1,5 mld zł na ratowanie firmy, która dla Morawieckiego jest „perłą w koronie polskiej gospodarki”

1,5 mld zł na ratowanie firmy, która dla Morawieckiego jest "perłą w koronie polskiej gospodarki"

– „Decyzja o dofinansowaniu Pesy zapadła na najwyższym szczeblu politycznym. Polecenie jest takie, że mamy się po prostu złożyć i nie pytać, czy to ma sens. Sprzeciw jest traktowany jak sabotowanie planu premiera” – powiedział „GW” urzędnik jednego z trzech państwowych banków. Chodzi o udzielenie 1,5 mld zł kredytu bydgoskiej firmie produkującej oraz remontującej pociągi, tramwaje i lokomotywy.

Pesa to dla Mateusza Morawieckiego to „perła w koronie polskiej gospodarki” i jedna z wizytówek jego sławetnego planu. Projekt jej ratowania nadzoruje utworzony w 2016 r. przez pisowski rząd Polski Fundusz Rozwoju. Jego wiceprezes Marcin Piasecki naciska na banki PKO BP, Pekao SA, BGK oraz PZU na „jak najszybsze uzgodnienie warunków” rozpoczęcia restrukturyzacji Pesy.

Tylko problem polega na tym, że Pesa jest już pogrążona w długach. Ma np. problemy z realizacją umowy z niemiecką koleją. Mowa o tym w mailu Pekao SA do PFR, do którego dotarła „GW”. – „W ocenie Pekao aktualna propozycja restrukturyzacyjna nie zapewnia wyeliminowania ryzyk kontraktu [Pesy] z Deutsche Bahn, których implikacje finansowe i odszkodowawcze mogą doprowadzić do upadłości PESA”. Jak sugeruje „GW” może to oznaczać, że Pesa utraciła zdolność kredytową. Przyznanie jej w tej sytuacji kolejnych pieniędzy może być złamaniem prawa.

„Samorządy i państwo zapłaciły za pociągi i tramwaje, a teraz z pieniędzy podatnika płacimy jeszcze raz za ratowanie Pesy. Nasuwa się pytanie, czy nie mamy do czynienia z prywatyzacją zysków, a uspołecznianiem kosztów” – skomentował w rozmowie z „GW” Michał Beim, ekspert transportowy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W PRL „cały naród budował swoją stolicę”, a teraz w państwie PiS cały naród musi ratować Pesę.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JACENTYsmętekMariaObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Obserwator

I dlatego na wszelki wypadek należy trzymać swoje oszczędności poza polskimi bankami podległymi naciskom (nie)rządowym.

Maria
Maria

A to nie wiedzieliście, że PRL wróciła i takie hasła „cały naród …..” będą na porządku dziennym. Nie jedna spółka zarządzana przez kolejnego misiaczka padnie i trzeba będzie robić zrzutę.

O wstyd wam panowie PiSiacy za naszą …..

smętek
smętek

Ciekawe kto następny w kolejce po nasze pieniądze? Był czas kiedy PESA radziła sobie nieźle. Przyszły misiewicze i mamy bankruta. Gdybyśmy nie musieli ciągnąć ich z tej zapaści można by śmiać się.

JACENTY
JACENTY

I to mnie boli, naprawdę. Prowadzę działalność w Niemczech widzę co można osiągnąć, jak się po prostu pracuje. Jestem Poznaniakiem – nigdy nie wybaczę popłuczynom po Solidarności – klęski Cegielskiego, a już zupełnie niepojęte – całkowita indolencja w jakiejkolwiek innowacyjności, poza dojściami do koryta. Przykład nie wymagający wiele – susza zagraża naszej strefie klimatycznej, tu gdzie mieszkam w Niemczech – po prostu przeprowadza się nowe prace irygacyjne i wszystkie zmierzające do zatrzymania wody w glebie, a w Polsce- nie chcę krakać – ale coś mi się zdaje będziemy mieli klęskę suszy. O Pesach, Produkcji Aut, Statków, Niebieskich LASERACH, Czymkolwiek Mogącym… Czytaj więcej »