5 faktów o OC, które musisz znać

5 faktów o OC, które musisz znać

Ubezpieczenie OC to jedna z najpopularniejszych polis komunikacyjnych. Kierowcy mogą ją wykupić niemal w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. W tym tekście opowiemy Ci o 5 najważniejszych faktach związanych z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Zaczynamy!

1. OC jest obowiązkowe
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi wykupić ubezpieczenie OC. Przepisy jasno precyzują, o jakie pojazdy chodzi. Obowiązkiem zatem są objęte: samochody osobowe, samochody ciężarowe, przyczepy i naczepy, ciągniki rolnicze i inne pojazdy mechaniczne. Od przepisów nie ma wyjątków. Więcej o ubezpieczeniu dowiesz tutaj: ubezpieczamy-auto.pl

2. Za brak OC grozi kara
Brak ważnej polisy ubezpieczeniowej sprawia, że na kierowcę jest nakładana kara finansowa. Jej wysokość jest zależna od długości okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. W roku 2020 stawki dla samochodów osobowych wyglądają następująco:
– do 3 dni – 1040 zł
– od 4 do 14 dni – 2600 zł
– powyżej 14 dni – 5200 zł

3. OC chroni sprawcę
Ubezpieczenie OC co do zasady zostało stworzone po to, by chronić sprawców niebezpiecznych zdarzeń przed konsekwencjami finansowymi ich działań. Oznacza to, że jeśli spowodujesz wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie, to ubezpieczyciel weźmie na siebie wypłatę ewentualnych odszkodowań. Pamiętaj tylko, że istnieją sytuacje pozwalające firmie ubezpieczeniowej na odwołanie się od odpowiedzialności. Chodzi o Twoje celowe działanie lub bycie pod wpływem alkoholu/środków psychoaktywnych w trakcie zdarzenia. Wszystkie wyłączenia znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy).

4. Każde OC ma taki sam zakres ochrony
Wynika to z obowiązkowego charakteru tej polisy. Zgodnie z prawem każde towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do zapewnienia tego samego zakresu ochrony. Oznacza to, że nie ma możliwości wykupienia lepszego lub gorszego OC, ponieważ wszystkie są takie same. Z tego powodu dobrym pomysłem jest skupienie się na cenie ubezpieczenia oraz renomie samej firmy, która oferuje polisę. Sprawdź, jakie zmiany pojawiły się w przepisach o kwarantannie. Dzięki nim szybciej wyjdziesz z domu i wrócisz do normalnego przemieszczania się.

5. Na wysokość składki wpływa wiele elementów
Algorytmy do wyliczania składek są owiane taką tajemnicą, że tak naprawdę mało kto jest w stanie połapać się w tym, co właściwie ma znaczenie, a co nie przy szacowaniu ceny polisy. Poniżej znajdziesz najważniejsze kwestie, które zawsze są rozpatrywane przez firmy ubezpieczeniowe i mają duży wpływ na to, ile zapłacisz za OC:
– stan cywilny,
– dzietność,
– wiek,
– doświadczenie za kierownicą,
– przeszłość ubezpieczeniowa,
– zebrane zniżki za bezszkodową jazdę,
– miejsce zamieszkania,
– marka i model pojazdu,
– rok produkcji,
– pojemność silnika,
– miejsce garażowania.

Uzbrojony w wiedzę z tego artykułu, jesteś gotowy na zakup swojego ubezpieczenia OC. Pamiętaj, że każda polisa ma ten sam zakres, więc nie kieruj się niczym innym niż cena i renoma towarzystwa ubezpieczeniowego. Przed podpisaniem umowy warto zajrzeć również do OWU, by poznać wszystkie wyłączenia od odpowiedzialności.

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media