Ławrow uważa, że metody stosowane przez Polskę są „całkowicie nieprzyzwoite”

Ławrow uważa, że metody stosowane przez Polskę są "całkowicie nieprzyzwoite"

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow po raz kolejny zaatakował Polskę. Polityk twierdzi, że Warszawa przekonuje inne państwa zachodnie do tego, aby podczas Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie przedstawiły polski punkt widzenia na rolę Rosji w II wojnie światowej.

 

Minister Ławrow odniósł się do polsko-rosyjskiego sporu podczas konferencji prasowej poświęconej działaniom dyplomacji Federacji Rosyjskiej w ub.r. Polityk uważa, że Polska podejmuje działania mające zdyskredytować rolę ZSRR w pokonaniu faszyzmu i zakłamuje prawdziwe przyczyny wybuchu globalnego konfliktu.

Międzynarodowe wydarzenie, jakie w przyszłym tygodniu odbędzie się w Jerozolimie z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina, będzie poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Wiemy (…), że nasi polscy koledzy (…) starają się przekonać zachodnich uczestników, by podczas swoich wystąpień przedstawili polski punkt widzenia na temat podejścia Rosji do II wojny światowej” – stwierdził Ławrow.

 

Minister podkreślił, że uważa takie metody za „całkowicie nieprzyzwoite”, szczególnie jeżeli uwzględni się tragiczne wydarzenia, którym poświęcone będzie spotkanie. Dodał przy tym, że jest otwarty na dialog polsko-rosyjski na podstawie dokumentów archiwalnych i przypomniał, że oba kraje miały kiedyś specjalny zespół historyków, którzy – jak podaje Onet.pl – „zajmowali się bardzo nieprostymi kwestiami przeszłości”. Ławrowowi chodziło o działającą kilka lat temu Grupę ds. Trudnych.

Siergiej Ławrow nawiązał też do grudniowej wypowiedzi Władimira Putina. Prezydent Federacji Rosyjskiej oskarżył wtedy II Rzeczpospolitą o wsparcie dla niemieckiego ekspansjonizmu i o sprzyjanie antysemityzmowi. „Jeśli chodzi o konkretne fakty, które były przedstawione przez prezydenta Putina w jego wystąpieniu w Petersburgu (…), to nastąpiła reakcja na zasadzie – na złodzieju czapka gore” – przyznał.

Światowe Forum Holokaustu odbędzie się w Jerozolimie i poświęcone będzie 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez żołnierzy Armii Czerwonej. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział już, że nie weźmie udziału w obchodach.

/nt/

Źródła: onet.pl, rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Rafał PJacek Doliński Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Doliński
Jacek Doliński

Ławrow i PiSi rządzący mają jedną cechę wspólną: wydaje im się, że na zachodzie Europy dominuje „ciemny lud, który [wszystko] kupi” (©2005, Jacek Kurski).
Może trzeba mu przypomnieć, jak to „słońce narodów” towarzysz Stalin jeszcze w czerwcu 1941 r. osobiście pilnował, aby transporty sowieckiego zboża, ropy i rudy żelaza eksportowanych do Niemiec były ekspediowane bez opóźnień i miały priorytet na kolei? Albo wcześniejsze konferencje Gestapo i NKWD poświęcone zwalczaniu polskiego ruchu oporu?

Rafał P
Rafał P

Przyzwoitości ruskich metod, poczynając od caratu, poprzez stalinizm i „breżniewizm” po putynizm chyba komentować nie trzeba.