Adwokaci będą pro bono bronić obywateli ściganych przez władzę PiS

Adwokaci będą pro bono bronić obywateli ściganych przez władzę PiS

Tworzy się grupa prawników, którzy będą bronić nieodpłatnie uczestników antyrządowych protestów, przed stawianymi im zarzutami. Jeden z pomysłodawców powołania koalicji kancelarii prawnych mec. Piotr Schramm, powiedział w rozmowie z portalem OKO.press, że pomysł utworzenia takiej koalicji pojawił się, po bezskutecznym apelu prawników do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał niekonstytucyjnych ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Koalicja kancelarii prawnych ma pomagać osobom demonstrującym, przeciwko rządowi PiS. Mec. Schramm uważa, że dziś takie osoby wymagają wsparcia, bo są wzywane na komisariaty policji, zatrzymywane, nachodzone w domach, a na końcu wytacza się im sprawy o wykroczenia lub procesy karne. „Uznaliśmy, że jeśli prawa obywatelskie mają być honorowane, to ktoś musi wspierać tych ludzi” – mówi i podkreśla, że „Władzy potrzebne są represje, by zniechęcić kolejne osoby do przychodzenia na kolejne demonstracje”.

Od wielu miesięcy toczą się w Polsce różne procesy, głównie przeciwko Obywatelom RP m.in. za blokowanie marszu ONR, za kontrmiesięcznice smoleńskie i za protesty pod Sejmem – czytamy w portalu, który informuje, że w prowadzeniu wielu z nich już pomagają znani członkowie warszawskiej palestry, m.in. mec. Jacek Dubois, Jakub Wende, Krzysztof Stępiński, Marek Małecki czy członkowie władz warszawskiej rady adwokackiej Mikołaj Pietrzak i Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Pomaga też mec. Jarosław Kaczyński, którego nazwiska nie należy wiązać z liderem PiS.

Pilotują oni obecnie około 500 spraw. Jeden prawnik obsługuje 3-5 osób. Bronią obywateli na salach sądowych, w sprawach o wykroczenie i z oskarżenia prokuratury. Reprezentują ich również w sprawach dotyczących zażalenia na działania policji oraz w komisariatach, podczas zatrzymań po demonstracjach – podaje OKO.press.

Z pomocą przeciwnikom łamania Konstytucji spieszy również Helsińska Fundacja Praw Człowieka – sojusznik  kancelarii prawnych oraz partie polityczne: PO i Nowoczesna.

PO informowała ostatnio, że w 2017 roku jej Biuro Interwencji Obywatelskich udzieliło pomocy łącznie 60 osobom „szykanowanym za protesty” i że jej posłowie uczestniczą jako obserwatorzy w procesach. Reporterzy OKO.press potwierdzają, że spotykali na salach sądowych m.in. senatora Bogdana Klicha i posła Michała Szczerbę. W obywatelską pomoc angażuje się też Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie.

„W dobie kryzysu konstytucyjnego i ograniczenia wolności zgromadzeń, gotowość do świadczenia pomocy pro bono wśród prawników się zwiększyła” – mówi portalowi mec. Mikołaj Pietrzak, dziekan stołecznej ORA. Jest to istotne, bo spraw jest dużo. „Brakuje obsady ludzkiej” – przyznaje mec. Jacek Dubois, który ostatnio wybronił Obywateli RP, oskarżonych o naruszenie miru domowego Sejmu.

/jp/

Źródło: OKO.press

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Bożenamagdalenakasandra Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kasandra
kasandra

Chwała tym uczciwym-sprawiedliwym’ którzy wesprą obrońców demokracji!!!

magdalena
magdalena

Dobrze że prawnicy chcą bronić ludzi szykanowanych przez PIS i pis-policję, tylko trzeba to nagłaśniać i ujawniać gdzie szukać tych prawników. Mam nadzieję że robią to bezinteresownie lub za przysłowiową złotówkę, bo wielu represjonowanych przez władzę nie stać na dobrego prawnika i z tego też powodu wielu ludzi boi się demonstrować.

Bożena
Bożena

Przecież wyraźnie napisane „pro bono”, czyli dobrowolnie i bezpłatnie, w interesie publicznym.