A jednak istnieje! List Prokuratury Krajowej do Prokuratorów Regionalnych ws. udostępniania dokumentów z wewnętrznego postępowania

A jednak istnieje! List Prokuratury Krajowej do Prokuratorów Regionalnych ws. udostępniania dokumentów z wewnętrznego postępowania

Gazeta.pl dotarła do wytycznych prokuratury na temat relacji z Kościołem katolickim. Prokuratura – według informacji podanych przez Gazeta.pl – ma podchodzić do kontaktów z klerem z „rozwagą”.

 

Z prośbą o ujawnienie dokumentu zwróciła się posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która interweniowała w tej sprawie już w lipcu br. Posłanka deklarowała wtedy, że o istnieniu dokumentu dowiedziała się od mec. Artura Nowaka, znanego z głośnego filmu „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego.

Scheuring-Wielgus wróciła do tematu w sierpniu. „Chciałabym zapytać prokuratora generalnego o to, co to są za wytyczne mówiące o zachowaniu szczególnej wrażliwości wobec wszelkich związków kościelnych i wyznaniowych. Panie prokuratorze, niech pan wytłumaczy, dlaczego instytucje Kościoła są przez prokuratora zupełnie inaczej traktowane niż inne instytucje” – pytała na jednym z posiedzeń parlamentu.

 

Odpowiedź przyszła na początku września, kiedy to prokuratura generalna przyznała, że „w przedmiotowej sprawie nie były wydawane wytyczne, o których mowa w zapytaniu”. Gazeta.pl ponownie zapytała w prokuraturze o istnienie wspomnianego dokumentu – również tym razem dziennikarze nie zostali poinformowani o istnieniu wytycznych. Dziennikarskie śledztwo wykazało jednak, że dokument istnieje.

Wytyczne zostały skierowane do prokuratorów w styczniu 2019 r. Dokument – jak się okazało – mówi o tym, że prokuratorzy powinny działać z „rozwagą” i dotyczy postępowania ws. działań z dokumentami z akt procesów kanonicznych. „Kościół rządzi się w swych sprawach własnym prawem, swobodnie wykonuje władzę duchowną i jurysdykcyjną oraz zarządza swoimi sprawami” – przeczytać można w wytycznych.

Prokuratura Krajowa, w dalszym fragmencie wytycznych, nakazuje działania z bardzo daleko idącą rozwagą. „Decyzja o wydaniu postanowienia o żądaniu akt lub dokumentów z procesu kanonicznego powinna być podejmowana z rozwagą, jako potencjalnie pozostająca w kolizji z autonomią jurysdykcyjnej Kościoła (…) Prokurator, uznając, że określone dokumenty wytworzone w procesie kanonicznym będą stanowić przydatny dowód w postępowaniu karnym, powinien zatem w pierwszej kolejności wystąpić ze stosownym wnioskiem do władz kościelnych. (…) Decyzja władz kościelnych w tym przedmiocie należy do sfery ich autonomii. Sędzia kościelny może wyrazić zgodę jedynie na przekazanie kserokopii dokumentu (…) albo całkowicie odmówić zgody, powołując się na dobro procesu kanonicznego” – napisano w urzędowym piśmie.

Prokuratura Krajowa zaleca ponadto, aby prokuratorzy informowali Biuro Prezydialne Prokuratury Krajowej o każdym przypadku wystąpienia o przekazanie dokumentów z procesu kanonicznego.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Polka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Jednym słowem „hulaj, dusza, piekła nie ma” – pod warunkiem, że nosisz sutannę. Oficjalnie i pod ochroną „prawa”. Pięknie, nie ma co. Bebechy się wywracają.