23 maja unijny Trybunał Sprawiedliwości wyda opinię w sprawie nowej KRS

KRS „uniewinnia” hejterów z MS, bo brakuje jej źródeł. A Ziobro po cichu kasuje zespół od dyscyplinarek sędziów

Trybunał Sprawiedliwości UE poinformował, że opinia rzecznika generalnego w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego, dotyczących między innymi zdolności nowej KRS do stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, zostanie wydana 23 maja. W Luksemburgu odbyło się dziś wysłuchanie obu stron w tej sprawie.

– „Wybór nowego KRS, w pełni zależnego od organów politycznych, budzi wątpliwości co do niezależności wybranych przez niego sędziów. Narusza trójpodział władzy” – powiedziała podczas rozprawy Sylwia Gregorczyk-Abram. Prawniczka reprezentuje sędziów negatywnie zaopiniowanych przez nową Izbę Dyscyplinarną SN, do których sędziów wybrała nowa KRS. Gregorczyk-Abram dodała, że takie regulacje naruszają unijne traktaty i Kartę Praw Podstawowych.

Michał Wawrykiewicz, drugi z pełnomocników, mówił, że sędziowie, którzy nie popierają władzy, są w Polsce represjonowani. – „Sytuacja związana z represjami wobec sędziów, wobec prokuratorów w Polsce jest bardzo poważna, powstał Komitet Obrony Sprawiedliwości na wzór KOR, który powstał w 1976 roku, aby bronić represjonowanych robotników przed represjami władzy komunistycznej. Komitet broni prześladowanych sędziów i prześladowanych prokuratorów” – powiedział podczas rozprawy Wawrykiewicz. Podawał przykłady postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów Igora Tulei czy Waldemara Żurka. – „Represjom podlegają ci sędziowie i prokuratorzy, którzy odważnie i śmiało wypowiadają się na temat praworządności, konstytucyjności i niezależności sądownictwa. Represje są stosowane za noszenie koszulki z napisem „Konstytucja” czy wpisy na Twitterze” – podkreślił Wawrykiewicz.

Pełnomocnik Prokuratura Generalnego Zbigniewa Ziobry Tomasz Szafrański dwoił się i troił, próbując zablokować rozprawę przed TSUE. Najpierw zgłosił wniosek o jej odroczenie, bo twierdził, że zawiadomienie o rozprawie „z możliwością złożenia wniosków/gwarancji procesowych” dotarło wczoraj. I Prezes TSUE zaprzeczył, że wystosowano takie pismo i wniosek odrzucił.

Szafrański złożył kolejny wniosek – tym razem o odsunięcie od orzekania I Prezesa TSUE Koena Lenaertsa. Pełnomocnik Ziobry powiedział, że Lenaerts brał udział w konferencjach organizowanych – jak się wyraził – „przez te środowiska w Polsce, które kontestują zmiany w wymiarze sprawiedliwości w naszym kraju”. I Prezes TSUE odparł, że nie wycofa się z prowadzenia sprawy, chyba że zdecyduje o tym Trybunał. Dodał, że uczestniczył w wydarzeniach w Polsce, zanim pytania prejudycjalne zostały przekazane do unijnego Trybunału.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Tego młynu sprawiedliwości UE nie zatrzymają pisowskie karzełki. Data 23 maja zbliża się nieubłaganie. To może być „czarny czwartek” dla PiS-u, na 3 dni przed wyborami do PE. Komitet Rozwalania Sądów sam zostanie rozwalony.