Afera w NIK. Marian Banaś wojuje z PiS-em?

Banaś wydał mocne oświadczenia

Marian Banaś poinformował na Twitterze, że „Aby zagwarantować niezależność kontrolerom Najwyższej Izby Kontroli” odsunął wiceprezesa NIK, Tadeusza Dziubę, od nadzoru nad kontrolami. Już w czwartek prezes Naczelnej Izby Kontroli wysłał do marszałek Elżbiety Witek wniosek o odwołanie go i poinformował prokuraturę o możliwości nadużycia uprawnień przez swojego zastępcę – podaje radio RMF.FM. TVN 24 dodaje, że sprawa ma związek z próbą manipulowania wynikami kontroli dotyczącej działalności Beaty Kempy w czasach, gdy była ministrem do spraw pomocy humanitarnej.

 

Być może chodzi o akcję „Plecak dla Aleppo” , w którą włączyli się ludzie z całego kraju. Zebrane przedmioty nie trafiły nigdy do Syrii, natomiast przeleżały półtora roku w magazynach. W tej sprawie w grudniu 2019 prokuratura we Wrocławiu wszczęła śledztwo.

Tadeusz Dziuba, absolwent AR w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej, był wcześniej wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu.  W latach 1973- 1990  należał do Stronnictwa Demokratycznego. Jest jednym z założycieli Porozumienia Centrum, należy zatem do tzw. Zakonu PC, czyli grona osób, którym Jarosław Kaczyński ufa najbardziej. Przez 2 lata sprawował funkcję wojewody wielkopolskiego, potem z ramienia PiS kandydował na prezydenta Poznania. Na stanowisko wiceprezesa NIK-u został powołany w listopadzie 2019 r. ( za Wikipedią).

 

Bogdan Skwarek, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej w NIK w wystosowanym do Dziuby ostrym piśmie zarzucił mu wywieranie nacisku i zastraszanie osób dokonujących kontroli – w obecności drugiej wiceprezes, Małgorzaty Motylow, prywatnie koleżanki Marty Kaczyńskiej.

Czy jest to próba przywrócenia Izbie jej dawnego prestiżu czy kolejny epizod z wojenki prezesa Banasia z PiSem?

/ep/

Źródło:rmf24.pl

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
14 lipca 2020 22:20

Rydzykowa Kempa na widelcu? Czekamy na święte oburzenie z powodu zaatakowania przez opozycję. ( a jak ) jej osoby.