Podduszana demokracja

Ruski ład

Na Kapitolu, świętym miejscu Ameryki pojawiły się postaci z gier komputerowych i zrobiły demolkę. Zaraz też zaczęto ubolewać nad podeptaniem amerykańskiej demokracji, która stanowi wzór dla świata.

Żółtowłosy i pomarańczowy Trump też jest jej przedstawicielem, OK? Najpierw nawoływał zwolenników do walki. Teraz twierdzi, że ci co wtargnęli to Nie – Amerykanie.

Wzór demokracji? Otóż nie.

Demokracja amerykańska długo opierała się na czarnym niewolnictwie. Jeszcze w latach 50 tych, ciemnoskóra, wspaniała pieśniarka Billie Holiday nie mogła wystąpić w nowojorskiej operze. Mówiąc o demokracji tamtych nieodległych przecież historycznie czasów, mówimy o prawach białych mężczyzn, którzy mogli liczyć na sprawiedliwy wyrok. Czarny lud wieszano na drzewach bez sądu. Prawo stanowił lincz. O takim drzewie śpiewała Billie. To czarno białe pęknięcie pokutuje do dziś.

Rządzący obecnie w naszym ukochanym kraju czują wspólnotę z tą białą, męską częścią Ameryki. Stąd przymilanie się do Trumpa, kupowanie zbędnego sprzętu dla wojska za miliardy. Stąd wyczekiwanie prezydenta Dudy z gratulacjami dla Bidena, rojenia, że może uda się jeszcze wrócić idolowi.

Rządzące nami niedouki czuły oparcie w Trumpie. Wydawało się im, że on tak jak oni, robi co chce, łamie prawo, depcze konstytucję. Nic bardziej mylnego.

Nawet zwykły sędzia mógł zatrzymać głupią decyzję Trumpa. Może demokracja amerykańska jest kulawa, jednak prawo działa. Sądy i sędziowie są nietykalni.

Sędzia Tuleja byłby nietykalny, ponieważ działał i działa zawsze zgodnie z prawem. Niedokształcone prawiczki prawa, co to wymyślają kolejne ograniczenia wolności obywatelskiej, nie mogłyby tam szerzyć bezprawia w majestacie „swojego prawa”.

Niszczą kolejne, ostatnie bastiony prawa.

Został jeszcze Rzecznik Praw Obywatelskich. Skończyła się kadencja kompetentnego i bezstronnego Adama Bodnara, to chcą wstawić jakiegoś „swojego” kolesia. Spuśćmy zasłonę miłosierdzia na jego nazwisko.

Jest dobra kandydatka Zuzanna Rudzińska – Bluszcz, popierana przez ponad tysiąc różnych organizacji, samorządowych, prawniczych, uniwersytetów, przez prof. Strzembosza.

Dla nich to obciążenie, bo to są elity.

PSL wyłamał się z poparcia świetnej kandydatki i dał „swojego” Gwiazdowskiego. Jasne, że go popierają, ma poglądy jak Kosiniak, zanim się polukrował na tolerancyjnego. Gwiazdowski wsławił się wypowiedzią na temat aborcji i wolności wyboru kobiety. Rzekł był ów mędrzec, że „wolność to miała, zanim zdjęła majtki”. No, to fajny RPO byłby, PiS mógłby też go poprzeć.

Prezydent Duda pomyślał, że skoro PSL może wysuwać to i on powinien. Znalazł na strychu, odstawionego tam Jana Rokitę, kiedyś reklamowanego jako „premier z Krakowa”. Pamiętacie, to facet od okrzyku: „Ratunku! Niemcy mnie biją!”. Chyba lepsza byłaby żona Rokity – Nelly, z pewnością śmieszniejsza.

Amerykańska demokracja jest kulawa, to prawda. Zdarza się, że czarna szyja bywa duszona kolanem białego policjanta. Mentalność zmienia się najtrudniej. Jednak prawo amerykańskie działa.

Nasza demokracja pod oskubanymi skrzydłami pisowskich rządów ciężko choruje.

Nie pracuje jej głowa, politycy ciągle kłamią, oszukują nawet w sprawach pandemii, źle liczą, manipulują. Plotą trzy po trzy, teraz pieprzą kretyńsko, że szturm hord na Kapitol był tym czym opanowanie trybuny sejmowej przez posłów opozycji. Cierpią na logoreę, ględzą bez umiaru. Kręgosłup skrzywiony, trójpodział władzy nie działa jak trzeba.

Trzymają się jeszcze dzielni prawnicy, sędziowie, prokuratorzy.

Muszą walczyć z opłacanymi sowicie dupkami rządowymi na stanowiskach.

Łączenie wypłat z europejskiej kasy z praworządnością dla tego rządu i jego partii jest nie do przyjęcia. Bo praworządność jest dla nich „tak zwana”.

Może więc dobrze się stało, że nie będą mieć oparcia w Trumpie, tak jak nie mają w Europie.

To może nam trochę pomóc. Jedno jest pewne, żeby odsunąć ich od rządzenia, uzdrowić demokrację, trzeba się dobrze przygotować. Opozycja powinna mieć program, z którym pójdzie do wyborów. Przyda się znane z protestów kobiet, hasło: Wypierdalać!

Zostań patronem KODUJ24.PL

Krystyna Kofta

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jurek
jurek
13 stycznia 2021 10:57

Opozycja, och, opozycja.
Zamiast wodolejstwa powinna mieć, i trąbić gdzie się da, np. kwotowy bilans tzw. narodowej walki z małym (wirusem).
Konkretne sumy zmarnowanych pieniędzy przemówią wreszcie do szczątków rozumu tych którzy na własnej skórze doświadczają sprawności rządów reżimu.
Opozycja…

Fantomas
Fantomas
13 stycznia 2021 22:23
Reply to  jurek

Uważam, że niestety, ale nie ma Pan racji. Tzw. suweren ma w dudzie ile pieniędzy się zmarnuje, byle dostał różne te pińcetplusy i inne przywileje. Dopiero jak zabraknie koryta to lud się wk…wi i może chcieć obalić tę władzę. Ale wtedy na drodze stanie im narodowa Milicja

jurek
jurek
14 stycznia 2021 10:23
Reply to  Fantomas

Liczę jednak że obraz ma półtony. Są ludzie do których fakty, np. postulowane bilanse, w kontekście niesprawności rządzenia w pandemii, będą podstawą do refleksji. To można badać, ciekawe czy to się robi. Wyniki nie są szeroko znane.
Ale warunkiem sine qua non jest podawanie twardych faktów odkłamujących propagandę, a tego ze strony opozycji brakuje. Sama kontrpropaganda nie wystarczy. Nie chcą? Nie umieją?