudiQ7, który poruszał się z prędkością ponad 230 km/h natomiast zaledwie… 500 zł. Gdzie tu sprawiedliwość?

 

Żadnej sprawiedliwości nie ma i w państwie PiS-owskim nie będzie.

Do kuriozalnych i wysokich mandatów odniósł się dr Piotr Kładoczny, aktywista Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak pierwszy raz usłyszałem o tych wysokich karach, myślałem, że to jakiś fake news. Tak brutalne wymuszanie posłuchu budzi mój sprzeciw. Jeśli stosowany jest tryb administracyjny, to jesteśmy skazani na łaskę i humory policjanta oraz urzędnika. Bo może być tak, że tego dnia upominają już trzynastą osobę i pomyślą: – mam już dość, temu to już dołożę –” – powiedział w rozmowie z wp.pl naukowiec.

 

Być może to właśnie „humory” funkcjonariuszy zdecydowały o tym, że rowerzysta otrzymał 12 tys. zł kary (!) – nie ma od niej odwołania i trzeba ją opłacić w ciągu zaledwie siedmiu dni. Co ciekawe, podobnego mandatu nikt nie przyznał senatorowi PiS Janowi Marii Jackowskiemu. Polityk beztrosko poruszał się na rowerze po drodze otoczonej lasem w miejscowości Białogóry (woj. pomorskie).

Sprawę opisał fakt.pl. „Zapytaliśmy Jackowskiego, dlaczego nie słucha zaleceń ministra zdrowia. Bezczelnie odpowiedział: – A skąd wiadomo, że to ja? Stąd, panie senatorze, że to po prostu widać na zdjęciach! Gdyby zwykły obywatel natknął się w podobnej sytuacji na policyjny patrol, musiałby się gęsto tłumaczyć. Być może dostałby też wysoki mandat. Tymczasem senator ma immunitet, a to sprawia, że jest właściwie bezkarny” – napisali dziennikarze.

Co zrobić, jeśli w naszym odczuciu zostajemy potraktowani zbyt restrykcyjnie?

W sytuacji, w której są wątpliwości co do zasadności mandatu, nie należy go przyjmować. Sprawę rozstrzygnie wówczas sąd, który dostosuje wysokość kary do wagi wykroczenia. Tu przynajmniej możemy próbować się wytłumaczyć” – uważa przywołany wcześniej wykładowca UW.

Jeszcze gorzej sprawa wygląda z karami nałożonymi przez inspekcję sanitarną. Trzeba ją zapłacić; zażalenie do sądu administracyjnego złożyć można dopiero… po jej wcześniejszym uiszczeniu. Kolosalne kary sanepid nałożył już m.in. mężczyźnie, który pił w parku alkohol oraz kobietom, które przesiadywały na publicznej ławce. Wspomniana trójka osób dostała kary o wysokości 10 tys. zł.

To sposób władz na straszenie nas represjami i na ominięcie ścieżki odwołania w sądzie. Wątpię, czy jakikolwiek sąd orzekłby grzywnę 12 tys. zł za jazdę na rowerze albo 10 tys. za spacer w parku” – uważa dr Kładoczny.

/nt/

Źródła: onet.pl, wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
GrzegorzBartGooolWeronikaCzonek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Co on z tą Białogórą? Zdaje się, że to tam na plaży przyłapali go paparazzi na golasa. Ale ok, niech złapie koronasyfa. Tu żaden immunitet nic nie pomoże.

Czonek
Czonek

piszecie bzdury, wprowadzacie społeczeństwo w błąd, to nie prawda, że zażalenie do sądu administracyjnego można złożyć dopiero po opłaceniu kary. Mało tego, zażalenie do sądu administracyjnego można złożyć wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonalności decyzji, którą żalimy i ktrą nałozono na nas karę.

Weronika
Weronika

Zdziwieni ? NOWE ELITY SA NIE TYLKLNE zreszta w Polsce od 5 lat sa 2 rodzaje prawa i sprawiedliwosci

Goool
Goool

Dziś, w drodze do pracy, zatrzymała mnie policja. Jechałem rowerem. Oczywiście puszczono mnie dalej. A te głąby mówią o wyborach…

Bart
Bart

Uważam, że w świetle niegdysiejszych wyczynów Jackowskiego na plaży powinniśmy się cieszyć, że nie jechał na golasa.

Grzegorz
Grzegorz

PiS to PANISKA i SŁUZBA …oni ,,moga ,, wiecej