Abp Gądecki został zmuszony przez sąd do wydania akt sprawy księdza pedofila

Abp Gądecki został zmuszony przez sąd do wydania akt sprawy księdza pedofila

Metropolita poznański Stanisław Gądecki w ciągu tygodnia powinien wydać prokuraturze dokumenty w sprawie kapłana z Chodzieży – zdecydował sąd. Ksiądz Krzysztof kilkanaście lat temu miał molestować ministranta. Kuria w Poznaniu nie chciała udostępnić tych akt, zasłaniając się… tajemnicą zawodową.

Śledztwo w sprawie księdza prowadzi prokuratura w Chodzieży. Ks. Krzysztof podczas przesłuchania zaprzeczał, by skrzywdził ministranta. Jednak w postępowaniu kanonicznym miał się przyznać i został wydalony z kapłaństwa. Prokuratura chciała poznać kościelne ustalenia, ale kuria zaskarżyła do sądu decyzję śledczych w sprawie wydania dokumentów, dotyczących ks. Krzysztofa.

– „Sąd potwierdził to, co dla każdego prawnika jest oczywiste: nie ma żadnych podstaw, by Kościół nie wydawał organom ścigania dokumentów związanych ze sprawcą. Kościół powołuje się na bliżej nieokreśloną tajemnicę watykańską czy sekret papieski. To kościelna nomenklatura, która w polskim prawie nie występuje” – powiedział „Gazecie Wyborczej” pełnomocnik byłego ministranta Artur Nowak. Dodał, że księża mogą powoływać się jedynie na tajemnicę spowiedzi. – „Gdy pedofilem jest nauczyciel, to zabierana jest jego teczka z kuratorium. Kościół deklaruje współpracę, a tak naprawdę robi przeszkody i hamuje śledztwo” – stwierdził Nowak. Prawnik zapowiedział, że jeśli dokumenty nie zostaną przekazane prokuraturze, „następnym krokiem będzie policyjne przeszukanie w siedzibie kurii”.

Może okazać się ono konieczne, bo wiele wskazuje na to, że abp Gądecki może nie chcieć wykonać postanowienia sądu. – „Żądanie udostępnienia wszystkich materiałów zgromadzonych w toku postępowania administracyjnego jest w jakimś sensie bezprzedmiotowe, ponieważ zostały one zgodnie z prawem wysłane do Watykanu zanim wpłynęło postanowienie prokuratora” – napisał rzecznik poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
AdamPolka gorszego sortuJacek DolińskiTOMGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał P
Rafał P

A jeśli tych dokumentów nie wyda, to co mu zrobią? Mogą mu nagwizdać.

Grzegorz
Grzegorz

A ty to ksiądz czy tylko obrońca pedofila?

TOM
TOM

Po prostu stwierdził fakt 🙁

Rafał P
Rafał P

Nie. Ja tego czarnego wysłał bym na 25 lat do łagru, ale nie sądzę że ziobrowe kauzypedry coś mu zrobią. Nie sądzę też, że policja przyjdzie do niego o 6-tej rano i zarekwiruje wszystkie dokumenty.

Adam
Adam

Kara pozbawienia wolności od 3 m-cy do lat 5. Mam nadzieję, że sąd się z tego wywiąże.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Tydzień to dostatecznie dużo czasu, żeby wyczyścić kurię ze wszystkich dokumentów o które chodzi prokuraturze. I potem może sobie prokuratura urządzać policyjne przeszukania jej pomieszczeń. O ile oczywiście znajdzie się w niej taki odważny, który podpisze w tym celu polecenie dla policji. I oo ile w policji znajdzie się taki odważny, który wyda potem stosowne rozkazy.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

A ja pytam, zgodnie z jakim prawem dokumenty zostały wysłane do Watykanu? To by czarno na białym dowodziło, że Kościół jest w Polsce w pełni eksterytorialny i nie podlega prawu polskiemu. W zasadzie wszyscy to wiedzą, ale teraz jawnie to przyznali.