Abp Gądecki domaga się od rządu zwiększenia liczby osób, które mogłyby uczestniczyć w nabożeństwach

Abp Gądecki kontroluje seminarium w Kaliszu. Powód kontroli był mu znany od dwóch lat...

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki napisał w tej sprawie list od Mateusza Morawieckiego. – „W kontekście przygotowywanych przez Rząd znoszenia ograniczeń, wynikających ze stanu epidemii, chciałbym zwrócić uwagę (…) na potrzebę bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach” – napisał metropolita poznański.

 

Abp Gądecki chciałby więc, aby w kościele mogła znajdować się „jedna osoba na 9 m kw., nie wliczając w to osób sprawujących kult i posługujących lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu”.„Ponadto restrykcje nie powinny obejmować osób znajdujących się poza budynkiem sakralnym, do których stosują się ogólne przepisy o zachowaniu bezpiecznej odległości” – napisał przewodniczący KEP.

Teraz obowiązuje limit maksymalnie 5 osób, które mogą uczestniczyć w nabożeństwie + ksiądz i osoby mu pomagające. Zmiana, której domaga się abp Gądecki, miałaby zacząć obowiązywać już od 20 kwietnia.

 

„Złagodzenia ograniczeń oczekuje od rządu kościół katolicki. Arcybiskup Stanisław Gądecki proponuje, żeby w trakcie mszy w kościele była 1 osoba na 9 m2 – to oznacza, że np. w bazylice w Licheniu, która ma 23 tys. m2 na mszy mogłoby być 2,5 tys. wiernych!” – skomentowała Danuta Woźnicka z Radia Zet.

Krytycznie pomysł metropolity poznańskiego oceniali internauci: – „Duchowni niech dadzą coś od siebie i do pomocy w szpitalach, DPS-ach itd. zapędzić do pomocy razem z zakonnicami. Aby brać coś od ludzi, trzeba też coś dać ludziom”; – „Czyżby taca świeciła pustką?”; – „Za mało pogrzebów?”.

bt

Źródło: episkopat.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
WitekAndrzej Stawski SopotBartGooolMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Wstrętne czarne diabły. Co tu więcej komentować?

Marek
Marek

A ja powiem, że 9m2 brzmi sensownie, ale tylko i wyłącznie pod warunkiem, że te 9m2 to nie będzie liczone od całości powierzchni kościoła a od pomieszczenia gdzie jest odprawiana msza, i tylko od tej części dostępnej dla wiernych, więc bez ołtarza, bez jakichś krużganków, zakrystii, salek parafialnych etc. i że będzie zachowane te 2 metry odstępu jak należy. Więc realna część będzie dużo mniejsza, bo części nie będzie się dało nijak wcisnąć mimo, że wciąż teoretycznie 9m2 wolne. Tylko czy ktoś tego będzie pilnował? Milicja raczej się nie będzie kwapić do pilnowania kościoła z tych samych powodów z jakich… Czytaj więcej »

Goool
Goool

Dalej za dużo osób. Jednak sklepy liczą podobnie. Dla przykładu taki sklep z żuczkiem – 1500 m2, ale ile z tego zajmują lady, chłodnie itp.

Bart
Bart

Motywacja arcybiszkopta raczej łatwa do zrozumienia – wpływy z tacy spadły do nieakceptowalnego poziomu.

Andrzej Stawski Sopot
Andrzej Stawski Sopot

Dostali gnidy 70 %” kasy z Unii przeznaczonej na walkę ze Świrusem. Jeszcze im gnojom mało?

Witek
Witek

Ja bym na to poszedł, pod warunkiem rejestracji wchodzących i zwolnieniem z obowiązku leczenia na wypadek choroby.
Leczenie niech załatwiają podczas mszy .