Abp Głódź nie będzie musiał wyjaśniać, czy w jego diecezji kryto księży pedofilów

Abp Głódź nie będzie musiał wyjaśniać, czy w jego diecezji kryto księży pedofilów

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nie przeprowadzi śledztwa w sprawie tuszowania pedofilii księży przez hierarchów Archidiecezji Gdańskiej. Po emisji filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” zbadania sprawy w zawiadomieniu do prokuratury domagała się Anna Górska z partii Razem.

W dokumencie „Tylko nie mów nikomu” jest mowa m.in. o wykorzystywaniu seksualnym dziecka przez ks. Franciszka Cybulę, spowiednika Lecha Wałęsy. Cybula przed kamerą przyznał się do molestowania chłopca, wkrótce potem zmarł. O wykorzystaniu przez ks. Andrzeja Srebrzyńskiego z Kartuz opowiadał w filmie Marek Mielewczyk, który jako dziecko był przez niego gwałcony.

– „Należy domniemać, że urzędnicy, funkcjonariusze i hierarchowie Archidiecezji Gdańskiej i Kurii Metropolitalnej w Gdańsku nie informowali stosownych organów ścigania o przestępstwach pedofilskich. Dodatkowo, w świetle informacji zawartych w filmie pt. „Tylko nie mów nikomu”, w Archidiecezji Gdańskiej i Kurii Metropolitalnej w Gdańsku miał miejsce proceder tuszowania wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży, poprzez przenoszenie ich między parafiami lub skłaniania ofiar do milczenia” – napisała w swoim zawiadomieniu Górska. W przesłanej do niej odpowiedzi prokuratura poinformowała w jednym zdaniu, że „odmówiono wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstw przez urzędników, funkcjonariuszy i hierarchów Archidiecezji Gdańskiej i Kurii Metropolitalnej w Gdańsku”.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
JabisJantarNihilRafał PPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Paweł

A odmówiono, bo…?

Rafał P
Rafał P

Krycie to od dawna dość jednoznacznie się kojarzy. Lochy kryje się knurem.
A tu się dowiaduję, że w diecezji abepa Głódzia kryto księży pedofilów.

Nihil
Nihil

Czyli prokuratura kryje czarną mafię i mówi cytatem z Misia Mistrza Bareji „nie mamy pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobi”
To wszystko jest zapisane, w internecie nic nie ginie i ten prokurator zasiądzie kiedyś po przeciwnej stronie swojego biurka

Jantar
Jantar

Jak to Kaczyński powiedział? Aha, to szło tak: „Ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę i my każdą taką rękę utrącimy!”. Albo to: „Opozycja atakuje Kościół. PiS jest jedyną partią, która będzie bronić polskiego Kościoła, polskiej religii!”. A więc czy kogoś może dziwić odmowa prokuratury Ziobry? Bo mnie wcale. Wręcz dokładnie tego się spodziewałam! Powiem więcej: spodziewam się też zarzutów karnych dla ofiar, że śmiały zgłosić przestępstwa.

Jabis
Jabis

No … to do sądu z taką decyzją!
I … nagłaśniać, nagłaśniać takie decyzje, takie odpowiedzi prokuratorów w y z e r o w a n y c h.