20 lat po zamachu na World Trade Center: Ameryka odrobiła lekcję

20 lat po zamachu na World Trade Center: Ameryka odrobiła lekcję

20 lat temu samoloty uderzyły w wieże World Trade Center i Pentagon. Podobne zamachy wciąż są możliwe, ale – mówi były szef Agencji Wywiadu Grzegorz Małecki – służby odrobiły tamtą lekcję.

Z Grzegorzem Małecki rozmawia Krzysztof Zasada z RMF FM. Data 11.09. 2001 jest cezurą, która zmieniła świat i politykę globalną. Po pierwsze tamte wydarzenia zwiększyły naszą tolerancję na ograniczenie naszej wolności w zamian za bezpieczeństwo. Potem mnóstwo wydarzeń na świecie jak inwazja na Afganistan czy Irak było konsekwencją tamtego zamachu. Nawet obecne wycofanie się Amerykanów z Afganistanu. Skutki tamtego zamachu odczuwamy do dziś.

 

W tej chwili priorytetem dla służb wywiadowczych jest terroryzm islamski. Zmieniły się natomiast metodologie wywiadu na bardziej ofensywne i agresywne. Mowa tu nie tylko o wzmocnionych technikach przesłuchań, ale przede wszystkim większym zaangażowaniu technologii cyfrowej. Chodzi bardziej o masowe pozyskiwanie i przetwarzanie danych cyfrowych i telekomunikacyjnych. Wszystko oczywiście pod pretekstem zwalczania terroryzmu, ale te działania wykorzystywane są także do prac wywiadowczych o innym charakterze.

Poczucie zagrożenia terroryzmem zwłaszcza zachodnich społeczeństw spowodowało, że wzrosła tolerancja dla stosowania przez państwo różnego rodzaju środków przymusu, które dotychczas były niewyobrażalne”. Poza skutkami związanymi z technikami wywiadowczymi, zwiększyły się ograniczenia w poruszaniu się samolotami. Ludzie to zaakceptowali, uznając, że to jest cena bezpieczeństwa. Wiąże się z tym także zmniejszenie anonimowości.

 

Mimo zaangażowania w wiele konfliktów, USA jest dzisiaj silniejsze w wielu dziedzinach. Amerykanie są lepiej przygotowani do zwalczania wielu zagrożeń współczesnego świata, mają lepszy potencjał i zdolności aparatu państwa. „W wyniku prac komisji, która badała błędy i źródła niewykrycia zagrożenia zamachami z 2001 roku, doszło do reformy systemu, powstał nowy urząd Dyrektora Narodowego Wywiadu. Wprowadzono…zmiany w zakresie technologii cyfrowych, udoskonalone również w sferze cyberbezpieczeństwa”.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Oczywiście nadal mogą nam grozić zamachy, ale przeprowadzone w inny sposób. Tamten był całkowicie nieprofesjonalny i amatorski. Dzisiaj nie tylko wywiad, ale i terroryści odrobili tamtą lekcję. Talibowie w tej chwili sprawnie operują cyfrową technologią. Prawdopodobieństwo, by takie zamachy jak tamte udały się dziś, jest niewielkie.

Jednym ze skutków zamachu jest także obalenie tezy Francisa Fukuyamy, że historia się już skończyła.

/ep/

Źródło: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nayabuck
Nayabuck
12 września 2021 13:40

Największą szkodą jaką wyrządziły zamachy z 11 września to szkody wyrządzone wolności w krajach demokratycznych i przesunięcie ich ustrojów w stronę totalitarną. Mały kroczek, ale krok za krokiem i kiedyś może się okazać, że nasze wnuki obudzą się w niezłym szambie. 1984 Orwella mi się przypomina

antyuzurpator
antyuzurpator
13 września 2021 11:09

Nasze wnuki, jeśli nic się nie zmieni, obudzą się w takim szambie, ale zamachy w USA z pewnością nie mają na to wpływu, tylko to, co rządzący robią w państwie pis od jesieni 2015 r.