90 mln zł dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej

90 mln zł dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej

MON zostało zmuszone do ujawnienia, ile podatnicy zapłacili dotąd rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej tytułem odszkodowań. To efekt interpelacji posłanki Platformy Obywatelskiej Małgorzaty Niemczyk. Okazało się, że wydano okrągłe 90 mln zł.

Ministerstwo Obrony Narodowej wypłaca pieniądze rodzinom ofiar tragedii na podstawie orzeczeń sądów lub zawartych ugód sądowych. Środki pochodzą z budżetu resortu, a więc z naszych kieszeni.

Antoni Macierewicz zaznaczył, że w rozpatrując wnioski bliskich o odszkodowania, brano pod uwagę „rodzaj relacji łączących ich z ofiarą i rozmiar krzywdy, jaka dotknęła najbliższego członka rodziny”. Podana kwota nie jest prawdopodobnie jeszcze ostateczna. W trakcie rozpatrywania jest jeszcze kilkanaście spraw, które mogą kosztować nas kolejne miliony.

Z informacji MON wynika, że „z tytułu realizacji prawomocnych orzeczeń sądowych wydanych przez sądy powszechne w postępowaniach wytoczonych przeciwko Skarbowi Państwa – Ministrowi Obrony Narodowej przez członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o zapłatę, Ministerstwo Obrony Narodowej wypłaciło od kwietnia 2010 r. do końca 2016 r. kwotę ponad 1,5 mln zł. Kwota ta obejmuje zasądzone przez sądy roszczenia główne, nie obejmuje zaś innych należności (odsetki, zwrot kosztów postępowania)”.

„Z kolei z tytułu wyroków sądowych wydanych w stosunku do Skarbu Państwa – Ministra Obrony Narodowej od kwietnia 2010 r. do końca czerwca br. wypłacono kwotę 1.595.000 zł z tytułu zadośćuczynienia lub odszkodowania, na rzecz 24 osób” – czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej.

„Z tytułu zawartych ugód na rzecz uprawnionych wypłacona została kwota 69.250.000 zł. Od stycznia 2016 r. do chwili obecnej natomiast, świadczenie pieniężne z tytułu krzywdy niematerialnej spowodowanej śmiercią członka rodziny w wyniku wymienionego zdarzenia, zostało ustalone w drodze ugody zawartej ze Skarbem Państwa – Ministrem Obrony Narodowej na rzecz 81 osób. Z tego tytułu wypłacona została kwota 16.190.000 zł. Kilkadziesiąt spraw jest nadal analizowanych” – poinformował resort obrony.

/j/

Źródło: naTemat

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
matyldaJacekMordazdradzieckanek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nek
nek

oczywiście nie wszystkim i nie równo

Mordazdradziecka
Mordazdradziecka

Oczywiscie pierwszenstwo mialy ”wesole wdowki”, czyli blasikowa oraz obie nienazarte gosiewskie.

Jacek
Jacek

Czyli byłe żony są ważniejsze, niż jedyna żona, lub mąż i dzieci załogi?

Mordazdradziecka
Mordazdradziecka

Dla pisowskiej zarazy widac, ze tak.

matylda
matylda

Skoro MON wypłaca odszkodowania czyli Macierewicz przyznał ,że wina stoi po naszej stronie za tą katastrofę.Gdyby był inaczej czekali by na kasę aż do udowodnienia komuś innemu winy.Kto ustala takie kwoty.Lekko się wydaje nie swoje pieniądze.Inny obywatel nie pisowiec musi nieraz wiele lat czekać aż sądy się uporają z kwestią odszkodowań bo winnego trzeba znależć a tu proszę .Widać pis inny sort