Duda zawetuje reformę edukacji?

Duda zawetuje reformę edukacji?

Jeśli prezydent zdecyduje się zawetować oprotestowaną reformę oświaty, to tylko z obawy przed zapowiadanymi na wiosnę masowymi protestami nauczycieli i sygnalizowanymi przez samorządowców kłopotami z przekształcaniem szkół oraz zwolnieniami nauczycieli. Jak się dowiadujemy z portalu „wPolityce”, Duda uprzedził już przywódców swojej partii o takim zamiarze, co szczególnie zirytowało samego Kaczyńskiego i pociągnęło za sobą gorączkowe narady w całym jego otoczeniu.

Wielu polityków PiS namawia Kaczyńskiego do naciskania prezydenta, aby jednak zmienił zdanie, a minister Zalewska robi wszystko, by rozwiewać wszelkie pojawiające się zastrzeżenia i obawy. Decyzję trzeba podjąć szybko i jest to jeden z większych dylematów obecnej ekipy rządowej, bo PiS politycznie wiele zainwestował w tę reformę, stoczył niejeden w tej sprawie bój i teraz chciałby zachować twarz. Wiadomo przecież, że poddanie będzie wykorzystywane jako dowód kapitulacji i niekompetencji. Likwidacja gimnazjów uchodziła wszak za jedno ze sztandarowych przedsięwzięć tej ekipy, a w jej forsowanie zaangażował się osobiście Kaczyński. Obecnie PiS stoi wobec dylematu: teraz albo nigdy. Jeśli nie przeprowadzi jej teraz, tym bardziej będzie niewykonalna w kolejnych latach, w cieniu wyborów samorządowych, a potem parlamentarnych. W praktyce oznacza więc rezygnację z całego przedsięwzięcia.

Pesymistycznie zapatruje się na jego realizację były prezydent Bronisław Komorowski. Dał temu wyraz w programie Andrzeja Stankiewicza, mówiąc: – „Ta katastrofalna, zupełnie niezrozumiała wizja reformy szkolnictwa, według mnie padnie. Rząd szuka po cichu sposobu na wycofanie się z tego pomysłu i zrobi to za pomocą prezydenta Dudy, dając mu możliwość wspaniałomyślnego zawetowania tego rozwiązania. Weto prezydenckie będzie miało na celu ratowanie rządu przed kompromitacją i przed skutkami wdrażania dzisiaj pseudoreformy, która bardzo szybko da negatywne skutki” – stwierdził były prezydent w programie „Stan wyjątkowy”.

Na wieść o tych i podobnych doniesieniach medialnych w PiS-ie zagotowało się. – „Kierownictwo PiS nie rozważa możliwości odłożenia w czasie reformy edukacji; uważamy, że jest dobrze przygotowana” – oświadczył dla Onetu wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. „Rząd jest zdeterminowany, żeby reforma została przyjęta zgodnie z planem. Jest bardzo dobrze przygotowana”. Szef prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski pytany o ewentualne weto prezydenta wobec ustawy wprowadzającej reformę edukacji powiedział, że „prezydent podejmie decyzję w konstytucyjnym terminie”. Ciekawe, czy Duda zdecyduje się na zryw niepodległościowy i zdobędzie się na weto wbrew woli swojego szefa?

Przypomnijmy: ustawy reformujące system szkolny w Polsce zostały w grudniu 2016 r. uchwalone przez Sejm, a Senat nie wprowadził do nich poprawek. Jeśli podpisze je prezydent, rozpocznie się likwidacja gimnazjów. Przywrócone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.
(Źródło: wpolityce, onet.pl)

p
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

18
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
10 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
MargotJacek DolińskiJacekgniewko_syn_rybaMariola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Jacek

To byłoby II weto (nie obawiajmy się tego określenia) w stosunkowo krótkim czasie, zatem pojawia się pytanie co on pogrywa?

krakus
krakus

Po co miałby wetować coś dobrego? Trzeba się pozbyć dyrektorskich etatów gimnazjalnych. To tego mamy mniej dzieci i trzeba je dobrze wychowywać dlatego zmodyfikowany przystosowany do lewackich zagrożeń program.

Sławomir
Sławomir

Podła zmiana w edukacji jest po to, aby przewodnią rolę kaczyzmu młodym od kołyski wpajać.

Jacek
Jacek

I pojawia się to pytanie: w co pogrywa Duda?

Woytas
Woytas

….wychowywać dobrze w narodowo-faszystowskim, pisowskim duchu, do tego zajęcia praktyczne z bejsbolem i obowiązkowo, wzajemna inwigilacja, donoszenie na sąsiada, który właśnie kupił sobie auto (bo jak to mówi prezes: jeżeli ktoś ma pieniądze, to przecież skądś musi je mieć…w domyśle – pewnie złodziej). Takich chcesz patriotów?

Mariola
Mariola

O edukacji nie będę z Panem „krakusie” dyskutować, bo nie ma Pan o tym zielonego pojęcia. Za to chętnie coś o Panu opowiem. Aby doczytać do końca, proszę zapodać sobie jakąś muzykę bo ona naprawdę łagodzi obyczaje. (może być jakiś marsz albo coś Pietrzaka;)). Na grzbiecie rok plus mentalnie constans. Komentarze bez zmian. Ta sama dawka kpiny i pogardy. A to po 5-krotnym przeczytaniu komentarza uda się zauważyć błąd ortograficzny, a to interpunkcja do poprawki lub największe pospolite przestępstwo literówka czy przestawienie kolejności wyrazów. Korzystając ze schronienia anonimowości za klawiaturą laptopów prześcigacie się misiowe krakusy z zagniewaną ekipą w dosadności… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Podeślę to podwładnym byłego posła PO pana Kracika, bo tylko oni są w stanie tę „epistołę” rzeczowo i fachowo ocenić… ;)))

Jacek
Jacek

Naprawdę…. proszę o dowody.

Mariola
Mariola

„dowody”??? Do wody się skacze i pisze się rozłącznie.

Jacek
Jacek

I co w niej znalazłeś?

Mariola
Mariola

Miałam rację i tak jest, jak opisałam wyżej. Pan/i przez zdarte gardło nie przejdzie. Zostańmy więc w Pańskiej stylistyce. Odpowiedź : w mętnej wodzie, która jest Pańskim żywiołem, znalazłam jedno „coś” w trzech odsłonach („art” = „dobrozmianowiec”=”Jacek”),Przypomina to zardzewiały garnek trojak – udający ekskluzywnym szybkowar. Proszę się nie trudzić, nie będę więcej czytać Pańskich komentarzy, to nie jest NASZ poziom.

Sławomir
Sławomir

Duda nawet bąka nie puści bez błogosławieństwa I sekretarza KC PiS.

VIPera
VIPera

Istnieje możliwość, że PAD zawetuje tę ustawę o „reformie” szkolnictwa – jeśli dostanie taki rozkaz od żoliborskiego Wodza.

Andrzej
Andrzej

Prezes mu nie da prawa zawetować.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Zawetuje? Prędzej rozejdzie się z żoną niż z Kaczyńskim!
(Pierwsze skierowanie ustawy do TK to jest gra pod Brukselę, która ma pokazać że po odejściu prezesa Rzeplińskiego TK działa jak w każdym zachodnim kraju).

Jacek
Jacek

No nie do końca:
– PIS nie da rady obalić weta
– przy skierowaniu do TK sprawa powinna przepaść na długie lata
Tu trzeba trzymać PIS za ich ustawy naprawcze… a ich stoi bardzo jasna kolejność rozpatrywania wpływających spraw.

Margot
Margot

..a może chodzi o to,że w 2019 roku nastąpi tzw.kumulacja roczników?….wściekli rodzice usiłujący znależć dzieciakom dobrą szkołę średnią,raczej PiS-owi wdzięczni nie będą..

Andrzej
Andrzej

Taki całus uwielbienia Prezydenta jest zobowiązujący. Jak się reforma uda to może będzie z języczkiem?